گزارش ویژه/ دو روز مانده به مهلت AFC برای تعیین کشور ثالث ؛ ازبکستان، عمان یا لبنان؟

گزارش ویژه/ دو روز مانده به مهلت AFC برای تعیین کشور ثالث ؛ ازبکستان، عمان یا لبنان؟

15409
16:07
04 فروردین 1395
خبرها حاکی از آن است که فدراسیون فوتبال می خواهد بین کشورهای ازبکستان، عمان یا لبنان یکی از کشورها را معرفی کند و منتظر تایید نهایی باشگاههاست.

وب سایت رسمی برنامه نود- در حالیکه دو روز به پایان مهلت کنفدراسیون فوتبال آسیا به فدراسیون فوتبال ایران برای معرفی کشور میزبان باقی مانده است، هنوز فدراسیون فوتبال ایران کشوری را برای انجام بازیهای نمایندگان ایران مقابل عربستان معرفی نکرده است.

به گزارش وب سایت نود، پس از حکمی که کنفدراسیون فوتبال آسیا در روزهای آخر سال 94 درباره مناقشه میزبانی کشورهای ایران و عربستان صادر کرد، قرار شد هر دو کشور طی مهلتی مقرر نام کشورهای مورد نظرشان را برای بازی نمایندگان ایران و عربستان معرفی کنند. در مهلت دو روز مانده به اعلام رسمی کشورها، هنوز فدراسیون فوتبال ایران نام هیچ کشوری را معرفی نکرده و ظاهرا از ای اف سی تقاضای مهلت چند روزه ای کرده تا در جلسه دیگری که با مدیران سه باشگاه حاضر در لیگ قهرمانان آسیا برگزار می کند، نام کشوری که می خواهد در آن تیم های ایرانی میزبان تیم های عربستانی باشند، مشخص شود.

خبرها حاکی از آن است که فدراسیون فوتبال می خواهد بین کشورهای ازبکستان، عمان یا لبنان یکی از کشورها را معرفی کند و منتظر تایید نهایی باشگاههاست.

البته قبل از اینکه رای اعلام شود برخی اعلام کرده بودند که ایران ازبکستان و تاجیکستان را معرفی کرده است اما ظاهرا فدراسیون فوتبال هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده و به همین دلیل هنوز نام کشور نهایی میزبان را اعلام نکرده است.

البته قبلا نام عمان و ازبکستان مطرح شده بود، اما در یکی دو روز گذشته نام لبنان هم شنیده شده که در نوع خود می تواند جالب باشد. کشوری که البته تیم های ایرانی برای رفتن به آن به ویزا احتیاجی ندارند و حضور عربستانی ها در این کشور زیاد راحت نخواهد بود.

اینکه چرا از ای اف سی مهلت خواسته شده تا کشور میزبان باشگاههای ایرانی مشخص شود، را باید مدیران فدراسیون فوتبال پاسخ دهند اما چرا در تمام این مدت هیچ استراتژی وجود نداشته و سردرگمی خاصی در بین مقامات فوتبال دیده می شود هم در نوع خودش عجیب است. به هر جهت باید فدراسیون پلن B  را هم در نظر می گرفت و حالا که میزبانی در داخل کشور از دست رفت، خیلی زود کشور میزبان اعلام می شد.

در مناظره تلویزیونی که در شبکه خبر درباره از دست رفتن میزبانی و رای کنفدراسیون به نفع عربستان پخش شد ( در این لینک می توانید ببینید) هوشنگ نصیرزاده رئیس کمیته حقوقی و تدوین مقررات اعلام کرد که پیش از جلسه 25 ژانویه، در وزارت ورزش جلسه ای با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه سیاستگذاری شده است در حالیکه در این لینک مشاهده می شود که در جلسه مشترک نمایندگان وزارت امورخارجه و نمایندگان وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون فوتبال، امیر عبداللهیان معاون عربی - آفریقایی وزارت امور خارجه غایب بوده و مشخص نیست چرا نصیرزاده در برنامه زنده اعلام می کند که عبداللهیان در جلسه حضور داشته است؟ این جلسه تازه 13 روز پس از جلسه 5 بهمن یا همان 25 ژانویه بوده است.

فدراسیون فوتبال در این روزها ترجیح می دهد با سکوت کار را پیش ببرد و البته علی کفاشیان گفته بود پس از بازی با هند در این خصوص تصمیم گیری خواهد کرد و این در حالی است که روز جمعه مهلت به پایان می رسد و باید کشور مد نظر باشگاههای ایرانی معرفی شود. البته گرفتن مهلت چند روزه خبر جدیدی است که به گوش رسیده است.

این نکته قابل توجه است که ممکن است هم کنفدراسیون فوتبال آسیا و هم عربستان با حضور در لبنان مخالفت کنند و البته مسایل امنیتی را دلیل مخالفت بدانند. البته در لبنان رقابتهای ای اف سی کاپ هم برگزار می شود و تیم های لبنانی میزبان هستند اما مطمئنا عربستانی ها بهانه گیریهای خودشان را خواهند داشت و با توجه به لابی عربستانی ها به نظر می رسد این بار هم آنها دست بالا را داشته باشند.

علی کفاشیان در روزهای گذشته سعی کرده علیه کنفدراسیون فوتبال آسیا حرف خاصی نزند، بالاخره او نایب رئیس کنفدراسیون و عضو کمیته اجرایی ای اف سی است و این رفتار شاید طبیعی به نظر برسد.

این روزها حرفهای جدیدی هم مطرح می شود. اینکه وقتی علیرضا اسدی در جلسه کمیته مسابقات حضور پیدا کرده تصمیم گرفته شده است. سه آپشن پیش روی نماینده ایران در مذاکرات قرار داشته، آپشن اول این بوده که نمایندگان ایران و عربستان طبق جدول بازی کنند که البته دولت عربستان اعلام کرده اجازه حضور اتباعش را در ایران نمی دهد. آپشن دوم این بوده که بازی ها در صورت غیبت هر تیم، سه بر صفر شود که این مورد قبول دو کشور قرار نگرفته و آپشن سوم هم ماجرای حسنه شدن روابط دو کشور تا تاریخ 25 اسفند بوده که اگر این اتفاق نیفتد بازیها به کشور سوم برود.

نکته عجیب البته این است که علی کفاشیان در گفت و گویی با خبرگزاری فارس اعلام کرده بود بهتر است ایران امارات را معرفی کند، کشوری که به همراه عربستان علیه ایران طرح شکایت کرده بود و البته سطح روابطش را با ایران کاهش داده بود. در این لینک کفاشیان کشور امارات را در حالی معرفی کرده بود که آنها همه تلاششان را برای از دست رفتن میزبانی ایران کرده بودند. البته در روزهای گذشته کفاشیان دیگر به این موضوع اشاره نکرده است.

باید منتظر ماند و دید در نهایت ایران چه کشوری را به عنوان میزبان بازیهای نمایندگان ایران مقابل عربستانی ها معرفی می کند.

نظرات کاربران
سعید
مطمئن باشید سالهای دیگه هم عربستانی ها بهانه میارند و نمیان ایران پس نباید بازی کنیم
۰۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۵:۴۰
پاسخ
0
1
امین
انگار حرف مردم مهم نیست اکثریت مردم میگن نباید باهاشون بازی کنیم
۰۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۲۴:۰۶
پاسخ
0
1
davood
اين واسه خود كنفدراسيون فوتبال آسيا خوب نيست كه سريع كشور ثالث رو انتخاب ميكنه و ضعف مديريتيش رو نشون ميده و يا اينكه دنبال مسائل ديگه اي هستن! واقعا جالبه كه كشورهاي ديگه مثل عراق و افغانستان ميان ايران بازي ميكنن.
۰۶ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۴:۱۵:۳۲
پاسخ
0
1
tractorchi
ازبکستان بهتره تراکتور ک صعود کردهههههه
۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۵۱:۰۳
پاسخ
1
0
علی
اولا انصراف بدن اگر هم خواستن برن عمان رو انتخاب نکنن چون شرایط اب و هواش عین عربستانه و برا اونا خوب میشه .لبنان بهتره
۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۴۴:۰۸
پاسخ
0
2
عرفان
باید یا تو لبنان باشه یا ازبکستان. اگه لبنان بشه عالیه چوه عرب ها نمیتونن به راحتی ویزا بگیرن و شاید کلیدی ترین بازیکنانشون رو از دست بدهند اگه اون نشد ازبکستان خوبه هم به ایران نزدیکه و هم به ورزشگاه میان تا تشویق کنن و به عربستان هم نزدیک نیست. اگه عمان بشه ایران ضرر میکنه
۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۱:۴۸
پاسخ
0
1
عباس مافی
آقا زیر بار حرف زور آل سقوط نروید ،عزت ، شرف و غرورملی را وجه المصالحه هیچ چیزی نکنید ، به درک که دو سال محروممان می کنند ، به مراجع بالاتر از Afcشکایت کنید ،
۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۵۶:۱۲
پاسخ
0
2
سعید
تاجیکستان
۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۰۰:۱۲
پاسخ
0
1
D
بهترین میزبان واسه ما فقط دبی، نباید احساسی تصمیم گرفت این کشورهایی که ازشون نام برده میشه نه امکانات درست حسابی دارن نه ما اونجا تمشاگر داریم نه زمین خوبی دارن باور کنین بیشتر واسه خودمون دردسر درست میکنیم تا عربا. ولی تو دبی هم تماشاگر بیشتری داریم هم زمین خوبه هم رفت و آمد راحته به نظر میاد تنها حرف درستی که کفاشیان تو این مدت زده همینه!!!
۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۰۷:۲۹:۱۰
پاسخ
6
0
dash.ali
همه میدونیم که نباید تو کشورای خلیج فارس بازی کنیم اگر هم بخوایم انتخاب کنیم باید لبنان یا ازبک هارو انتخاب کنیم که لبنان بنظرم بهتره
۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۰۵:۱۲:۲۱
پاسخ
5
1
اذربایجان
لبنان که فعلا ناامنه
۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۳:۱۱
1
2
رسول
کناره گیری بهترین تصمیمه اگه قبول کنیم؛ یعنی پذیرفتیم امنیت نداریم ؛
۰۵ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۰۱:۲۸:۳۴
پاسخ
3
14
محمدرضا
با توجه به اینکه تراکتور طرفداری زیادی در باکو و ترکیه داره اینا بهترن ولی اگه قبول نکنن ازبکستان بهتره .
۰۴ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۳:۰۱:۵۵
پاسخ
19
8
یه آریایی که از ظلم بدش میاد
آقای کفاشیان اگه این تصمیم رو بگیری و در کشور ثالث بازی کنی من موقع نماز نفرینت میکنم و آه 80 میلیون ایرانی پشت سرته
۰۴ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۶:۵۸
پاسخ
10
19
علی
ننگ بر این فدراسیون که به خاطر یک پست نایب رئیسی در سطح آسیا حاضره هر ننگی را بپذیره اونم پستی که هیچ فایده ای برای ایران نداشته تا حالا اون از داوری ها که همیشه علیه ایرانه این از میزبانی و ....
۰۴ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۳۴:۵۳
پاسخ
0
25
Mohammad
سلام وقعا برای این فدراسیون و فوتبالمون متاسفم ک بخواد این عربا مارو کوچیک کنن بابا جمع کنین اینارو برین نشون بدین ک ایران از همه جا بهتر و امن تره ن اینکه پا پس بکشبن فوقش بازی نکنین مگه چی میشه
۰۴ فروردین ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۹:۳۰
پاسخ
3
27