کلوپ در اندیشۀ هارمونی و تداوم بیشتر در لیورپول

کلوپ در اندیشۀ هارمونی و تداوم بیشتر در لیورپول

4808
22:52
19 تیر 1398
لیورپول فصل نقل و انتقالات آرامی را پشت سر گذاشته است.

به گزارش وبسایت نود، مربی قهرمان اروپا در فکر ثبات بیشتر تیمش در فصل پیش رو است.

لیورپول تا به اینجا در فصل نقل و انتقالات عملکرد چشمگیری نداشته است، سپ فن دن برگ جوان هلندی از زوله خریداری شده است و این تنها ورودی قرمزهای آنفیلد تا به اینجا بوده است. در حال حاضر نیز آنها به جذب بازیکن شاخصی لینک نشده‌اند.

منچسترسیتی و تاتنهام تا به اینجای بازار با خریدهایی که داشته اند، رکورد ترانسفر خود را برای خرید یک بازیکن شکسته‌اند. منچستریونایتد دو جوان با مجموع 60 میلیون پوند خریده است، حتی چلسی هم که شاید محرومیتش پابرجا بماند، توانست کواچیچ را به طور قطعی کند. رقبا خریدهایی کرده‌اند و تیمشان را تقویت نموده‌اند، اما در فاصله چهار هفته مانده به پایان پنجره نقل و انتقالات، لیورپول خرید برزگی نداشته است. هر چند این موضوع ممکن است نگرانی‌هایی برای هواداران این تیم ایجاد کند، اما این سکوت و انفعال در بازار نقل و انتقالات لزوماً نگران کننده نیست.

تداوم و هارمونی در اولویت

این نگرانی شاید از آنجایی نشأت می گیرد که در طی پنجره های قبلی، لیورپول با خرید بازیکنانی نظیر آلیسون، فن دایک، فابینیو و کیتا خود را تقویت کرد و تأثیر حضور این بازیکنان در ترکیب تیم، نشان داد که چقدر خرید کردن درست و جذب بازیکنان شاخص می تواند به کیفیت یک تیم کمک کند. لیورپول فصل گذشته در لیگ قهرمانان اروپا به قهرمانی رسید و در لیگ برتر هر چند دوم شد ولی رکوردی تاریخی را به ثبت رساند و چیزی بیش از یک نایب قهرمان بازنده بود.

بر همین اساس، شاید این تصور پیش آید که لیورپول با خریدهای بیشتر می تواند گام بعدی را بردارد و بهتر شود و خرید کردن ضروری است! اما این موضوع در مورد تیم کلوپ خیلی صادق نیست. اکنون لیورپول عمق خوبی در ترکیب خود دارد، کلوپ گزینه های مختلفی برای پست های متفاوت تیمش روی نیمکت دارد و این دست او را برای تغییرات در ترکیب تیم باز نگاه می دارد. در ترکیب تیم فعلی به ندرت می توان نقطه ضعف خاصی در خطوط مختلف مشاهده کرد. اگر هم بخواهیم از جنبه جوانگرایی نگاه کنیم، در ترکیب تیم فعلی کلوپ تنها دو بازیکن بالای 30 سال دیده می شوند.

شاید آنچه که اکنون مهمتر جلوه می کند و می تواند گام بعدی برای پیشرفت تیم باشد، ارتباط و هماهنگی بیشتر میان بازیکنان فعلی است. نکته ای که احتمالاً کلوپ نیز به آن می اندیشد. آلیسون سنگربان برزیلی لیورپول نیز این موضوع را تایید می کند و روحیه تیمی را مهمترین ویژگی لیورپول می داند. او فصل قبل در مصاحبه ای گفته بود: «این گروه از بازیکنانی که در لیورپول حضور دارند، فوق العاده هستند. ارتباط میان بازیکنان روز به روز بهتر، بهتر و بهتر می شود و این به خاطر تجربه مان، خواسته مان و مقابله مان با شرایط پیش‌رو است. نمی توان با تعدادی بازیکن به این امتیاز در لیگ رسید. ما گروهی خاص از بازیکنان را در لیورپول داریم و به همین دلیل است که اکنون در این نقطه قرار داریم.»

کلوپ خود نیز تأکید زیادی روی ذهنیت و روحیه تیمی دارد. او علاقه زیادی به خریدهای گرانقیمت و سرمایه‌گذاری روی فردیت ندارد. سبک و سیستم مورد علاقه کاری کلوپ، نیازمند هماهنگی، درک متقابل و تعهد از سوی بازیکنان تیمش است. تمام بازیکنان تیم. او زمان زیادی را صرف ساختن این لیورپول کرده و حالا باید توجه زیادی صرف مراقبت از این داشته ارزشمندش کند.

کلوپ در مورد خریدهای جدید نه فقط به کیفیت فنی و توانایی فردی بازیکن می اندیشد، که شخصیت او را هم مدنظر قرار می دهد. یه همین دلیل بود که از خرید اهداف اصلی خود، مثل کیتا و فن دایک، چشم پوشی نکرد. وقتی کیفیت و شخصیت توأمان در بازیکنی یافت شد، کسی مثل فن دایک، کلوپ و لیورپول حاضر شدند برای خرید او رکورد نقل و انتقالات برای خرید یک مدافع را بشکنند و  75 میلیون پوند بپردازند.

در عین حال کلوپ، مربی ای است که اهل صبر کردن است. او به صرف خرید کردن، خرید نمی کند. او برای بازیکنان و اهدافش صبر می کند و با خریدهای اشتباه و بدموقع، به هارمونی تیمش ضربه نمی زند. شاید لیورپول به فکر خرید زوجی برای فن دایک یا یک مهاجم جانشین باشد، اما پیدا کردن گزینه مناسب با توجه به خواسته های مربی، و فرصت محدود بازی در ترکیب لیورپول، در این تابستان کار آسانی به نظر نمی رسد.

راه حل درونی

کلوپ می تواند با ترکیب فعلی تیمش هم قدم های بعدی را بردارد. و پیش فصل فرصت مناسبی برای ارزیابی بازیکنان، شناخت بهتر کیفیت و آمادگی شان است. کلوپ خود نیز عنوان کرده بود که راه های زیادی برای تقویت و پیشرفت ترکیب تیم وجود دارد. و بازگشت مصدومین احتمالاً یکی آن راه‌هایی است که کلوپ به آن می اندیشد.

چمبرلین گزینه‌ای است که می‌تواند در فصل پیش‌رو همچون خریدی جدید برای کلوپ باشد. او در اواخر فصل 2017-2018 مصدوم شد و بخش اعظم فصل قبل را از دست داد. تقریباً به طور قاطع میتوان گفت که او یک سال را از دست داد و حالا بعد از یک سال بازگشته و می تواند کیفیت دریبل زنی و سرعتش را به خط هافبک لیورپول اضافه کند. لالانا دیگر هافبکی است که بعد از فصلی که کاملاً با مصدومیت گره خورده بود، می تواند به ترکیب تیم کمک کند و عنصر خلاقیت را اضافه کند.

جو گومز هم بعد از رهایی از مصدومیت طولانی خود، می تواند عنصری ارزشمند در خط دفاع باشد. او توانایی بازی در سمت راست خط دفاع و بخش مرکزی دفاع را دارد. اضافه شدن چنین بازیکنانی در عین حال می تواند رقابت در ترکیب تیم را افزایش دهد و باعث پیشرفت دیگر بازیکنان شود. ماتیپ می داند که باید برای حضور در ترکیب اصلی با گومز رقابت کند و کیتا نیز بعد از یک فصل نه چندان خوب، برای رسیدن به سطح واقعی خود و تداوم حضور در ترکیب، باید با بازیکنانی با کیفیت رقابت کند. فراموش نکنیم او در بوندس لیگا یکی از بهترین هافبک‌های لیگ بود و با فرض سختی اخت شدن با لیگ جزیره، این انتظار می رود که او در فصل دوم حضورش، چهره واقعی خود را نشان دهد.

نگاه به آینده

فرصت دادن به جوانان، هم برنامه ریزی برای آینده است و هم می تواند کیفیت تیم فعلی را افزایش دهد. بازیکنان متعددی هستند که می توانند فصل بعد در لیورپولِ کلوپ چهره شوند. رایان برستر، اندرسون آرویو، کی یانا هاور، کرتیس جونز، هری ویلسون و بن وودبرن از جمله این اسامی هستند.

کلوپ به خودی خود نیز در فلسفه کاری‌اش تأکید زیادی روی فرصت به جوانان و استفاده از گزینه های جوان دارد و سیاست فعلی لیورپول در پنجره نقل و انتقالات حاکی از تمرکز روی این تفکر در فصل پیش‌رو است. فن دن برگ تک خرید لیورپول تا به اینجا جوان است ولی در سن خود یکی از استعدادهای برتر اروپا در نظر گرفته می شود. ضمن اینکه لیورپول در پی خرید هاروی الیوت است. بازیکن نوجوان فولام که جوانترین بازیکن تاریخ لیگ برتر محسوب می شود. او فصل گذشته زمانی برای فولام در لیگ برتر به میدان رفت که تنها 16 سال و 30 روز سن داشت.

آینده برای لیورپول روشن است حتی اگر خریدی نداشته باشند...

1878

 

نظرات کاربران
عشقم پرسپولیس
داداش. سردارومونو نمیخای
۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۶:۱۰:۲۷
پاسخ
8
34
Sajad
واقعا مربی عالیه کلوپ...ای کاش منچستر میگرفتش از گواردیولا سرتره نشون داده واسه بازیکن نیمکت نشینش هم برنامه داره
۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۱:۲۹
پاسخ
10
31
جهانگیر
چقد متن کاملی بود ممنون 90
۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۲۵:۳۹
پاسخ
2
44
لیورپولی دو آتیشه‌ی دهه هفتادی
دیگه همه یورگن کلوپ رو میشناسن نیازی به تعریف و تمجید نداره. ریخت و پاش نکردن در نقل و انتقالات یکی از شاخصه های مربیان بزرگ دنیای فوتباله که نمونه ‌بارزش فرگوسن بود . منتها مشکلی که سال پیش لیورپول با اون مواجه شد این بود که اواسط لیگ مهاجمان تیم ساقهاشون خسته بود و همین هم باعث شد که امتیازهای حساسی رو از دس بدن. مخصوصا محمد صلاح که افت فاحشی تو نیمه های لیگ داشت و حتی چندین هفته گل نزد. امیدوارم که این طلسم لعنتی که به اندازه سنم قد میخوره امسال بشکنه
۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۴۵:۵۳
پاسخ
9
46
منطقی نظر بدیم
من خیلی برای لیورپول احترام قائلم ولی شما لیورپولی دو آتیشه دهه هفتادی تا الان کجا بودی؟؟ فکر کنم تا دیدی تیمت یه جام گرفته اومدی بیرون نظر بدی؟؟ طرفدار دو آتیشه کسیه که حتی اگه تیمش ته جدول و بدون جام هم باشه از تیمش دفاع کنه و تحسین کنه و کری بخونه نه اینکه تا یه جام گرفت بیاد کری بخونه و بگه من دوآتیشه هستم به رونالدو فن ها که توی کل فصل توی غار بودن و حالا که مسی یه جام از دست داده میان کری خونی میکنن طرفدار دوآتیشه این خصوصیات رو نداره
۲۰ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۴:۱۲
8
23