گزارش نود از مرگ نوجوان های یزدی عاشق فوتبال در گرجستان!

گزارش نود از مرگ نوجوان های یزدی عاشق فوتبال در گرجستان!

14106
06:46
23 مرداد 1397
در برنامه نود دو شنبه شب گزارشی از یکی از غم انگیزترین ماجراهای چند وقت اخیر فوتبال کشور پخش شد و گفتگویی با خانواده یکی از کودکان فوت شده صورت گرفت.

وبسایت رسمی برنامه نود - در برنامه نود دو شنبه شب گزارشی از یکی از غم انگیزترین ماجراهای چند وقت اخیر فوتبال کشور پخش شد و گفتگویی با خانواده یکی از کودکان فوت شده صورت گرفت.

به گزارش وب سایت نود، ۳۲ بازیکن عضو مدرسه فوتبال آرمان کویر در قالب دو گروه ۲۰ و ۱۲ نفره به همراه توری گردشگری و به بهانه برگزاری اردو در گرجستان چند روز پیش راهی این کشور شدند، اما در اتفاقی تلخ 2 نفر ازاعضای این مدرسه فوتبال  در رودخانه ای در گرجستان غرق شدند. محمدحسین ورمزیار و امیرمحمد کاربخش دو کودکی هستند که در این حادثه جان خود را از دست داده اند. پیکر این دو کودک روز گذشته و پس از چند روز وارد یزد شد و صبح امروز مراسم خاکسپاری آنها برگزار شد. در ادامه گفتگو با پدر امیرمحمد کاربخش یکی از کودکان غرق شده در گرجستان را می خوانید.


پسرم از بچگی عاشق فوتبال بود

پسرم از زمانی که کلاس دوم دبستان بود خیلی علاقه به فوتبال داشت. به من گفت که می خواهم به کلاس فوتبال بروم ولی برای این کار پول نداشتم.  پس از چند وقت در مدرسه مثل اینکه یکی از مربیان فوتبال او را می بیند و برای یک تیم  انتخاب شد. مربی آنها بعدا به من گفت که او را انتخاب کرده ایم و هزینه ای هم ندارد. بعد از این ماجرا به مدرسه فوتبال رفتم. یک برگه به من دادند که امضا کن و ما همه کارها رامی کنیم و هزینه ای هم نمی خواهیم.

خیلی به فوتبال علاقه داشت

تا دو ماه پیش با سرویس به مدرسه فوتبال و تمرین می رفت تا اینکه دیگر سرویسی در کار نبود. ما اصرار کردیم که نباید بروی ولی چون علاقه داشت، ادامه داد. بعضی مواقع با دوچرخه به تمرین می رفت؛ بعضی وقت ها با پای پیاده و بعضی وقت ها هم برایش ماشین می گرفتیم. بعد از مدتی به مربی زنگ زدیم که شما گفتید سرویس دارد و گفتند درست می کنیم. بعدا جای مدرسه فوتبال عوض شد ولی باز هم مسیر زیاد بود. من و همسرم گفتیم نباید بروی ولی گفت بابای دوستم سراغم می آید و باز هم اصرار کرد.

پسرم گفت می خواهند ما را مالزی ببرند

تا چند روز پیش که پسرم گفت می خواهند بچه ها را به مالزی ببرند. گفتم ما پول نداریم که گفت پول نمی خواهند. با مربی او آقای محمدی صحبت کردم. آقای محمدی گفت که یک تور تفریحی و ورزشی است  و فقط کافی است هزینه گرفتن پاسپورت را بدهید. پاسپورت را که گرفتیم گفتند باید عوارض خروج از کشور را هم بدهید. من که نداشتم و برای همین پسرم از خاله اش قرض گرفت. بعد هم گفتند تا تهران باید هزینه را خودمان بدهیم. من نداشتم. پسرم گفت که با ماشین پدر یکی از دوستانم می روم. دوباره گفتند 30 دلار می خواهیم. دوباره زنگ زدم به آقای محمدی که نمی خواهیم پسرمان سفر بیاید ولی گفتند اگر انصراف بدهد باید خسارت بدهید. بعد هم به من توضیح داد. 30 دلار را با دلار 10 هزار تومان گرفتم و دادم. گفت این 30 دلار برای هزینه آژانس و خط واحد و کرایه تاکسی و اینجور کارها است.

 مالزی کنسل شد

روز بعد گفتند که مالزی کنسل شد و می بریم گرجستان. دلیلش را که پرسیدیم، گفتند دلار نوسان دارد و چون نتوانستیم بچه ها را مالزی ببریم، می خواهیم به گرجستان برویم. ما هم چون همه کارها را انجام داده بودیم، چیزی نگفتیم. بعد هم دوباره 140 تومان گرفتند و پدر  یکی از بچه ها، بچه هایمان را به تهران برد.از آقای محمدی پرسیدم چند نفر همراه پسرم هستند. گفت 12 نفر به دوگروه تقسیم می شوند و هر گروه 6 نفر می شود. بعد هم فهمیدم که آقای زینلی همراه آنها به عنوان مترجم می رود که ربطی به باشگاه نداشته است. یعنی در واقع هیچ کس همراهشان نبود.پسرم ساعت 5:30 دقیقه پنج شنبه از خانه بیرون رفت و به تهران سفر کرد. به پسرم گفتم ساعتی یک بار عکس و فیلم باید برایم بفرستی. او هم این کار را کرد و همه جا عکس می گرفتند و در گروه خانواده ارسال می کرد.  وقتی به گرجستان هم رسیدند عکس و فیلم فرستاد که سالم هستند. روز بعد جمعه هم عکس و فیلم می گرفت و می فرستاد آن روز هم خوب بود و به خوبی گذشت.

آخرین صحبتها با پسرم

شنبه صبح سرکار بودم که دیدم عکسی توی گروه آمد و دیدم بچه ها 11 نفر هستند و امیرمحمد نبود. پیام دادم به آقای زینلی که چرا امیرمحمد نیست؛ بعد رفتم توی صفحه شخصی او گفتم ما چشم انتظار هستیم. گفت سنگ زده به سگ همسایه و دوربین ها او را گرفته اند و امروز او را نیاوردیم. نیم ساعت دیگر هم با پسرم صحبت کردم گفت همه اذیت می کنند و فقط به من می گویند. این اتفاق ها همه بین ساعت 10 تا 11 رخ داد.ساعت 11:40 فیلم فرستادند توی گروه که می خواهیم برویم شنا کنیم. بعد دیگر خبری نشد هر چی زنگ زدیم  جوابی نشنیدم. تا شب ساعت 11 که گوشی من زنگ خورد. آقایی به اسم آقای غفاریان گفت باید شما را ببینم . در خیابان وعده کردیم که همدیگر را ببینیم. آقای غفاری روحانی بود و وقتی من را دید دستم را گرفت و برد کنار ماشین. گفت بچه های ما هم مثل شما گرجستان هستند. اتفاقی افتاده که 7،8 نفر مصدوم شدند. گفت به مادرش نگویید تا قضیه روشن شود.

اعلام خبر مرگ توسط سفیر ایران در گرجستان

گفتیم خیلی خب. بعد یکی از دوستانم زنگ زد و صحبت کردیم. دوستم گفت فردا خبر می دهم. گفت من می خواهم بروم پیش حاج آقایی که دیشب دیدیم. گفت 5 دقیقه ولی 2 ساعت طول کشید تا آمد. یکی دیگر از دوستانم گفت که برو وزارت ورزش. خانواده های دیگر هم رفته بودند ولی آنها گفتند به ما هیچ ربطی ندارد. پرسیدیم اصلا باشگاهی به این اسم وجود دارد که آنها گفتند بله ولی مجوز سفر ندارد. گفتند بروید وزارت خارجه. وقتی به وزارت خارجه رفتیم و گفتیم پدر و مادر یکی از بچه هایی هستیم که گرجستان رفته اند گفتند داخل اتاق بروید و بنشینید.  بعد هم گفتند از سفیر ایران در گرجستان پیامی آمده و متاسفانه وقتی برای شنا بچه های شما را برده اند، دو نفر از آنها غرق شده اند و بعد هم دیگر چیزی نفهمیدیم.

ماجرای غرق شدن بچه ها

می گویند بچه ها گفتند که می خواهیم شنا کنیم. ماشین می گیرند بین راه یک گودال آب می بینند. بعد هم آقای زینلی بچه ها را کنار آب می گذارد و خودش می رود که کارهای مربوط به غذا را انجام دهد.بعد از آن بچه ها شروع به بازی می کنند که توپ داخل آب می افتد. یکی از بچه ها می رود ولی می گوید آب کثیف است بعد پسر من و ورمزیار می روند توپ را بیاروند که زیر پایشان خالی می شود و شروع می کنند به دست و پا زدن . بچه ها هم فکر می کردند شوخی می کنند ( متین یکی از بچه ها طبق گفته هایی که به پدر امیرمحمد کاربخش داشته به آب می رود ولی نمی تواند کاری کند و بچه های دیگر آقای زینالی را خبر می کنند) بعد که آقای زینالی می آید نفر سوم را می گیرد و همسرش شروع می کند به تنفس دادن به آنها. خودش می رود توی آب ولی نمی تواند بچه ها را پیدا کند. بعد هم اورژانس می آید و اول بچه من و بعد هم ورمزیار را از آب بیرون می آورند.

سه نفر دستگیر شده اند

ولی اصلا هیچ توپی در این مدت در کار نبوده است. گفته بودند که کفش فوتبال برای بچه ها بخرید ولی اصلا هیچ توپی در کار نبوده است چه برسد به فوتبال.بیشتر از این موضوع شاکی هستم که گفتند پسرم مشروب خورده. بچه 12 ساله مگر این چیزها را می داند و یا در خانواده ای بوده که این چیزها را یاد گرفته باشد. اگر مشروبی هم در کار بوده آقای محمدی به او داده. البته بعد گفتند که جو رسانه ای گرفته که این حرف ها را زده و بی خود کرده که این حرف ها را زده است. در حال حاضر هم می گویند که آقای محمدی، زینلی و یکی دیگر از اعضای این تور تفریحی در گرجستان دستگیر شده اند.

 

2081

 

نظرات کاربران
Ali
Aliخیلی ناراحت کننده وگریه اور هست مقصر کسایی هستن که این بچه هارو بردن واونجا رها کردن اگه یه بزرگتر مراقبشون بود هیچ وقت چنین اتفاق تلخی نمیافتاد
۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۹:۳۸
پاسخ
0
4
علی رضــا
خدا بهت صبر بده پدر داغدیده.. غم فرزند آنهم در چنین شرایطی غیر قابل تحمل به نظر می رسه..
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۲:۱۹
پاسخ
1
37
سامان
متاسفم تسلیت می گویم . باید درس عبرتی بشود برای نوجوانان وجوانان که بفهمند والدین شان بیشتر ازهمه آرزومند موفقیت وترقی آنها هستند .به توصیه ها وتذکرات والدینشان گوش جان بسبارند. وگرنه جامعه فعلی گرگ های فراوان دارد که لباس میشموش آدم به تن کرده اند
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۹:۱۰
پاسخ
1
26
ناصر
همه اینها برمیگرده به مسولین بی کفایت وبی لیاقت که فقط با حرفاشون میان توجیح می کنن تمام میشه
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۲:۵۱
پاسخ
0
33
Ali
شما ساده بودید که بچه تون رو فرستادید بره آخه بچه ۱۲ساله میره سفر خارج از کشور اونم با غریبه ها؟ به نظرم خیلی زود رفته سراغ فوتبال علی کریمی بعد دیپلم شروع کرد فوتبال حرفه ای رو شاید اگر سن و سالش بیشتر بود این اتفاق نمی افتاد
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۳۲:۴۴
پاسخ
8
32
￵ارش
واقعا ناراحت کننده
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۹:۰۶
پاسخ
2
89
ایمون زاید
هنوز چهره ی پدر و مادر بچه ها و اشک ریختنشون جلو چشامه واقعا سخته
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۱۳:۴۳
پاسخ
2
99
هادی
چی بگه ادم چی بگه..از کودوم قسمتش بگه..تاسف اوره واقعا..مسلما روح این بچه ها غریق ارامشه..خدا ب خانواده هاشون صبر بده
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۲۳:۰۶
پاسخ
2
105
ماریان
هیچوقت مجازات نمیشن، کسی کاری بهشون نداره... خانواده ها میمونن و داغ مونده بر دلشون و همه یادشون میره ادمین این یکی رو چاپ کن
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۲:۲۴
پاسخ
1
140
mehdi
فقط برای چند روز .... همه چیز فراموش خواهد شد.... این جا ایران است ......#تسلیت
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۱:۳۵
پاسخ
5
161
سینا میلان
متاسفانه بی مسئولیتی، دروغ و دور زدن قانون همه گیر شده. اصلا کسی دیگه از عواقب کارش نمیترسه
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۸:۳۸
پاسخ
1
155
علیرضا
چیزی که آدم رو عصبانی میکنه اینه که طرف اومده تو تلویزیون و با وقاحت تمام میگه : مسئولیتی متوجه من نیست چون از همه پدر و مادرها رضایتنامه کتبی دارم بعدشم میگه خوشبختانه بچه ها بیمه دیه بودند. اینکه پای سودجویی در کار بوده که شکی درش نیست. ولی بعضی ها آنقدر بی انصاف و بی وجدان شدند که زیر بار کاری که کردند نمیخوان برن. بعدشم در خاتمه میگه این هیاهو برای اینه که مدرسه فوتبال منو بدنام کنن........ ای بی وجدان . امیدوارم خانواده ها باهم اتحاد داشته باشن و این آقا رو ولش نکنن.
۲۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۲۷:۲۲
0
14
فرزام تاجی
مشخصه واسه دلار دولتی اقدام به برگذاری این اردو کردن. واقعا دردناکه. ادمین حرف سیاسی نزدم. با تشکر
۲۳ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۴۰:۵۸
0
36