گزارشی از تب و تاب انتخابات فیفا/ شیخ سلمان پروژه تخریب اینفانتینو را کلید زد

گزارشی از تب و تاب انتخابات فیفا/ شیخ سلمان پروژه تخریب اینفانتینو را کلید زد

19048
12:19
05 اسفند 1394
به نظر می‌رسد شیخ سلمان بحرینی به جای آنکه برنامه‌ها و اهداف انتخاباتی خود را پیش ببرد، با تمام توان به انتقاد از سایر رقبا به‌ویژه جیانی اینفانتینو، رقیب اصلی خود پرداخته است

وب سایت رسمی برنامه نود-همان‌طور که می‌دانید جمعه همین هفته انتخابات فیفا برگزار خواهد شد؛ انتخاباتی که البته حساسیت‌های زیادی هم دارد. انتخابات کارزاری است که ورود و رقابت در آن اصول و قواعد خاص خود را دارد؛ بی‌شک چه از جنبه قانونی و چه از جنبه اخلاقی همه ملزم به رعایت اصول انتخابات هستند. حالا تنها چند روز سرنوشت‌ساز تا انتخابات بزرگ‌ترین نهاد فوتبالی و ورزشی جهان زمان باقی است؛ طی این مدت تمام نامزدها ازجمله آنهایی که حتی شانس بالایی برای خودشان هم قائل نیستند، آخرین تلاش‌ها و اقدامات خود را در راه پیروزی در انتخابات و تصاحب عنوان ریاست فیفا انجام می‌دهند.

 

استارت تخریب ها

آن چه هم در این انتخابات و هم در سایر جاها نیز بر آن تاکید می‌شود، چیزی نیست جز پرهیز از تخریب و تضعیف سایر نامزدها که البته به نظر می‌رسد شیخ سلمان بحرینی به جای آنکه برنامه‌ها و اهداف انتخاباتی خود را پیش ببرد، با تمام توان به انتقاد از سایر رقبا به‌ویژه جیانی اینفانتینو، رقیب اصلی خود پرداخته است. به نظر می‌رسد شیخ سلمان می‌خواهد فضا را به نفع خودش تغییر دهد. شیخ سلمان در اکثر مصاحبه‌ها و سخنرانی‌ها بیشتر از رقبایش می‌گوید؛ برخلاف رقیب سوئیسی که سعی می‌کند ضمن حفظ آرامش، به‌اصطلاح در سایه حرکت کرده و آرام‌آرام به اهدافش نزدیک‌تر شود. شیخ سلمان بحرینی طی مصاحبه‌ای گفته است در صورت پیروزی در انتخابات جمعه، دموکراسی به مفهوم واقعی در فیفا اجرا خواهد شد. از این پس حرف اول و آخر در فیفا را قانون می‌زند؛ اما صحبت‌های شیخ سلمان خیلی طبیعی و از دل‌برآمده به نظر نمی‌رسد. آنچه که در این چند وقت اخیر از خود واقعی جناب شیخ سلمان مشاهده کردیم تخریب، انتقاد، اعتراض، فرصت‌طلبی و بازی‌های رسانه‌ای برای جلب توجه کشورهای عضو فیفا بوده است؛ اما از این واقعیت هم نمی‌توان غافل شد که برخی کشورهای صاحب فوتبال هم شیخ سلمان را به‌عنوان نامزد منتخب خود برگزیده و از او حمایت‌های گسترده‌ای به عمل آورده‌اند تا شیخ سلمان نیز در آینده و در صورت نشستن بر کرسی ریاست فیفا، لطف و محبت این کشورها را جبران کند. جالب اینجاست که اشتباهات استراتژیک این مرد بحرینی تمامی ندارد و مدام در سخنرانی‌ها و برنامه‌های انتخاباتی‌اش به سایر کاندیداهای فیفا، به‌ویژه رقیب سوئیسی‌اش می‌تازد. تاکتیکی که شیخ سلمان در پیش گرفته این است که با انتقادهای فراوان از برنامه‌ها و سیاست‌های سایر نامزدهای انتخاباتی، سعی دارد آنها را مدیرانی کمتر از حد استانداردهای لازم برای ریاست فیفا نشان دهد.

 

او شکست می‌خورد؟

شیخ بحرینی یا اصلا مشاور ندارد یا اگر هم مشاور دارد بدون‌شک راهی به جز شکست در انتخابات را پیش روی مرد بحرینی نخواهد گذاشت. درواقع می‌توان گفت با این کارها گل‌به‌خودهای شیخ سلمان تمامی ندارد و او بیش از حریف به خودش گل می‌زند. در این مدت بسیاری از کارشناسان و تحلیلگران در مورد هر پنج کاندیدای ریاست فیفا هم بسیار نوشته‌اند و هم پیش‌بینی‌هایی در مورد سناریوهای مختلف انتخابات انجام داده‌اند. یکی از مسائلی که بسیاری از تحلیلگران نگرانی خود را از این بابت ابراز داشته‌اند، توان و شیوه مدیریت شیخ سلمان است. دوران سه‌ساله مدیریت او در کنفدراسیون فوتبال آسیا متوسط و تا اندازه‌ای ضعیف تلقی می‌شود. یک‌ماه پیش بود که شیخ سلمان بحرینی با استفاده از بازی‌های رسانه‌ای و سوءاستفاده از ترس و نگرانی کشورهای مختلف بابت عدم تکرار جریانات دوران ریاست بلاتر، گفت اینفانتینو از هم‌اکنون خود را وارد بازی‌ها و جریاناتی می‌کند که عاقبت آن بدون‌شک مانند هموطنش بلاتر خواهد بود. اینفانتینوی سوئیسی می‌خواهد یک‌میلیارد دلار پول فیفا را در پوشش برنامه‌هایی مثل توسعه فوتبال در سراسر جهان وارد مصارف دیگری کند که اصلا برای کشورهای عضو فیفا شفاف نبوده و همه از این بازی‌ها رنج برده و خسته شده‌اند؛ اما آنها که آشنایی بیشتری با شیخ سلمان دارند، بهتر می‌دانند که شیخ سلمان استاد بازی با کلمات و به‌راه انداختن جنگ روانی است و گاهی اوقات با همین حربه‌هاست که می‌توان به موفقیت‌های غیرقابل تصوری دست یافت.

 

فینال اینفانتینو و شیخ سلمان

در هر حال همه می‌دانند که شیخ سلمان و اینفانتینو رقبای اصلی در انتخابات جمعه هستند؛ اما ازجمله ویژگی‌های بسیار بارز حرفه‌ای شیخ سلمان می‌توان به روابط بسیار گسترده و حسنه‌اش با بسیاری از مقامات و مسئولان ورزشی و سیاسی در بسیاری از نقاط جهان، اشاره کرد. اگر این واقعیت را بپذیریم که فیفا امروز دیگر یک نهاد کاملا فوتبالی و ورزشی نیست و بسیاری از روابط و مناسبات فراورزشی در حاکمیت این نهاد کاملا ورزشی نقش دارند، پس نباید از این امر غافل باشیم که شیخ سلمان هم شانس زیادی برای کسب موفقیت در انتخابات فیفا دارد. حتما به یاد دارید که قطر هم با همین روابط و مناسبات سیاسی بود که توانست میزبانی جام‌جهانی 2022 را به دست آورد. پس اگر شیخ سلمان می‌خواهد بر کرسی ریاست فیفا بنشیند، تنها می‌توانیم این چند کلام را به او گوشزد کنیم که به خاطر فیفا، به خاطر فوتبال و البته به خاطر خودش، کمی در افکار و اندیشه‌هایش تجدیدنظر کند تا بلکه در صورت به دست آوردن ریاست بزرگ‌ترین نهاد ورزشی دنیا، فیفا را با آرامش بیشتری هدایت کرده و خیال همه را از بابت سایر مسائل غیرورزشی و غیرفوتبالی راحت کند. باید تا جمعه صبر کرد و دید که چه اتفاق‌هایی می‌افتد.

 

احمد تقی زاده

نظرات کاربران
هادی
یه نامزد از کشورهای حاشیه خلیج فارس بدجور رو اعصابه
۰۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۳۶:۴۹
پاسخ
0
8
Leo
فقط علی بن حسین
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۵۷:۵۰
پاسخ
23
1
شاهين 53
اميدوارم اینفانتینو انتخاب بشه. اگه فيفا دست سلمان بيفته به ضرر فوتبال ايران.
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۰۶:۱۲
پاسخ
1
20
علی
چرا کفاشیان جزو کاندیدا نیست؟ :|
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۶:۵۰
پاسخ
2
58
پدرام
ایشون همون کسی هست که هیچ حمایتی از فوتبالیست های کشورش که معترض به سلطنت در بحرین بودن نکرد و حامی دولتی بشدت دیکتاتور است. چه جوری ادعای برقراری دموکراسی میکنه؟؟؟؟؟
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۵۵:۵۶
پاسخ
3
48
آرش
رئیس شدن شیخ سلمان = روز سیاه فوتبال
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۶:۵۳
پاسخ
5
54
محمد::
ایشالا که این بحرینی رئیس فیفا نشه
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۹:۲۰
پاسخ
7
65
حمیدرضا
این دو تا میکوبن همدیگرو بعدش یه فرانسوی دیگه شامپاین میشه رییس
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۹:۱۶
پاسخ
35
19
RezaNrzdh
از یه بحرینی انتظار بیشتری هم میره مگه؟
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۰۶:۵۹
پاسخ
7
78
یحیی
جالبه اینا که حتی تو کشور خودشون هیچ نهاد دموکراتیکی ندارن و اصلا معنا و مفهوم دموکراسی رو نمی فهمن واسه بقیه شدن استاد
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۵۸:۲۷
پاسخ
4
107
Zangeneh
خدانکنه رای بیاره که نمیاره ...مطمئن باشین که شیخ سلمان فوتبالو ب نابودی میکشه چون با سیاست مدارا در رابطه اس تو گزینه های کوجود اینفانتینو بهترین گزینه س و معقول تر
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۳۳:۱۰
پاسخ
4
100
حسن@
اگه شیخ سمان رییس فیفابشه کشورهای عربی ادعای سهم خواهی خواهندکردوبایدفاتحه فوتبال بخونیم
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۲۳:۱۴
پاسخ
6
135
rozhi
امثال همینان که نمیذارن اسیا هیچ جایگاهی داشته باشه!! این رای بیاره یه بلایی سر فیفا میاره بدتر از بلاتر
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۶:۰۰:۱۷
پاسخ
7
146
ali
تمومش کنین این بازی کثیف
۰۶ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۲۳:۳۵:۰۲
1
5
رامین اورمیه
به هر حال یه اسیایی هست وبرای فوتبال اسیا شیخ سلمان بهتر از اینفانتینیو هست
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۹:۲۲:۳۳
109
5
حمید
واقعا شما درست میگی کاملا موفق هستم . النته تقصیر ما هم هست. که در انتخابات ریاست ای اف سی کسی مثل دادکان یا دایی یا مهدوی کیا را ساپورت و معرفی نکردیم کلا فدارسیون فوتبال نحوه لابی گری و غیره رو بلد نیست تا یک ایرانی ریس ای افسی بشه. اگر این بحرینی بشه ریس فیفا از فردا مسابفات پایه نوجوانان و غیره در سطح دنیا و امکانات فیفا گسیل میشه به بحرین و کشورهای عربی خلیج همیشگی فارس. بیاید دعا کنیم این بابا رای نیاره
۰۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۸:۵۱
2
72