گزارش ویژه/ چرا کی روش ممنوع الخروج شد؟

گزارش ویژه/ چرا کی روش ممنوع الخروج شد؟

19056
19:39
01 فروردین 1394
در قرارداد جدیدی که بین فدراسیون فوتبال و کارلوس کی روش امضا شده، مالیات بر عهده فدراسیون فوتبال است و می بایست فدراسیون فوتبال مالیات قرارداد کی روش را بدهد اما در این میان قوانین مالیاتی کشور دست وپای فدراسیون را برای این کار بسته است

وب سایت رسمی برنامه نود- انگار که قرار نیست نوروز امسال برای کی روش و طرفدارنش و طرفداران تیم ملی، خوش یمن باشد.

به گزارش وب سایت رسمی برنامه نود، پس از اینکه روز پنجشنبه و در آستانه سال تحویل، خبر استعفای کی روش همه را بهت زده کرد، امروز صبح هم مشخص شد، کی روش ممنوع الخروج است و به خاطر مشکل مالیاتی نمی تواند از کشور خارج شود. مصاحبه های رئیس و دبیرکل فدراسیون فوتبال نشان می داد که وضعیت چندان مناسب نیست و حتی کی روش آنقدر ناامید بود که شروع به تعریف و تمجید از مهدی محمد نبی، دبیرکل سابق فدراسیون فوتبال کرد و گفت که در زمان دبیرکلی او از این مشکلات پیش نمی آمد و همین جملاتش باعث شد تا اسدی، دبیرکل جدید فدراسیون فوتبال هم وارد ماجرا شود و به کی روش بگوید که او عادت دارد توپ را به زمین فدراسیون فوتبال بیندازد.

مالیات کی روش یک میلیارد تومان است!

دو ساعت پیش یک خبر جالب توجه روی خروجی خبرگزاری ایسنا رفت که مشخص بود اطلاعاتش توسط علیرضا اسدی به این خبرگزاری داده شده است:« میزان بدهی مالیاتی کارلوس کی‌روش رقمی معادل یک میلیارد تومان بوده که البته پرداخت آن بر عهده فدراسیون فوتبال است. میزان رقم بدهی مالیاتی سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال ایران برای خروج از کشور یک میلیارد تومان است که البته این رقم پس از رایزنی‌های فدراسیون فوتبال با اداره مالیات به میزان 500 میلیون تومان برای خروج خروج کی‌روش از ایران و پیوستنش به جمع ملی پوشان در سوئد و اتریش در نظر گرفته شده است. دبیرکل فدراسیون فوتبال با تایید این رقم، به خبرنگار ایسنا، گفت: کی‌روش حدود یک میلیارد تومان بدهی مالیاتی دارد که البته پس از رایزنی‌های انجام شده میان فدراسیون و اداره مالیات رقمی معادل 500 میلیون تومان برای خروج کی‌روش از کشور و پیوستن به ملی پوشان در اتریش و سوئد نیاز است. همچنان در حال تلاش برای مشکل به وجود آمده هستیم و حتی آقای کاشانی تلاش‌هایی را برای خروج کی‌روش داشته است.»

در نهایت کی روش امروز بعدازظهر مشکلش حل شد تا به اتریش برود. خبرگزاری ایسنا دقایقی پیش خبر رفع مشکل کی روش را اعلام کرد و نوشت:« فدراسیون فوتبال مشکل ممنوع الخروجی کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران را حل کرد. پس از آنکه کی‌روش صبح امروز(شنبه) به دلیل ممنوع الخروجی نتوانست همراه تیم ملی به اردوی تدارکاتی سوئد برود، فدراسیون فوتبال و در راس آن دبیر کل این فدراسیون تلاشهای فراوانی را برای حل موضوع ممنوع‌الخروجی کی‌روش انجام داد و طی مذاکراتی با سازمان امور مالیاتی کشور سرانجام شامگاه روز شنبه اول فروردین موضوع ممنوع الخروجی کی‌روش حل شد و او می‌تواند تیم ملی را در سوئد همراهی کند. دکتر اسدی، دبیر کل فدراسیون فوتبال در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تایید این مطلب گفت: فدراسیون در تلاش است تا در اولین پرواز از طریق امارات کی‌روش بتواند به تیم ملی فوتبال بپیوندد.مشکل مالیاتی کی‌روش حل شده و در اولین فرصت ممکن او تیم ملی را همراهی خواهد کرد.»

مالیات قرارداد این بار بر عهده کی روش نیست

در قرارداد جدیدی که بین فدراسیون فوتبال و کارلوس کی روش امضا شده، مالیات بر عهده فدراسیون فوتبال است و می بایست فدراسیون فوتبال مالیات قرارداد کی روش را بدهد اما در این میان قوانین مالیاتی کشور دست وپای فدراسیون را برای این کار بسته است و ظاهرا در زمان بسته شدن قرارداد یا قانون اداره مالیات در نظرگرفته نشده یا فرایند دیگری اتفاق افتاده است. اما مقررات مالیاتی کشور می گوید مالیات بر عهده خود اشخاص است.

نکته جالب دیگر این است که اول این فصل لیگ برتر، علی کفاشیان رئیس فدراسیون فوتبال و مهدی تاج، رئیس سازمان در نامه ای مشترک به باشگاهها به آنها اعلام می کنند که هیچ باشگاهی اجازه پرداخت مالیات مربیان و بازیکنان را ندارد و دلیل این نامه دستوری را قوانین مالیاتی کشور می دانند و می گویند اگر این کار انجام شود، یک تخلف از سوی باشگاهها سر زده است. در واقع جالب این است که فدراسیون و سازمان به باشگاهها نامه می زنند که آنها مالیات قرارداد مربیان و بازیکنان را پرداخت نکنند چون خلاف قانون است اما خودشان با سرمربی تیم ملی قرارداد می بندند و به او می گویند که مالیات بر قرارداد را فدراسیون پرداخت می کند اما مالیات کی روش را هم پرداخت نکرده اند. در واقع انگار این کار برای فدراسیون فوتبال قانونی است اما برای  باشگاهها قانونی نیست.سوال اینجاست، اینکه اگر فدراسیون فوتبال قبول کرده که مالیات قرارداد کی روش را پرداخت کند چرا مالیات پرداخت نشده است؟

مصوبه ای که هیات رئیسه آن را امضا نکرده است

علی کفاشیان سال گذشته در یکی از جلسات هیات رئیسه ماجرای مالیات قرارداد کی روش را مطرح می کند و به اعضای هیات رئیسه می گوید که چنین اتفاقی افتاده و باید هیات رئیسه راه حلی برای پرداخت مالیات کی روش پیدا کند. پس از بحث و بررسی ها که اتفاقا بیشتر از یک جلسه هم طول می کشد اعضای هیات رئیسه قبول نمی کنند که این کار خلاف قانون مالیاتی (هر چند در قرارداد کی روش هم تاکید شده که باید فدراسیون فوتبال آن را پرداخت کند) را انجام دهند. دلیل قبول نکردن توسط هیات رئیسه هم این بوده که در صورت امضای اعضای هیات رئیسه فدراسیون فوتبال، همه اعضای هیات رئیسه ممنوع الخروج خواهند شد و حتی در همین یکی دو روز گذشته خبری تایید نشده به گوش رسید. اینکه خود کفاشیان هم ممنوع الخروج شده و او هم مشکل مالیاتی دارد. هیات رئیسه از تبعات قانونی این مصوبه ترسید و کفاشیان نتوانست امضای آنها را بگیرد و به همین دلیل پرونده مالیاتی کی روش بلاتکلیف ماند. سوال مهم دیگر این است که چرا فدراسیون فوتبال  با آنکه می دانسته طبق قانون، نمی تواند مالیات را پرداخت کند، پرداخت مالیات کی روش را پذیرفته است؟

کی روش باید پرداخت کند؟

طبق قانون مالیاتی کشور کی روش باید 30 درصد پولی که از فدراسیون فوتبال گرفته را پرداخت کند اما ظاهرا کفاشیان می خواسته به نوع دیگری قرارداد کی روش را پرداخت کند که اعضای هیات رئیسه این اجازه را نداده است. احمد رضا براتی کارشناس حقوقی فوتبال در این باره می گوید:« چنانچه فدراسیون فوتبال برابر قرارداد ، مالیات کیروش را متقبل و متعهد شده باشد با توجه به اینکه فدراسیون یک موسسه عمومی است این به معنای حیف و میل اموال عمومی تلقی می شود که می تواند یک جرم غیر قابل گذشت تلقی شود و این موضوعی است که وزارت ورزش اگر آدم باسواد و دلسوز داشته باشد باید پیگیری کند.»

نامه کمیسیون به اصل 90 به سازمان مالیاتی کل کشور

اما جدا از تمام این ماجراها، ظاهرا نامه کمیسیون اصل 90 به سازمان مالیاتی کل کشور، باعث شده است تا کی روش ممنوع الخروج شود و البته این نامه به این دلیل فرستاده شده که فدراسیون فوتبال اظهارنامه مالیاتی را چند وقتی است تکمیل نکرده و به همین دلیل بود که نصرالله سجادی معاون قهرمانی وزیر ورزش در مجمع عمومی فدراسیون فوتبال از کفاشیان به خاطر عدم تشکیل پرونده انتقاد کرده بود که چرا فدراسیون اظهارنامه مالیاتی را پر نکرده است تا کی روش در این موقعیت حساس ممنوع الخروج شود. هر چند مشکل کی روش حل شده است اما ظاهرا دبیرکل فدراسیون فوتبال قبول نکرده است که سندهای مالی مربوط به مالیات کی روش را امضا کند و البته فدراسیون فوتبال تضمینهای لازم را در این زمینه به اداره مالیات داده است. در هر حال اگر قرار بود کی روش مالیاتش را بدهد، تا امروز داده بود و مشخص است که این کار را نکرده است چرا که پرداخت مالیات بر عهده فدراسیون فوتبال است. اما اگر به یاد داشته باشید محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان در کنفرانس مطبوعاتی که تابستان سال 93 برگزار شده بود درباره قرارداد کی روش به فدراسیون فوتبال گفته بود:« قرارداد کی روش را تمدید کنید اما مشکلی پیش بیاید به شدت برخورد می کنیم.» ظاهرا پرونده مالیاتی فدراسیون فوتبال هم دو سه سالی است که بلاتکلیف مانده و انگار که باید منتظر اتفاقات عجیبی باشیم. همانطور که احمد رضا براتی تاکید می کند که فدراسیون فوتبال با پرداخت قرارداد کی روش مرتکب تخلف شده است. امروز با ممنوع الخروج شدن کی روش به صورت رسمی مشخص شد که مالیات کی روش برعهده فدراسیون فوتبال است و این یعنی حدود مبلغی بین پانصد تا ششصد هزار دلار که اگر نرخش در روزهای آینده تغییر نکند یعنی سالی حدود دو میلیارد تومان!

 

گزارش از چیا فوادی- وب سایت رسمی برنامه نود

نظرات کاربران
davod
کفاشیان با این کارش می خواست بگه که من مذاکره کننده خوبی هستم و قرارداد کی روش رو کم کردم در صورتی که سر کل مردم ایران مخصوصا فوتبال دوستان رو با یه تاکتیک فریب داده بود و خودش رو تو فدراسیون با این کارش نگه داره ولی هیچ وقت ماه پشت ابر نمیمونه مقصر اصلی این داستان شخص اول فدراسیون آقای کفاشیانه و این هیچ ربطی به کی روش نداره اگه تو قرارداد ذکر نمیکردن که مالیات رو فدراسیون بده باید قرارداد کیروش رو افزایش میدادن و این کار تو اون مرحله از مذاکره یعنی باخت سیاستها کفاشیان و فدارسیون امیدوارم که دوستان کمی منطقی باشن و بدونن که مقصر اصلی کی بوده؟
۰۳ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۱۷:۳۹
پاسخ
0
3
حسن خادملو
وقتی تو قرارداد هست که مالیات به عهده فدراسیون چرا جلو کیروش رو میگیرن واقعن این مسولان ما نمیدونن دارن چکار میکنن شورشو در آوردن
۰۳ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۰۰:۰۷
پاسخ
1
10
s
(بدهی 910 هزار دلاری به خارجی های بی کیفیت...).این تیتر یکی از روزنامه های ورزشی بود در رابطه با بدهی یکی از باشگاه های ایرانی به این بازیکنای خارجی بی کیفیت......از نظر اقایونی که سنگ بیتالمال رو به سینه میزنن ایا این پول متعلق به ملت ایران نیست...؟؟!!؟؟!! چطوریه که جلوی هدر رفتن همچین پولای هنگفتی گرفته نمیشه اما برای یک میلیارد بدهی کیروش اقایونه به اصطلاح دلسوز این جَو رو درست کردنو این ابروریزیو راه انداختن....؟؟!!؟؟چطور در رابطه با کیروش دنبال منافع ملی هستید ولی جاهای دیگه چشماتونو بستید؟!؟!؟! با وجود این مسائلی که تو فوتبال ما هست و تازه این یه گوششه، هیچکس باورتون نمیکنه.....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ادمین جان لطفا اینم چاپ کن
۰۳ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۴۷:۰۹
پاسخ
2
22
s
به قول بچه ها،میلیارد میلیارد پول بیتالمال داره توو این فوتبال بی درو پیکر هدر میره هیچکس عین خیالش نیست حالا یک میلیارد مالیات کیروش برای اقایون مهم شده....حسن اقا اینجا نمیشه جواب شمارو داد چون چاپش نمیکنن وگرنه جواب خوبی برات داشتم..... ادمین جان خواهشا این یکیو چاپ کن
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۲۱:۴۳:۵۹
پاسخ
5
11
سعيد
کيروش مگه چه افتخارى آورده ميگيد آريايى! ؟ اين همه پول گرفت هيچ کارى هم نکرد
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۵۵:۴۳
پاسخ
27
4
pourya
هههههههههه
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۲۵:۴۹
پاسخ
1
2
n
چطور اگر مالیات بر درامد مربیا و بازیکنای ایرانی رو که فقط توو پولای میلیاردی گرفتن استادن باشگاه هاشون پرداخت کنن کسی اعتراضی نداره، نکنه پرداخت مالیات اونا از جیب ملت حساب نمیشه؟؟؟!!! نمیدونم والا، شایدم فکر میکنید فقط باید با خارجیا همچین برخوردی بشه،حتما از نظر شماها فقط خارجیان که دستشون توو جیب ملته ولاغیر...؟؟؟!!!؟؟؟!!!
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۴:۱۳
پاسخ
1
7
arash
با این کاری که کردن دیگه انتظار نداشته باشن که مربی های حرفه ای و درجه یک اروپایی بیان ایران.
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۲۰:۰۳:۰۹
پاسخ
0
19
حمیدهاشمی(خمین)
هههههههههههههه وای
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۱۵:۴۹:۰۹
پاسخ
3
8
mazdak
درود بر کارلوس آریایی طبق قرارداد امضا شده با فدراسیون پرداخت مالیات با فدراسیون است. و پرداخت نشدن مالیات کمکاری و پشت گوش اندازی فدراسیون است. و اداره مالیات طبق قانون باید با فدراسیون (دبیرکل) به خاطر این تاخیر و تخطی شکایت کند. همینطور جناب سرمربی با اعلام شکایت در فیفا به این وضعیت خاتمه دهند. کارلوس آریایی همیشه بیادت هستیم ممنون بابت همچی
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۳۲:۴۳
پاسخ
3
24
pourya
بی کفایتی اقایان کفاشیان و همراهانش برای همه روشن شده.جدیدا این اسدی هم اضافه شده معلوم نیس چیکاره ست
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۵۹:۳۹
پاسخ
5
21
ماهان
آقایان وقتی قراردادی بسته میشه یک نسخه ازقرارداد به اداره دارایی جهت کسرمالیات میره مگر دارایی تواین چندسال نتوانسته مالیاتشو از فدراسیون بگیره که آبروی کشورعزیزمونو نبرند آقای کفاشیان چوب خداصدانداره وقتی بزنه دوانداره شماها آبروی فوتبال ایران رابردید بااینکاراتون شماهابه احترام ملت میبایست همان کاری رامیکردید که فدراسیون والیبال برای ولاسکو کرد یعنی ازش تقدیروتشکر میکردید تاشماها هستید فوتبال ماهمینه
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۴۵:۵۵
پاسخ
0
13
SHAHIN
راست میگه حسن عزیز.توروخدا واقع بین باشیمو هیچکیوخدا نکنیم
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۵:۳۶:۵۱
پاسخ
8
18
مسعود حسرت 3 بهمن رو تا آخر عمر می خورم
بهخدا خودمون داریم خودمون رو نابود می کنیم اه حالم بهم خورد از فوتبال
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۰۶:۲۴
پاسخ
3
12
بهزاد
حسن آقای عزیز باییییییید بازم میگم باییییییییید پرداخت کنن چون باهاش قرداد بستن باید بدن نوش جونش/ گوارای وجودش / چه آدمای نژاد پرستی پیدا میشن واقعا
۰۲ فروردین ۱۳۹۴ ساعت ۰۳:۵۱:۴۹
پاسخ
57
32