کارنامه گلزن کامرونی روی میز کالدرون؛ استقلالی سابق و رقیب طارمی!

کارنامه گلزن کامرونی روی میز کالدرون؛ استقلالی سابق و رقیب طارمی!

86997
18:59
19 تیر 1398
پرسپولیسی‌ها مسیر پیدا کردن مهاجم جدیدشان را از آسیا و اروپا، به آفریقا تغییر داده‌اند.

به گزارش وبسایت نود، در شرایطی که پرسپولیسی‌ها سهمیه بزرگسالان‌شان را با خرید پر سر و صدا پر کرده‌اند، حالا برای خرید مهاجم مشکلات زیادی دارند. قیمت گزینه‌های‌شان هم پایین‌تر آمده است. در روزهای گذشته، اسامی مثل سرگیف در باشگاه مطرح شده بود که کالدرون، با حضورش مخالفت کرد. حالا این اسامی، به چکوآ و کوئیکه رسیده است.

مهمترین حسن مایکل چکوآ برای پرسپولیس، سن و سال اوست. چکوآ متولد سال 1997 میلادی است و با 22 سال سن، سهمیه زیر 23 سال محسوب می‌شود. این موضوع پرسپولیسی‌ها را از دردسر کنار گذاشتن یک بازیکن برای خالی کردن لیست راحت می‌کند. کیفیت او اما ابهامات زیادی دارد. چکوآ فصل پیش، در لیگ دسته دوم اتریش بازی می کرد. او مجموعا 27 بازی از 30 بازی تیمش به میدان رفت و 20 مسابقه، در ترکیب اصلی بود. 6 گل و 3 پاس گل، آمار چندان خوبی برای یک مهاجم نیست اما مسئله اینجاست او بیشتر بازی‌ها، در نقش وینگر یا هافبک تهاجمی بازی می‌کرد. فصل قبل از آن هم او بیشتر بازی‌هایش را در سطح سوم فوتبال اتریش انجام داد. خرید چنین بازیکنی، می‌تواند ریسک بزرگی برای پرسپولیس باشد. به خصوص که اگر علیپور فصل آینده چند بازی را از دست بدهد یا کالدرون بخواهد با سیستم دو مهاجمه بازی کند، انتخاب‌های آن‌ها بین شریفی و مهاجم جدید تیم خواهد بود. نکته‌ای که احتمال حضور چکوآ در پرسپولیس را کمتر می‌کند، قرارداد او با باشگاه هورن اتریش است. قراردادی که اخیرا بسته شده و فصل آینده، او باید برای این تیم در لیگ دسته دوم اتریش به میدان برود.

اسم مطرح‌تری که در باشگاه مطرح شده، لئونارد کوئیکه است. بازیکنی که استقلالی‌ها، به خوبی با او آشنایی دارند. کوئیکه لیگ ششم، اواخر فصل به استقلال رفت تا به این تیم در راه قهرمانی کمک کند. او بازی با برق شیراز که به عنوان یار تعویضی به زمین رفت، نمایشی خوب داشت و پایه‌گذار بیشتر حملات تیمش بود. با این حال درخشش و حضورش در استقلال دوام زیادی نداشت و آخر فصل، بدون گل زده از این تیم رفت. لیگ هفتم، کوئیکه پیراهن استیل آذین را در لیگ یک پوشید و برای این تیم در سطح دوم فوتبال ایران 6 گل زد. او بعد رفتن از ایران، چند سالی اوضاع خوبی داشت. فصل 2008/09، نیم فصل اول در لیگ اسلواکی به میدان رفت و در 16 بازی، 11 گل برای دونایسکا استردا زد. او به عنوان بهترین گلزن لیگ، نیم فصل جدا شد و به اینتراخت فرانکفورت در بوندسلیگا پیوست. هر چند مصدومیت، اجازه بازی به او نداد و بعد از فقط 2 مسابقه در ترکیب اصلی، مجبور شد بقیه فصل را از خانه دنبال کند. بعد از دورانی پر فراز و نشیب در آلمان، سال 2010 کوئیکه به لیگ چک و باشگاه مطرح اسپارتا پراگ منتقل شد. فصل اول، با 14 گل در رده سوم بهترین گلزنان فصل قرار گرفت و تیمش هم به نایب قهرمانی رسید. فصل دوم 11 گل زد و فصل سوم، آمارش به 6 گل رسید تا مجبور به جدایی شود. بعد از آن به ریزه اسپور پیوست و 5 فصل در این باشگاه ماند. او 4 فصل اول، سالی بیشتر از 10 گل برای این تیم زد.

فصل 2016/17 که طارمی به ریزه اسپور رفت و پشیمان شد، قرار بود رقیب کوئیکه در خط حمله باشد. رقابتی که با جدایی طارمی شکل نگرفت. کوئیکه در آن فصل با 14 گل زده، بهترین روزهایش را پشت سر گذاشت و در رده پنجمین گلزنان فصل قرار گرفت. اتوئو، در آن فصل فقط 4 گل از او بیشتر زد. با این حال سقوط ریزه اسپور، فصل تیمش را خراب کرد. کوئیکه سال آخرش در ریزه اسپور، نیم فصل اول 7 گل برای این تیم در سطح دوم فوتبال ترکیه زد اما مصدوم شد و بعد از آن هم دیگر به تیم برنگشت. سال 2018، قراردادش را فسخ کرد و یک سال است، تیمی ندارد.

سابقه خوب گلزنی و قرار گرفتن بین گلزنان برتر سه لیگ مختلف اسلوکی، چک و ترکیه، نقاط مثبت کارنامه کوئیکه محسوب می‌شود. سن 31 سالگی هم نمی‌تواند چندان نگران کننده باشد. نقاط ضعف او، سابقه مصدومیت‌های طولانی و مهمتر از آن، یک فصل خانه نشینی است. موضوعی که ممکن است او را کاملا از شرایط آمادگی دور کرده باشد. پدیده 12 سال قبل استقلال، حالا به عنوان یک گزینه پخته و با سابقه، روی میز پرسپولیسی‌هاست. به شرطی که هنوز، فرم سال‌های حضورش در ترکیه و چک را حفظ کرده باشد و در ایران نقش یک توریست مصدوم را بازی نکند.

22330

نظرات کاربران
علی
عجب!!!همچین گفت سرگیف نمیخواد گفتم الان چی میخواد بیاره که بازیکن بیست و شش ساله و گلزن نمیخواد،بابا دمش گرم
۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۲۴:۴۱
پاسخ
20
84
مصطفی
اونا بعد تسویه با گرو و نیومار و شفر منشا ایسما پروپیچ رفتن مهاجمی که سه ملیون دلار قیمت داره خریدن ما بازیکن دوازده سال پیش استقلال رو
۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۵۷:۵۲
پاسخ
33
170
مارادونا
طارمی و وحید امیری به مراتب بهتر از این افراد هستند فقط مدیریت صحیح می خواد تا بازیکن های لازم به باشگاه اضافه بشوند که البته عرب اینکاره نیست .
۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۳:۵۲
پاسخ
22
157
قرمز
نمیدونم این همه لیگ سطح بالا لیگ سطح دو اتریش از کجا پیدا کردن از سطح لیگ خودمون فک کنم پایین تر باشه مهاجم خوب زیر ۲۳ سال یعنی فقط همین یکیه؟؟؟؟؟؟
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۷:۱۱
پاسخ
12
99
مهدی
کوئیکه رو یادمه تو استقلال فکر کنم زمان صمد مرفاوی بود. واقعا باهوش و تاثیر گذار بازی میکرد
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۵۰:۱۷
پاسخ
81
24
آرمین
بودیمیر کالدرونه این یارو؟
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۰:۴۲
پاسخ
18
78
سامان نراقی
به درد پرسپولیس نمیخورند
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۱:۳۲
پاسخ
13
103
محسن
استقلال چه بازیکنایی میخره، پرسپولیس چس میخواد بخره! چقدر تفاوت فاحشه...
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۲:۲۹
پاسخ
16
105
ر-ض-ا
بعد می گن تیمهای خصوصی زیاد خرج می کنه.برین لیست خرجهایی که این تیما از بیت المال می کنن رو بزارین جلوتون بعد حرف بزنین.
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۱:۲۱
پاسخ
342
76
نیما
هیچی... جذب به درد نخور ها شروع شد!!!
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۱۶:۲۵
10
73
روبن
اقا خصوصی کنن دیگه.ما هوادارا که از خدامونه.شما به این پول میگی بیت المال اما به پولی که ح.ه اختلاس کرد نمیگی بیت المال
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۲:۲۸
15
57
طوفان سرخ
من موندم چرا هوادارا فشار میارن واسه مهاجم آقا تو سیستم کالدرون که4،2،3،1هستش فقط 1مهاجم می تونه باشه که ما علی‌پور رو داریم و واسه تعویض هم اسدی عالیه، فقط کافیه که چند تا بازی بهش زمان بدیم اسدی از علی پور هم بهتر میشه، تو رو خدا اینقدر به باشگاه فشار نیارین، خودمون دچار مشکل میشیما
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۲:۱۲
پاسخ
317
110
هوچی گر اعظم قلعه نوعی
داداچ اسدی رفت تراکتور
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۵۶:۴۴
61
12
ستارگان سرخ ایران
لئونارد کوئیکه آمارش خوبه جذبش بد نیست ولی اون اولی که لیگ دو اتریش بازی می کرد رو بی خیال بشن مدیران. ولی اگه طارمی امکان جذبش هست بهترین گزینه طارمیه
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۷:۲۶
پاسخ
64
233
ایوب قرمز خورموج
بابا یه میلیون دلار بدین طارمی رو بیارین دنبال بازیکن خارجی تو پس کوچه های افریقا نگردید
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۷:۴۶
پاسخ
241
78
جلیل
واییییییییییی چه فکری کردند اصلا اسم اینو آوردن این دیگه کیه ؟!!!!!!!!!
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۲۷:۱۰
پاسخ
382
168
کسری
اخه اینا کی هستند دیگه.خواهشا چندتا بازیکن درست حسابی بیارید
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۹:۱۸
پاسخ
137
91
محمدرضا
بازیکنی که مدام مصدوم بوده است به کار پرسپولیس نمی آید حالا میخواهد گل زن هم باشد اول باید بازی کند تا گل بزند آمار به چه درد پرسپولیس میخورد بازیکن کامرونی هم وینگر است و پرسپولیس پر از وینگر است آن هم به کار نمی آید پر سپولیس باید به دنبال یک مهاجم تمام کننده باشد ولی اگر به عنوان ذخیره علیپور میخواهند بازیکن بخرند کوئیکه گزینه مناسبتری است ولی باز هم او را نخرند بهتر است این همه مهاجم تمام کننده مناسب در دنیا است که با رقم مناسب میتوان آنها را جذب کرد بروید سراغ لیگ سطح دوم برزیل،آرژانتین
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۴:۱۳
پاسخ
47
144