یادداشت/آیا انتقادات شیخ سلمان از اینفانتینو به ضرر خودش است؟

یادداشت/آیا انتقادات شیخ سلمان از اینفانتینو به ضرر خودش است؟

2959
20:34
24 بهمن 1394
شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه در ادامه فعالیت های خود برای جلب نظر موافق کشورهای مختلف عضو فیفا، با انتقاد از برنامه های اینفانتینو به نوعی خودزنی کرد

وب سایت رسمی برنامه نود-شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه در ادامه فعالیت های خود برای جلب نظر موافق کشورهای مختلف عضو فیفا، با انتقاد از برنامه های اینفانتینو به نوعی خودزنی کرد.

هفتم اسفند ماه 209 عضو فیفا در زوریخ گزینه مورد نظر خود برای ریاست دوره بعدی فیفا، و جانشینی سب بلاتر، را انتخاب خواهد کرد. رقابتی سنگین بین پنج نامزد کسب کرسی ریاست فیفا: شاهزاده علی بن حسین (اردن)، ژروم شامپاین (فرانسه)، شیخ سلمان بن ابراهیم (بحرین، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا)، جیانی اینفانتینو (سوئیس، دبیر کل یوفا)، و توکیو سکسوال (آفریقای جنوبی)؛ اما در این بین شیخ سلمان بحرینی با حرفها و انتقاداتش به نوعی نقطه ضعف خود را به رخ همه رقبا کشید.

طی دو هفته گذشته نامزدهای اصلی انتخابات ریاست فیفا فعالیت های انتخاباتی خود را به منطقه آمریکای مرکزی و حوزه دریای کارائیب معطوف کرده بودند؛ یعنی همان جائی که جک وارنر و برخی همکارانش به خاطر فساد گسترده مالی تحت تعقیب FBI قرار داشته و برخی از آنها هم دستگیر شدند.

اینفانتینو، دبیر کل اتحادیه فوتبال اروپا، از تمامی ظرفیت های موجود به نفع خود استفاده کرده و در آخرین اظهار نظر خود گفته در صورت انتخاب به عنوان رئیس آینده فیفا، بودجه توسعه فوتبال در مناطق مختلف جهان را افزایش خواهد داد؛ به علاوه وی تأکید کرد در صورت انتخاب به عنوان رئیس فیفا، دبیر کل غیراروپائی را در این سمت به کار خواهد گرفت.

اما شیخ سلمان بدون آنکه نامی از رقیب سوئیسی خود ببرد، اعلام چنین برنامه هایی از سوی نامزدهای حاضر در انتخابات را به باد انتقاد گرفته است. البته بنا به دلایلی که در ادامه به آن می پردازیم شیخ سلمان با این اظهارات بیشتر خودزنی کرده است تا اینکه رقیب را تضعیف کرده باشد.

اولاً، شیخ سلمان با این صحبتها به نوعی نقطه ضعف خود را به رقیب نشان داده و باعث اعتماد به نفس هر چه بیشتر رقیب سوئیسی خود در این عرصه رقابتی شده است. ثانیاً مرد بحرینی به نوعی اصول حرفه ای انتخابات را زیر پا گذاشته و به جای آنکه بیشتر به تشریح برنامه های انتخاباتی خود بپردازد، تمرکز خود را بر روی انتقاد از برنامه ها و وعده های سایر نامزدهای انتخابات فیفا معطوف ساخته است. ثالثاً، شیخ سلمان با رویه ای که در پیش گرفته، سایر رقبای خود را بر آن داشته تا نسبت به وی اظهارات تلافی جویانه ای داشته و به نوعی پاسخ اظهارات وی را بدهند (و البته نباید فراموش کرد که شیخ سلمان از برخی جهات بسیار آسیب پذیر بوده و این روند بیشتر به زیان او خواهد بود).

و اما مهم ترین مسئله اینست که انتقادات شیخ سلمان نسبت به اینفانتینو می تواند این پیام را به دنبال داشته باشد که اگر شیخ سلمان به عنوان رئیس آینده فیفا انتخاب شود، شاید بار دیگر شاهد بازی های پشت پرده و پنهانی پولی، و البته انکار مسئولین، در فیفا باشیم.

باید به شیخ سلمان یادآور شد که این روش مناسبی برای مبارزه انتخاباتی و جمع کردن آراء فدراسیون های مختلف عضو فیفا نیست. اظهار نظر نسنجیده دیگری که شیخ سلمان داشته اینست که وی مدعی شده در صورت پیروزی در انتخابات هفتم اسفند ماه، به هیچ عنوان حقوق و مزایایی بابت احراز پست ریاست فیفا دریافت نخواهد کرد که این مسئله هم نمی تواند حامل پیام های خوبی برای آینده فیفا باشد.

آنچه که شیخ سلمان می توانست برای کسب آراء موافق کشورهای مختلف به آن توجه کند، اولاً توجه به رأی کشورهای آسیایی عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا و ثانیاً سایر نقاط دنیا، به جز اروپا، بود تا بتواند با موضعی محکم و البته مخالف با سیاست های بلاتر، نظر موافق بسیاری از کنفدراسیونها و فدراسیون های فوتبال در سرتاسر دنیا را جلب کند. مرد بحرینی جایگاه مستحکم و قابل قبولی دارد، البته نه آن اندازه که باید داشته باشد.

در این هفته هیئت اجرائی کنفدراسیون فوتبال آفریقا تشکیل جلسه خواهد داد تا موضع قطعی خود برای حمایت از نامزد مورد نظر در انتخابات فیفا را مشخص نماید. هیچ بعید نیست با انتقاداتی که شیخ سلمان از افزایش بودجه توسعه فوتبال در نقاط مختلف دنیا توسط اینفانتینو داشته، آفریقا هم دست از حمایت شیخ سلمان برداشته و موضع خود را به نفع سایر رقبا تغییر دهد. و البته این تمام داستان نخواهد بود، زیرا حتی ممکن است برخی از کشورهای منطقه آمریکای شمالی و حوزه دریای کارائیب زاویه نگاه خود را تغییر داده و با دید بازتری به این انتخابات و کاندیدای مورد نظر خود نگاه کنند؛ چه بسا با چنین دیدگاهی، نامزد مورد نظر آنها کسی به جز شیخ سلمان بحرینی باشد.

چی­یر رادنج؛ یادداشت نویس ورلد ساکر / مترجم احمد تقی زاده

 

 

نظرات کاربران