کفاشیان: قهرمانان عزیز، فوتبال یک ریال نیاز به بودجه دولتی ندارد/ فروردین از فوتبال می‌روم

کفاشیان: قهرمانان عزیز، فوتبال یک ریال نیاز به بودجه دولتی ندارد/ فروردین از فوتبال می‌روم

7203
12:21
13 بهمن 1397
نایب رئیس فدراسیون فوتبال گفت: آقایان و قهرمانان عزیز فوتبال ورزشی است که خرج خودش را درمی‌آورد و یک ریال به بودجه دولتی نیاز ندارد.

به گزارش وبسایت نود و به نقل از فارس، علی کفاشیان که یکی از افرادی بود که در کنار تیم ملی حضور داشت بعد از بازگشت از امارات در مورد عملکرد تیم ملی، کی روش و انتقادهایی که این روزها به تیم ملی فوتبال و کی روش می شود صحبت کرد. 

*به نظر می‌رسد خستگی سفر به امارات روی تن‌تان ماند؟

متاسفانه نشد آنچه که باید می‌شد. 4 سال قبل اشتباه داور تلاش‌های ما را به باد داد و امسال اشتباه بازیکنان. البته بچه‌ها تلاش خود را کردند اما متاسفانه بدشانسی هم گریبان ما را گرفت.

*خیلی ها معتقد هستند 8 سال رنج و حاشیه و صبوری در قبال کی‌روش دود شد؟

نه اصلا این مسئله را قبول ندارم. در امارات که بودیم از مسئولان کشورهای دیگر هر کسی ما را می‌دید از تیم ایران تعریف می‌کردند و می‌گفتند بهترین تیم تورنمنت هستیم. ما در این 8 سال همه هدف‌مان که جام ملت‌های آسیا نبوده است. فوتبال در این 8 سال ساخته شده است و از آنهایی که سال‌ها در مطبوعات در حال کار هستند انتظار می‌رود که نگاه واقع‌بینانه به این 8 سال داشته باشند. از ابتدای فوتبال تا به حال کی ایران دو بار پیاپی به جام جهانی صعود کرده بود اما ما موفق شدیم طی این 8 سال دو بار به جام جهانی برویم و مردم هم خوشحال بودند. 8 سال تمام در آسیا در جایگاه اول بودیم و ما در این مدت تیم خوبی درست کردیم و به نظر من فوتبال تکان خورد. نه تنها در فوتبال ما در فوتسال و فوتبال ساحلی هم با این امکاناتی که داشتیم خوب عمل کردیم و اصلا ضرر نکردیم و تلاش‌هایمان دود نشد.

*اما قبول دارید برای عوام کسب عنوان و نتیجه اهمیت زیادی دارد؟

بله درست است ما در امارات که بودیم از خودی و غیرخودی ایران را یک پای فینال می‌دانستند اما در فوتبال نمی‌توان از کلمه حتما استفاده کرد. فوتبال بی‌رحم است. ژاپن از ابتدای تورنمنت مقابل هر تیمی قرار گرفت مقتدر نشان نداد و با یک گل عقب می‌افتاد اما در نهایت برد. مقابل ما بهترین بازی خود را انجام داد.

*البته شاید باید بگوییم که ایران مقابل ژاپن بدترین بازی‌اش را انجام داد تا حدی که خود کی‌روش کنار زمین به هم ریخته بود.

بله این تعبیر هم می‌تواند درست باشد و کی‌روش هم به هم ریخته بود.

*در این 8 سال که کی‌روش در فوتبال ایران بود سهم بیشتر اتفاقات و حاشیه‌ها بین شما و سرمربی سابق تیم ملی رخ داد. الان که کی‌روش از ایران رفته نظرتان در مورد همه کج‌رفتاری‌های کی‌روش چیست؟

ما قول‌هایی به کی‌روش می‌دادیم که آنها با تاخیر عملی می‌شد و او هم از این بدقولی‌ها به هم می‌ریخت و ناراحت می‌شد اما من معتقدم که او با همه این مسائل زحمتش را کشید و کارش را در فوتبال انجام داد و او همه تلاشش را کرد و این همه نقدی که  این چند روز علیه او شده کم لطفی است. نباید به خاطر یک مسابقه زحمات 8 ساله یک نفر را ندید مجموعه کار او باید مورد توجه قرار گیرد.

*روز گذشته هم مصاحبه‌ای از کی‌روش منتشر شد که از وزارت ورزش گلایه داشت که البته ظاهرا قرار بوده این مصاحبه پخش نشود.

کی‌روش همیشه گلایه می‌کرد دلیلش هم این بود که می‌گفت با اینکه مردم این همه به فوتبال علاقه دارند چرا مسئولان حق مطلب را در قبال این مردم ارائه نمی‌کنند و امکانات خوب نمی‌دهند تا به علاقه مردم احترام گذاشته شود.

* ناکامی تیم ملی درجام ملت‌ها باعث شده فضای دوگانه‌ای بین فوتبال و سایر رشته‌ها به وجود آید و برخی از چهره‌های سرشناس ورزشی در رشته‌های غیر فوتبال در اظهارنظرهایی به تیم ملی و هزینه‌هایی که برای تیم ملی شده، تاخته‌اند.

به نظرم فوتبال یک ریال بودجه دولتی نمی‌خواهد چه در زمان من وچه زمان مدیریت آقای تاج فوتبال از عملکرد کی‌روش 40 میلیون دلار درآمد داشته است که ما از این درآمد 15 الی 16 میلیاردش را به خود این بازیکنان و بچه‌ها داده‌ایم و دلیل این انتقادها را نمی‌دانم چیست. مگر این پول را به جیب ما داده‌اند. آقای کی‌روش از عملکرد خودش برای این فوتبال درآمدزایی کرده است. من این مسائل را با ریز و سند به شما می‌گویم. پول‌هایی که از فیفا، AFC و تبلیغات کسب کرده‌ایم نشان می‌دهد که این فوتبال به یک ریال بودجه دولتی نیاز ندارد من که در این مدیریت فوتبال دیگر نخواهم آمد و نمی‌آیم ولی باید حقیقت را بگویم. اگر هم هر درآمدی در این فوتبال کسب شده نوش جان فوتبالی‌ها. همین جام ملت‌ها درآمد AFC بالاتر از دوره قبل رفته بود. 4 سال قبل که من خودم حضور داشتم پاداش و درآمد AFC کمتر از این دوره بود. اما این دوره شرایط خیلی بهتر شده بود.حتی در جلسه هیأت رئیسه AFC این مورد مطرح شد. پس کسی فکر نکند از جیب مردم برای فوتبال هزینه شده است. این فوتبال درآمد خودش را درآورده است. زمانی که تیم ملی به ژاپن باخت خیلی از مسئولان کشورهای دیگر به من دلداری می‌دادند و البته یک عده هم از هواداران که در سکوها بودند عصبانیت‌شان را سر من خالی کردند اما من معتقدم آنها هوادار هستند و تعصب دارند و وقتی ما خوبی فوتبال را می‌بینیم باید بدی‌هایش را هم ببینیم و قرعه به ما خورده بود که این عصبانیت‌ها را ببینیم. آقایان و قهرمانان عزیز فوتبال ورزشی است که خرج خودش را درمی‌آورد و یک ریال به بودجه دولتی نیاز ندارد.

*اگر این طور است پس چطور همیشه مسئولان فدراسیون در حال رایزنی با وزارت ورزش برای دریافت بودجه هستند؟

بودجه‌ای که دولت می‌دهد اصلا در قبال هزینه‌های فوتبال چیزی نیست. تازه اگر حق پخش باشگاه‌ها و فوتبال داده شود فوتبال نیازی به این رایزنی‌ها ندارد. فوتبال می‌تواند روی پای خودش بایستد.

*در صحبت‌هایتان اشاره کردید که دیگر در فوتبال نخواهید بود اما شما اکنون نایب رئیس فدراسیون هستید.

بله من تا زمانی که سمت‌هایم در AFC و فیفا را دارم به عنوان نایب رئیس فدراسیون کارم را ادامه می‌دهم اما بنده یک عزیز بازنشسته هستم و باید بروم اگر هم هستم می‌خواهم تجربیاتم را منتقل کنم و همچنین با توجه به سمت‌های بین‌المللی‌ام باید از ایران دفاع کنم اما موعد آنها هم تمام شود دیگر در فوتبال کاری ندارم اما همیشه برای کمک به آن حاضر هستم. این مردم فوتبال را دوست دارند و دیدید که چقدر از اینکه نتوانستیم اول شویم ناراحت شدند. ما باید برای شاد کردن مردم کمک کنیم و از حالا سفت و سخت به جام جهانی آینده فکر کنیم.

*شما هم معتقدید باید یک  نام بزرگ برای تیم ملی بیاوریم؟

در این خصوص فدراسیون باید تصمیم بگیرد. آقای تاج قطعا مشورت‌های لازم را از هیأت رئیسه و سایر عوامل فوتبال می‌گیرد همانطور که قبل از او من این کار را می‌کردم.

زمان پایان یافتن پست شما در AFC چه موقع است؟

من تا فروردین هستم و بعد از آن در مجمع بعدی آقای تاج می‌تواند شخص دیگری را جای من برای نایب رئیسی معرفی کند.

1870

نظرات کاربران
قرمز
ای کاش همان سال 1386 نمی امدی و این همه درد سر درست نمیکردی شما کارت تو فوتبال این بود که فقط لبخند تحویل بدی به همه چیز و همه کس
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۸:۱۳
پاسخ
7
17
ریش قرمز
حالا هی تاخیر بنداز جشن ملی فوتبال رو
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۷:۴۴
پاسخ
2
11
من بی پرسپولیس زیستن نتوانم
برای عوام کسب عنوان و نتیجه مهمه ! ،،،،، نخست اینکه متر و معیار برای شناسایی عوام و خواص چیه ! دوما اصلا ما عوام ! » اگر قصد نتیجه گیری نداریم اصلا چرا تیم ملی میسازیم و در بازیها شرکت میکنیم ! ،،،،،، این حرف توهینه به مردمی که عاشقانه تیم سرزمینشون رو دوست دارند و بدونه هیچ دستمزد و چشمداشتی براش هزینه میکنند و پشتیبانش هستند !
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۴:۲۷
پاسخ
3
19
جواد
#زنده باد ورزشکاران باغیرت غیر فوتبالی
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۲:۴۸
پاسخ
4
16
من بی پرسپولیس زیستن نتوانم
چهل میلیون دلار طی هشت سال گذشته دسته کم یک چیزی نزدیک به ۲۰۰ میلیارد تومان میشده ، چه کردید این پولها رو ! با اینهمه پول چرا تیم ملی باید لنگ یه زمین تمرین باشه ! تازه این پول سوای درآمدهای دولتی و اسپانسرها و غیره هست !
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۷:۰۳
پاسخ
0
22
تیـــــــــــم مــلـــــــــی هجومی 99
لبخند بزن
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۳:۲۵
پاسخ
0
12
بوفون
و ایستاده عیدیشو بگیره فروردین بره.
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۸:۰۹
پاسخ
3
79
سرور آبی❤
با رفتنت شمع دونیا دغ میکنن
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۶:۳۵
پاسخ
1
80
رضاSh
حق با ورزشکاران سایر رشته هاست.کسی که قهرمان المپیک و جهان میشه از کمترین پاداش ها بهره مند میشه ولی همیشه واسه نام ایران میجنگه.ولی توی فوتبال ما شاهدیم که بازیکنان با پولای کلانی که میگیرن واسه پاداش برد یمن و عمان و چین زمین و زمان رو به هم میدوزن و بعد میگن واسه شادی مردم بازی میکنیم.دروغه همش
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۱:۵۱
پاسخ
10
73
بهرام
اولین که همه جای دنیا همینطور رشته های مثل وزنه برداری که در اروپا اصلا جایی نداره و کسی دنبال این رشته ها نمیره دومین که فوتبال با جوایز و حق پخش و اسپانسر و تبلیغات پول خودش رو به دست میاره بقیه رشته ها چطور؟
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۱:۱۳
1
10
مهرداد
آقا شما از چهره های اقتصادی کمک بگیرید تشویقشون بکنید تو فوتبال سرمایه گذاری کنن و کمپی در حد آسپایر بسازن،نوآوری که بلد نیستیم حداقل کپی برداری کنیم.. بعدش چنان درآمدی از اجارش به تیمای بزرگ دنیا بدست میاد و هم برداشتی ازش میشه برای آکادمی فوتبال و کل بودجه فدراسیون و باشگاه ها تامین میشه. اینجوری میتونیم بگیم فوتبال در مسیر درستی هست.تاوقتی تورنومنتی کار کنیم فایده نداره. کل پول رو بزاریم یه مربی بیاریم که فقط چهارسال دیگه بریم جام جهانی! این اصلا فایده ای برا آیندمون نداره
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۴۵:۳۲
پاسخ
1
46
رضا
بله فدراسیون یک ریال احتیاج به کمک دولتی نداره ولی نمیدونم چرا همیشه کاسه چه کنم چه کنم دست گرفته پیش وزارت و تمام ناکامیهاش رو میندازه گردن این و اون البته که باید یه بازنگری اساسی در کل ارکان فدراسیون بشه چون با افراد حاضر ما هیچ افتخاری در میادین خارجی نخواهیم داشت و کلام آخر ما موندیم و فدراسیون پنج ستاره!!!!!!
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۶:۵۰
پاسخ
0
46
محمدرضا
کفاشیان و تاج واقعا برای فوتبال زحمت کشیدن کارهاشون محدود به تیم ملی فوتبال نیست ساحلی و فوتسال هم خیلی موفق بودن که یه بخشی از عوامل موفقیت مدیریت اونا بوده حالا ممکنه مخالف هم باشه ولی به نظرم با امکانات و ساختاری که موجود بود تونستن بهترین نتایج رو کسب کنن حرف حق رو باید گفت
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۴:۴۲
پاسخ
46
17
Manchester
خداقوت به شما و تاج که با انتخاب کیروش فوتبال ایران رو به بهترین دوران تاریخش رسوندین، مدیریتوو زحمتای شما دونفر رو فراموش نمیکنم
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۴:۰۰
پاسخ
45
22
ققنوس سرخ
دوتا سوال دارم1-الان دقیقا"کدوم شخصیته حقیقی ویا حقوقی به کفاشیان گفته که ایران بهترین تیمه این تورنمنت بوده؟؟؟؟ 2-کیروشی که همیشه ناله میکردواز همه چی و همه کس شاکی بودو به غیراز خواجه حافظ شیرازی با همه درگیر بودوکلا"هیچوقت اعصاب نداشت چرا 8ساله تمام از کشورمون دل نکند؟؟؟؟؟؟؟؟
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۷:۱۰
پاسخ
17
40
کی روش.مورینیو.فرگوسن
۲تا ۱۰میلیون دلار پاداش صعود به جام جهانی و کلی پاداش برای برد مراکش و مساوی با نیجریه و بوسنی و...فیفا به حساب فدراسیون ریخته و به نظرم آقای کفاشیان درست می گن همه خرجی که برای تیم ملی شده در امده الان آقای سلیمی معترض هستن که چرا ۱میایون دلار پاداش به تیم ملی دادن که نفری ۴۰ هزار دلار میشه الان آزمون که قراره ۱۰میلیون یورو پاداش بگیره سالی گیر ۴۰ هزار دلاره و به خواطر این پول بازی می کنه؟
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۴:۰۷
پاسخ
26
20
عدالت م آرزوست
دوست عزیز به قول خودت فوتبالیا قرارداد آنچنانی دارن دیگه نباید بخاطر برد تیم های درجه ۲و۳آسیا دنبال پاداش باشن از طرفی اینها توی باشگاهشون پولای آنچنانی میگیرن واتفاقا همین آزمون بخاطر بازی تو تیم ملی چنین قردادی زنیت باهاش بسته ولی ورزشکارای باغیرت غیر فوتبالی نه قرارداد درست و حسابی با باشگاهی میبندن نه پاداش آنچنانی تو تیم ملی بهشون میدن با اون اردوهای طولانی و وحشتناک و از طرفی همیشه آقایون فدراسیون و دور بریاشون همیشه دنبال پول گرفتن از وزارتن واز طرفی هم میگن دولت حق دخالت تو کارشون نداره و ...... عــــدالــــــتم آرزوســـــــتـــــــ......
۱۳ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۱:۱۰
1
4