کلاف سردرگم دربی سوپرجام؛ یا ۲۹ تیر یا هیچ‌وقت

کلاف سردرگم دربی سوپرجام؛ یا ۲۹ تیر یا هیچ‌وقت

28226
22:24
18 تیر 1397
برگزاری سوپرجام، به اولین چالش سازمان لیگ در فصل جدید تبدیل شده است. باشگاه استقلال مصرانه خواهان تعویق برگزاری این دیدار است و در طرف مقابل سازمان لیگ و پرسپولیس مجدانه در برگزاری این بازی در تاریخ مقرر پافشاری می‌کنند.

وبسایت رسمی برنامه نود - برگزاری  سوپرجام، به اولین چالش سازمان لیگ در فصل جدید تبدیل شده است. باشگاه استقلال مصرانه خواهان تعویق برگزاری این دیدار است و در طرف مقابل سازمان لیگ و پرسپولیس مجدانه در برگزاری این بازی در تاریخ مقرر پافشاری می‌کنند.

به گزارش وبسایت نود، اولین دوره سوپرجام در اوسط دهه هشتاد بین فولاد خوزستان و صبا باطری برگزار شد.اما در برگزاری این بازی وقفه‌ای حدود ده ساله ایجاد شد.اما از سه فصل پیش سازمان لیگ اعلام کرد که هر سال بازی سوپرجام برگزار خواهد شد و این بازی بین استقلال خوزستان و ذوب‌آهن برگزار شد در فصل قبل نیز بازی سوپرجام بین پرسپولیس و نفت بود که برگزاری این دیدار بدون مشکل نبود و اسپانسر مشترک سرخابیها خواهان برگزاری دربی خارج از کشور در موعد برگزاری سوپرجام بود که این امر با مخالفت سازمان لیگ روبه رو شد. اما این بار وضعیت مشکل‌تر از فصل گذشته به نظر می‌رسد و یک طرف سوپرجام حاضر به بازی در تاریخ مذکور نیست.

 

 از اواسط فصل گذشته، که پرسپولیس مقتدرانه به سوی قهرمانی لیگ می‌رفت و استقلال نیز مسیر همواری در جام حذفی داشت اهالی فوتبال منتظر برگزاری دربی در سوپرجام فصل پیش رو بودند و با قهرمانی این دو تیم در دو جام این امر محقق شد.

در تاریخ ۱۳ فروردین، که هنوز قهرمانی پرسپولیس در لیگ مسجل نشده بود و فینال جام‌حذفی نیز برگزار نشده بود، سعید فتاحی رییس کمیته مسابقات سازمان لیگ، خبر از برگزاری سوپرجام در ۲۹ تیر سال ۹۷ و قبل از آغاز لیگ داد.یک ماه بعد، در تاریخ ۱۳ اردیبهشت، با مشخص شدن قهرمانان ایران، سعید فتاحی اعلام کرد دربی ۸۷ در قالب سوپرجام در ۲۹ تیر در ورزشگاه آزادی برگزار خواهد شد.در آن مقطع هیچ کدام از دو تیم، اعتراضی به این تاریخ نداشتند اما با توجه به اینکه بازی‌های تیم ملی در جام‌جهانی زودتر از چهارم تیر به اتمام نمی‌رسید و این دو تیم بیشترین تعداد ملی‌پوش را داشتند به نظر می‌رسید تاریخ اعلام شده کمی نامناسب باشد.

 آغاز یک فصل خوب با پیروزی در سوپرجام

فتح سوپرجام، علاوه بر اینکه یک جام معتبر را به تالار افتخارات دو باشگاه پرافتخار ایران اضافه می‌کند یک شروع خوب را برای تیم پیروز سوپرجام رقم خواهد زد و این تیم را از ابتدای فصل در موضع بالاتر از رقیب قرار می‌دهد.همین مساله اهمیت این بازی را بیش از پیش می‌کند.

برنامه‌ریزی تمرینات پیش فصل تیمهای لیگ ایران اصولا به گونه‌ای است که در آغاز لیگ در بهترین فرم ممکن نیستند و در طول فصل به بهترین حد آمادگی می‌رسند. اما با توجه به اهمیت بازی سوپرجام، سرخابیهای پایتخت باید به این درجه از آمادگی یک هفته قبل از آغاز لیگ و شروع سوپرجام برسند.

برانکو ایوانکوویچ تمرینات این فصل پرسپولیس را بر همین اساس برنامه‌ریزی کرد و آماده‌سازی قهرمان لیگ از ۲۶ خرداد آغاز شد.پرسپولیس که از نقل و انتقالات محروم است با جدایی چند بازیکن و در غیاب ملی‌پوشانش تمریناتش را آغاز کرد و اکنون در اردوی کرواسی به سر می‌برد.

اما استقلال ۱۰ روز تمرینات خود را دیرتر از رقیبش استارت زد.هر چند که آبی‌پوشان از نقل و انتقال بازیکن محروم نیستند ولی وضعیتشان چندان بهتر از پرسپولیس نیست. وضعیت ستاره‌های این تیم مثل تیام و جباروف و ابراهیمی مشخص نشده و از فصل قبل یک لشگر مصدوم به جا مانده که روزبه چشمی نیز در بازگشت به تیم ملی به این لیست اضافه شد و علاوه بر این برخی از بازیکنان جذب شده این تیم نیز مصدوم هستند.

دربی سوپرجام پَر

در تاریخ ۲۹ خرداد، رضا افتخاری مدیرعامل استقلال اعلام کرد وینفرد شفر سرمربی این تیم مخالف سوپرجام است این مربی اعتقاد دارد از آنجایی که هر دو تیم در آسیا هستند و باید کاری کرد که تیم‌ها آسیبی نبینند. برگزاری این بازی ممکن است تبعات داشته باشد و شاید استقلال  با تیم امید به میدان برود.

در روزهای بعد، وینفرد شفر در برنامه ۲۰۱۸ اظهار داشت که دربی سوپرجام برای او اهمیت زیادی دارد ولی موافق برگزاری بازی در تاریخ ۲۹ تیر نیست و در آن تاریخ استقلال در اردوی آماده‌سازی به سر می‌برد و نهایتا سرمربی استقلال به گفته خود عمل کرد و طبق برنامه ریزی استقلال در ۲۹ تیر در ترکیه خواهد بود.

از همین روی استقلال با ارسال نامه به سازمان لیگ خواهان برگزاری بازی سوپرجام در نیم فصل شد که این درخواست توسط سازمان لیگ رد شد. پرسپولیس نیز خواهان برگزاری بازی در همان تاریخ مقرر است با این وضعیت برگزاری سوپرجام پیچیده‌تر از قبل شود.حال باید دید استقلال چه گزینه‌هایی برای پشت سر گذاشتن سوپرجام دارد.

حضور در دربی با تیم اصلی

اگر استقلال بخواهد با تمام قوا در دربی شرکت کند باید اردوی ترکیه را نیمه کاره رها سازد و در شرایطی که هنوز در دوران بدن‌سازی به سر می‌برد پا به دیدار سوپرجام بگذارد. البته استقلال هنوز تیم کامل خود را در اختیار ندارد و احتمال وقوع آنچه شفر از آن هراس دارد یعنی بروز مصدومیت در آستانه لیگ قهرمانان آسیا زیاد است.

تعویق دربی به نیم فصل

خواسته اصلی استقلال، تعویق این بازی به تعطیلات نیم فصل دوم است و باید دید این خواسته تا چه حد شدنی است.برگزاری سوپرجام در نیم فصل هر چند غیرمتعارف است ولی بی‌سابقه نیست به عنوان مثال سوپرجام این فصل ایتالیا در تعطیلات نیم فصل و در کشور عربستان برگزار خواهد شد.

در تعطیلات نیم فصل لیگ هجدهم رقابت‌های جام ملت‌های آسیا برگزار می‌شود و با توجه به اردوی آماده سازی تیم ملی جهت حضور در این مسابقات، برگزاری سوپرجام قبل از جام ملتها میسر نیست و باید بعد از جام ملتها یعنی در بهمن ماه برگزار شود. این تاریخ برای پرسپولیس از آن جهت مناسب است که امکان استفاده از خریدهای جدید خود نظیر رفیعی و ترابی را دارد ولی این مقطع در آستانه فصل بعدی لیگ قهرمانان دارد و باز هم فشردگی رقابتها به تیم‌ها لطمه خواهد زد.

انصراف از سوپرجام

یکی از گزینه‌های پیش روی استقلال، عدم حضور در سوپرجام است که طبق اعلام سازمان لیگ، این اتفاق برای استقلال ۲ ملیارد تومان هزینه در پی خواهد داشت. با توجه به بدهی‌های استقلال و هزینه بالای این تیم، تحمیل ۲ ملیارد تومان هزینه اضافی چندان عقلانی به نطر نمی‌رسد

حضور در دربی با تیم امید

از همان روزی که خبر مخالفت استقلال با برگزاری سوپرجام در تاریخ مقرر به گوش رسید گزینه حضور با تیم امید مطرح شد.شاید حضور استقلال با تیم امید به همراه استفاده از چند بازیکن باتجربه با توجه به شرایط استقلال گزینه منطقی‌تر به نظر می‌رسد.

با حضور جوانان استقلال در این بازی، در صورت شکست، این تیم وارد بحران و حاشیه نخواهد شد ولی در فوتبال هیچ نتیجه‌ای قابل پیش‌بینی نخواهد بود و در صورتیکه پرسپولیسِ خسته از اردوی تدارکاتی مغلوب جوانان استقلال شود، تیم سرخپوش وارد بحران عجیبی خواهد شد.

به هرحال استقلال فرصت کمی دارد و باید هر چه زودتر تکلیف خود را جهت حضور در سوپرجام مشخص کند

۶۰۶۱۰

 

 

نظرات کاربران
Farhad
خوبه که مدیرتون گفت ما خلاف کردیم و از ارز دولتی استفاده کردیم آقای سوگولی
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۴۳:۵۰
پاسخ
31
9
Farhad
چطوری یه تیم از اسلوونی تونست ۵تا بزنه به تیم سوگولی ،اما تیم امید استقلال نتونه
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۴۱:۵۲
پاسخ
41
8
Jalil Taji
اینقد تو این روزا از استقلال خبرای بد میشنویم و اینقد که اوضاع تیم داغونه که لغو سوپرجام و جریمه استقلال توش گمه واقعا که خسته شدیم همش استرس همش حرص و جوش بعد از اخر بازیکن حاضر نیست صد میلیون تخفیف بده ولی حرص و جوشش واسه ما میمونه من که میگم لیگ و اسیا مهمتره استقلال سوپرجام با امیدای خودش بازی کنه اگه باختنم که مهم نیس اگه بردنم که چه بهتر
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۰۰:۳۴
پاسخ
26
9
همیشه سرخ
آقای شفر مگر شما ادعا نداشتین که بهترین در آسیا هستید حالا چی شده که از پرسپولیس نصف ونیمه میترسی!!!!
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۴۷:۴۸
پاسخ
11
54
دکی
این بازی سر تایم مقرر باید برگزار شه ، بارها بازی های پر حرف و حدیث رو مثلا طبق قانون پرسپولیس رو بازنده کردن پس باید این بازی هم سر زمان مقرر انجام بشه اگر نشد باید طبق قوانین با تیم ترسو و خاطی برخورد کنن ! آقای شفر از باخت تو دربی می ترسه ، می دونه سری قبلم توپ خورد تو درو دیوار بردن !
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۳۰:۰۸
پاسخ
10
48
ایرانی
باتوجه به وضعیت دوتیم اینکارنوعی خودکشیه هرکدوم ببازم برالیگ قهرمانان تحت فشارقرارمیگیرن بعدازدوره بدن سازی چنین بازی پرفشاری مثل سم میمونه براهمین پرسپولیس پشت سرهم داره بازی تدارکاتی برگزارمیکنه که اخریشم ازیه تیم گمنام 5تاخورد
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۷:۲۲
پاسخ
55
11
mohammadssi
اگر با تیم امید شرکت کنیم و ببازیم , هزاران بار بهتر از اینه که با تیم اصلی شرکت کنیم و ببریم ولی برای بازی با السد آماده نباشیم .... آسیا برای ما خیلی مهم تر از بردن تیمیه که هنوز با حسرت به تاریخ ما نگاه میکنه ...
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۵:۳۳
پاسخ
47
37
✔✰✰سجاد✰✰✔ ✰S47✰
در هر صورت ما با جوونامون شرکت میکنیم و پنج نایی شون میکنیم.... چه خبر ۵تایی ها....
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۵:۰۵
پاسخ
63
13
۶تقلال
چه خبر ۶تایی از دانشجویان چه خبر ۷تا
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۵۸:۳۳
6
49
محمد
حالا اگر استقلال با أميداش بياد و بازم شش تايي بشه چي؟؟؟؟
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۴:۱۲
پاسخ
11
63
Hajmehran7
والا با همین جوونا هم پرسپولیس رو میبریم
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۳:۲۷
پاسخ
64
11
فقط پرسپولیس
تکلیف مشخصه،باید تو تاریخی که از قبل اعلام شده بازی برگزار بشه.چه با تیم امید بیان چه اصلی.مردونه بازی کنن.بازی برد و باخت داره.توپ گرده و هر اتفاقی ممکنه تو زمین بیفته.اگه مردونه جرأت اومدن و بازی کردن هم نداشتن نتیجه ۳-۰ به نفع پرسپولیس و جام اهدا بشه به باشگاه پرسپولیس.چون اگه بخوان تاریخ بازی رو عوض کنن از این به بعد هر تیمی این خواسته رو خواهد داشت که خواسته به حقی خواهد بود با این اوصاف.که در این صورت تمام برنامه ریزی های سازمان لیگ بهم خواهد خورد
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۲۰:۲۶
پاسخ
8
63
Red Emdadi
پرسپولیس آماده آماده ست،دوستان آبی هم وقته از خریدای شبانه پندار تایم وبازیکنای خارجی گرونقیمت با ارز دولتی وعالیجناب شفر ،رونمائی کنن.
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۱۹:۳۱
پاسخ
9
76
پارسا
اقا من به عنوان یه پرسپولیسی از مربی توانا و مدیریت قدرتمند استقلال که پرافتخار ترین تیم ایران و اسیا هستند خواهش میکنم بیایین با تیم ضعیف پرسپولیس بازی کنند ...اقا اصلا بیایین به ما شیش تا بزنید اما بازی کنید... انصراف یعنی باخت سه بر صفر...خواهشا تاریخی که پنج ماه پیش تعیین کردید رو زیرش نزنید... اخه به ما میخندن که یه تیم قهرمان بخاطر عذم برنامه ریزی مناسب و ترس از یه بازی که یه کاپ داره انصراف بدن.ادمین بچاپ
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۱۷:۳۶
پاسخ
14
67
احسان پرسپولیسی
شفر جان نترس زیاد گل نمیزنیم
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۱۷:۲۷
پاسخ
14
71
مسعود گل باشی
شما 5تا از تیم رده هشتمی اسلونی خوردی بعد ما بترسیم؟ هخخخخخ
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۴۰:۳۶
67
13
alireza
کشورهایی که سوپر جام در نیم فصل برگزار میکنن از چند وقت قبل تاریخ مشخص میکنن ن این که مربی یه تیم با بهانه های غیر حرفه‌ای بخواد تاریخ عوض کنه
۱۹ تیر ۱۳۹۷ ساعت ۰۴:۱۵:۲۴
پاسخ
11
87