گزارشی از شرایط کی روش و تیم ملی / کي‌روش مي‌آيد اما با شرط

گزارشی از شرایط کی روش و تیم ملی / کي‌روش مي‌آيد اما با شرط

4551
11:50
29 تیر 1394
زماني كه شايعه ناراحتي و گلايه كي‌روش از وضعيت تيم ملي و عدم پرداخت حق و حقوقش در رسانه‌ها به اوج خود رسيد، رييس فوتبال ايران از مشكلات شخصي و عزادار بودن مربي طرف قرارداد براي فوت همسرش خبر داد

وب سایت رسمی برنامه نود- مرخصي‌هاي طولاني‌مدت مرد پرتغالي بهترين بهانه را به دست شايعه‌سازان داده، تا باز هم از احتمال قطع همكاري او با تيم ملي ايران حرف بزنند.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود و به نقل از روزنامه اعتماد، كارلوس كي‌روش در تاريخ ٢٩ خرداد ماه پس از بازگشت از تركمنستان به همراه تيم ملي، براي استراحت كردن و رسيدگي به امور شخصي‌ راهي كشورش شد و اين مرخصي هنوز به پايان نرسيده است. هيچ كسي هم نمي‌داند كه اين مربي چه زماني به ايران بازخواهد گشت.

داستان از اين قرار است كه علي كفاشيان يك بار در مصاحبه‌اي اعلام كرد در حال هماهنگي با كي‌روش هستند تا با حل برخي مشكلات اين مربي به ايران بازگردد. اينكه رييس فدراسيون اعلام كرد كي‌روش با حل برخي مشكلات به ايران مي‌آيد، باعث شد حرف و حديث‌ها درباره شروع اختلافات جديد بين اين مربي و فدراسيون در محافل ورزشي به راه بيفتد. همين موضوع هم باعث شد بار ديگر بحث دستمزد كي‌روش به ميان بيايد و اينكه سرمربي تيم ملي تهديد كرده اگر ٧٠٠ هزار دلار دستمزد عقب افتاده‌اش پرداخت نشود، به ايران نمي‌آيد.

شايعه طلب ٧٠٠ هزار دلاري كي‌روش از فدراسيون اما خبري بود كه در رسانه‌ها منتشر شد. خبر عدم پرداخت مطالبات كي‌روش البته هيچ‌وقت از سوي مسوولان تكذيب نشد. همين مساله باعث شد خبرهايي منتشر شود مبني بر اينكه دستمزد كارلوس كي‌روش شش ماه است كه پرداخت نشده است و او هم از اين موضوع تا حدود زيادي ناراحت است. نكته قابل توجه اينجا است كه فدراسيون هم اين روزها به دليل مشكلات شديد مالي نتوانسته فكري به حال تسويه حساب با سرمربي تيم ملي داشته باشد. فدراسيون اين روزها در شرايطي از پرداخت حقوق شش ماه گذشته كي‌روش ناتوان مانده كه چند هفته ديگر موعد پرداخت وعده حقوق سه ماه سوم سال ميلادي در قرارداد اين مربي پرتغالي از راه مي‌رسد و بدهي فدراسيون فوتبال به كي روش به چيزي حدود يك ميليون يورو خواهد رسيد. آن هم در روزهايي كه خزانه فدراسيون از پول خالي است.

زماني كه شايعه ناراحتي و گلايه كي‌روش از وضعيت تيم ملي و عدم پرداخت حق و حقوقش در رسانه‌ها به اوج خود رسيد، رييس فوتبال ايران از مشكلات شخصي و عزادار بودن مربي طرف قرارداد براي فوت همسرش خبر داد. اما نكته جالب توجه اينجا است كه اين مساله هم تاثيري در پايان شايعات درباره عصبانيت سرمربي تيم ملي نداشت چراكه چند روز بعد او سكوت خود را شكست و در مصاحبه‌اي مثل هميشه از عدم حمايت از تيم ملي بزرگسالان انتقادات شديدي را مطرح و تاكيد كرد كه با اين وضع صعود به جام جهاني ٢٠١٨ روسيه براي فوتبال ايران عمليات غير ممكن خواهد شد. او رسما گفته بود كه مسوولان ورزش ايران فقط حرف از حمايت تيم ملي مي‌زنند و در عمل چيزي به چشم نديده است و مشكلات گذشته براي تيم او وجود دارد.

به هر صورت همه به ياد دارند كه اواخر سال گذشته، كي‌روش رسما ساز جدايي كوك كرد و با كفاشيان هم براي فسخ قرارداد به توافق رسيد. در زماني كه پروسه جدايي كي‌روش داشت به سرانجام مي‌رسيد و همه مردم وزارت ورزش را مقصر اين وضعيت مي‌دانستند، با دستور وزير ورزش رضا حسني‌خو مديركل حراست وزارت ورزش به پرونده ورود كرد و با برگزاري جلسات مختلف اين قول را به كي‌روش داد كه مسوولان ارشد ورزش كشور به دنبال بركناري او از سرمربيگري تيم ملي ايران نيستند. نماينده تام‌الاختيار وزير ورزش همچنين در طول مذاكرات، فدراسيون فوتبال را مجاب كرد كه تمام اقدامات لازم براي موفقيت و حمايت از تيم ملي ايران را در دستور كار خود قرار دهد خروجي مذاكرات هم امضاي تفاهمنامه بين كي‌روش، كفاشيان و حسني‌خو بود. در آن تفاهمنامه فدراسيون فوتبال موظف شد كه تمام حمايت‌هاي مادي و معنوي از تيم كي‌روش را داشته باشد. همچنين برنامه‌ اردوهاي آماده‌سازي داخلي و خارجي و بازي‌هاي دوستانه مدنظر مربي تيم ملي همانطور كه در برنامه‌هاي او وجود دارد تامين و اجرايي شود. كفاشيان در جريان مذاكرات حتي به كي‌روش قول داده بود كه مقدماتي را فراهم كند تا سازمان ليگ تمام برنامه‌هاي مد نظر كي‌روش را در تقويم سالانه فوتبال ايران قرار دهد و تمام باشگاه‌ها را مجاب كند كه همكاري لازم را با تيم ملي داشته باشند و از دادن بازيكن به كي‌روش خودداري نكنند.

اينها توافقات آن زمان كي‌روش و كفاشيان با نظارت حسني‌خو بود اما هيچ كدام از آنها عملي نشده است. اين روزها نه برنامه‌هاي تيم ملي مشخص است و نه بازي‌‌هاي دوستانه و اردوهاي خارجي مدنظر كي‌روش از طرف فدراسيون مشخص شده است. از طرفي حق و حقوق كي‌روش و دستيارانش عقب افتاده و فدراسيون هم هيچ حركت مثبتي براي حل اين مشكلات نداشته است.

 

شايد لغو اردوي تداركاتي تيم ملي در تركيه، لغو سفر كي‌روش و افشين پيرواني به روسيه براي شركت در گردهمايي مربوط به جام جهاني ٢٠١٨، مراسم قرعه‌كشي مقدماتي جام جهاني، عدم بازسازي زمين چمن كمپ تيم‌هاي ملي و... هم بهترين مثال‌ها براي تشريح وضعيت بحراني و بد تيم ملي ايران در اين روزها باشد. كي‌روش حتي از فدراسيون خواسته بود كه يكي از شركت‌هاي معتبر توليدي پوشاك ورزشي چون نايكي يا آديداس اسپانسرينگ البسه تيم ملي ايران را بر عهده بگيرند. اما ديروز كفاشيان رسما اعلام كرد كه در مذاكرات با شركت‌هاي آديداس و نايكي به تفاهم نرسيده‌اند!

 

كي‌روش از اين وضعيت به‌شدت ناراضي است. اما او با فدراسيون فوتبال قراردادي حرفه‌اي منعقد كرده و هميشه سعي كرده است كه به تمام مفاد آن پايبند باشد. تنها نقطه ابهام درباره حضور او در ايران مرخصي‌هاي بلندمدتي است كه به او داده مي‌شود. اما شايد فدراسيوني كه توانايي پرداخت مطالبات اين مربي را ندارد و در انجام خواسته‌هاي فني اين مربي هم با مشكلات عديده روبه‌رو است، ترجيح مي‌دهد به كي‌روش مرخصي‌هاي بلندمدت بدهد تا او در ايران نباشد كه مدام اعتراض كند!

كي‌روش امروز از شرايط تيم ملي و عدم اجراي خواسته‌هايش شاكي است. اما با توجه به تمام اين مشكلات و عدم پرداخت مطالباتش به ايران بازخواهد گشت. او طوري با فدراسيون فوتبال قرارداد بسته كه در نهايت علي كفاشيان مجبور است تمام حق و حقوق او را به «يورو» پرداخت كند. به همين ترتيب او به قراردادش پايبند خواهد بود و قبل از شروع ليگ برتر به ايران بازخواهد گشت. منتهي كي‌روش روي حرف خود ايستاده است. او تاكيد كرده كه بايد حق و حقوق خودش و دستيارانش پرداخت شود. برنامه‌هاي اردوها و بازي‌هاي دوستانه تيم ملي مشخص و شفاف به او اعلام شوند و تمام امكانات مورد نيازش براي كار فراهم باشد. كي‌روش خوب مي‌داند كه چه قراردادي با فدراسيون بسته است و به همين دليل به هيچ عنوان از مفاد قراردادش تخطي نمي‌كند. او به ايران مي‌آيد. اما معلوم نيست فدراسيون فوتبال مي‌تواند تمام خواسته‌هاي او را در عمل به جاي حرف اجرايي كند يا نه.

اظهار نظر عجيب كفاشيان

 

علي كفاشيان درباره اينكه گفته مي‌شود كا‌ر‌لوس كي‌روش از شرايط حال حاضر تيم ‌ملي ناراحت است، مي‌گويد: «نه، كي‌روش از شرايط تيم ‌ملي ناراحت نيست. او امكانات بيشتري از ما مي‌خواهد، زيرا صحنه ر‌قا‌بت را سخت مي‌بيند. كشورهاي زيادي براي صعود به جا‌م جها‌ني تلاش مي‌كنند و كي‌روش هم به خوبي اين مساله را مي‌داند. با همه اين ويژگي‌ها كا‌ر‌لوس كي‌روش ر‌قا‌بت را براي حضور در جا‌م جها‌ني سخت مي‌بيند. البته ما اعتقاد داريم او بايد تمام تلاش خود را انجام دهد زيرا ما نيروهاي قدرتمندي در اختيار داريم، اما اين را هم مي‌دانيم كه صعود ما به جا‌م جها‌ني قطعي نيست. بايد تلاش كنيم تا با بهترين نتيجه‌ به جا‌م جها‌ني صعود كنيم. كي‌روش هميشه نگراني‌‌هايي دارد اما امكانات ما واقعا محدود است. كي‌روش بايد با همين امكانات محدود حداكثر تلاشش را انجام دهد تا بهترين نتيجه‌ را كسب كند.»

رييس فدراسيون فوتبال در حالي چنين سخناني را به زبان آورده است كه همين چند ماه پيش بود كه براي حمايت از تيم ملي و اجراي تمام خواسته‌هاي كي‌روش به اين مربي در حضور رضا حسني‌خو، مديركل حراست وزارت ورزش ضمانت كتبي داد. همان تفاهمنامه‌‌ سه‌جانبه‌اي كه در رسانه‌ها هم اتفاقا منتشر شد.

نظرات کاربران
mohamad kazemi
خداوکیلی فدراسیون فوتبال باید به آدمی مثل دادکان سپرده بشه درسته دادکان هم مشکلاتی داشت ولی کارهای خوبش بیشترازکارهای بدش بود کارهای بدش تو کارهای خوبش گم بود چیکارمیکنه این کفاشیان اه
۰۴ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۲۷:۱۳
پاسخ
0
3
فاطمه
کفاشیان فقط ب درد برنامه خندوانه میخوره
۳۱ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۲۲:۴۱:۲۷
پاسخ
0
7
b14
آخه چرا کفاشیان اینطوریه؟ چرا؟؟؟؟ یعنی چی با آدیداس به توافق نرسیدیم؟آخه یک ذزه عرضه داشتن مگه راه دوری میره؟؟ اسپانسر تیم ملی یه برند افتضاح چینی بدتر از آل اشپورت خواهد بود. اه. آخه تا کی باید این وضعو تحمل کنیم؟؟
۲۹ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۶:۰۱
پاسخ
1
15
ب.
واقعا کفاشیان اعلام کرد با آدیداس و نایک به توافق نرسیدن؟؟ پس چرا خبرش نیس؟!
۲۹ تیر ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۲۱:۴۹
پاسخ
2
9