یادداشتی برای فوتبال هند؛ اولین نماینده مستقل آسیایی راه‌یافته به جام‌جهانی، پابرهنه‌های قدرتمند دهه 50

یادداشتی برای فوتبال هند؛ اولین نماینده مستقل آسیایی راه‌یافته به جام‌جهانی، پابرهنه‌های قدرتمند دهه 50

5006
10:57
17 دی 1397
فوتبال هند با پیروزی جالب توجه اخیرش در جام‌ملت‌های آسیا، گذشته نسبتا موفق خودش را یادآوری کرد.

فوتبال هند با پیروزی جالب توجه اخیرش در جام‌ملت‌های آسیا، گذشته نسبتا موفق خودش را یادآوری کرد. برای یافتن ردپایی از قدرت هند در فوتبال آسیا باید به سال‌های دور و در واقع دهه 50 برگردیم؛ زمانی که این کشور در آسیا یک غول بزرگ به حساب می‌آمد. 

ممانعت از حضور در جام‌جهانی به خاطر پای برهنه

 هند با کناره‌گیری و کنار گذاشته شدن تمامی رقبایش بدون هیچ رقیبی، اولین کشور مستقل آسیایی حاضر در تاریخ  جام‌جهانی نام گرفت اما فدراسیون فوتبال این کشور به دلایلی مانند نداشتن بودجه سفر به برزیل  (میزبان جام‌جهانی 1950)، عدم فرصت کافی برای تمرین و آماده‌سازی و ترجیح المپیک به جام‌جهانی مانع حضور هند در اولین جام‌جهانی پس از جنگ جهانی دوم شد. البته به زعم سرمربی وقت تیم ملی هند که در واقع پلیسی از شهر حیدرآباد بود، فدراسیون فوتبال این کشور، قانون جدید وضع شده از سوی فیفا مبنی بر منع بازی با پای برهنه (کاری که در المپیک‌های قبلی رایج بود) را بهانه‌ای برای سرپوش گذاشتن بر بی‌پولی و عدم تدارکات لازم قرار داد و اصرار به بازی با پای برهنه را دلیل کنار کشیدن و در واقع خط خوردن نام هند از جمع تیم‌های حاضر در جام‌جهانی 1950 دانست!

تداوم قدرتنمایی با برتری بر ایران 

فوتبال هند با وجود نرسیدن به آرزوی حضور در جام‌جهانی با قدرت به کار خودش ادامه داد و با برتری یک بر صفر مقابل ایران در فینال، قهرمان فوتبال بازی‌های آسیایی در سال 1951 به میزبانی خودش شد. آن‌ها قبل از اینکه 3 سال بعد به عنوان مدافع عنوان قهرمانی راهی مانیل، میزبان دوره بعدی بازی‌های آسیایی شوند، نماینده قاره کهن در فوتبال المپیک نام گرفتند اما با شکست 10 بریک مقابل یوگسلاوی و باخت به فنلاند در همان دور اول حذف شدند. در مانیل، هند در گروهش دوم و حذف شد.

 چهارم شدن در المپیک

هند در المپیک 1956 چشم‌ها را خیره کرد. نویل دسوزا در بازی مرحله یک‌چهارم‌نهایی مقابل استرالیا به اولین آسیایی رقم زننده یک هت‌تریک در تاریخ فوتبال بازی‌های المپیک نام گرفت و تیمش را به نیمه‌نهایی رساند اما تیم در در نهایت با شکست در نیمه‌نهایی و بازی رده‌بندی، چهارم شد. یک ناکامی دیگر در راه رسیدن به مدال برنز این بار در بازی رده‌بندی بازی‌های آسیایی سال 1958، هند را ناراحت کرد اما دلیلی برای ناامیدی وجود داشت چون تیم در سال 1962با برتری بر کره‌جنوبی برای دومین بار فاتح فوتبال بازی‌های آسیایی شد. 

 مقام دوم در دوره سوم جام ملت‌های آسیا 

اتفاقی که در جریان صعود هند به جام‌جهانی 1950 رخ داد در بازی‌های مقدماتی جام ملت‌های آسیا هم شکل گرفت. این تیم با کناره‌گیری همه رقبایش به جام سال 1964 راه یافت اما در رقابت‌هایی که در یگ گروه 4 تیمی انجام شد، 2 امتیاز کم‌تر از میزبان به دست آورد و دوم شد؛ عنوانی که هنوز بهترین رده این تیم در تاریخ جام ملت‌های آسیا به حساب می‌آید.

 روزهای فراموشی 

 از آن زمان دیگر کسی از فوتبال هند چیزی نشنید تا اینکه در اوایل هزاره جدید با استخدام مربیان خارجی و برپایی چند کمپ مجهز، رستاخیز فوتبال این کشور شروع شد. چند تلاش ناموفق در بازی‌های آسیایی نتیجه‌ای به ارزش کشف ستاره‌هایی مانند سونیل چتری داشت؛ مردی که با زدن 2 گل در جریان برتری 4 بریک هند مقابل تایلند، اولین پیروزی کشورش در این جام پس از 55 سال انتظار را رقم زد و تعداد گل‌های ملی‌اش را به عددی بالاتر از گل‌های لیونل مسی افسانه‌ای برای آرژانتین رساند. آیا درخشش بالیوودی هند دوام خواهد داشت یا این جرقه خاموش می‌شود؟ تنها زمان می‌تواند به این سوال پاسخ دهد.

1977

نظرات کاربران
امین از خراسان بزرگ
من چون خراسانی هستم بعد از ایران طبیعتا طرفدار ترکمنستان و هند هستم.(ازبکستان رو هم دوست دارم)سوای فرهنگ خراسانی که دارم کلا عاشق هند و فرهنگ و سینماش هستم.انشالله موفقیت هاشون ادامه دار باشه. هر چندکار خیلی سختی دارن و نمیشه ازشون خیلی توقع داشت.تو بازی دیروز که فوق العاده بودن و گلهای فوق العاده ای به ثمر رسوندن. انشالله دوره بعدی به میزبانی ایران و حضور افغانستان و تاجیکستان در جام ملتها باشه.
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۳:۰۱
پاسخ
12
22
ققنوس سرخ
به زودی مشخص میشه که فوتبالشون هم مثل فیلماشون بار فنی آنچنانی ندارن!
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۵:۱۵
پاسخ
11
34
معین الضعفا
سرمایه گذاری هند در فوتبال والگو برداری از نمونه ژاپن به دنبال رشد اقتصادی سال های اخیر این کشور و ظهور مولتی میلیاردرهای هندی در بازارهای جهانی نوید آینده ای روشن برای فوتبال آسیاست تا فوتبال هند با پشتوانه جمعیتی نیرومند به رقیبی سخت برای مدعیان قاره بدل شود. قدرت گرفتن تیم هایی نظیر چین و هند با جمعیت و نقدینگی بالا بدون تردید به اعتلای فوتبال دیگر کشورها ازجمله ایران هم خواهد انجامید.
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۵:۵۶
پاسخ
4
49
علی ایران
پژمان جمشیدی بنده خدا راست میگفت:d
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۲۵:۲۴
1
44
پرسپولیسیم
اولا که شازده آبی چن روزه نیست ایشالله هر جا هست سالم باشه علیرغم اینکه کلا حرفای بی ربط میزنه و تیمش ناامیدش کرده******. دوما در مورد این خبر به عرض دوستان برسونم که ایشالله هند بیاد بالا میخوره به قطر، اونارم بزنه 1/4 با کره جنوبی داره اونم ببره نیمه نهایی که از دید کیروش خان آرزوی هر ایرانیه میخوره به ایران و از اونجایی که با حضور در نیمه نهایی به سقف آرزوهامون رسیدیم و خوشحالیمو درگیر کارناوال شادی هستیم به هند میبازیم و با سربلندی ناشی از دفاع اتوبوسی و بردای 1-0 جهت پاداش میلیون دلاری کیروش جان جامو تموم می کنیم.هندم میره و قهرمان میشه.....متشکرم
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۴:۵۲
پاسخ
52
96
عارف 2000
من از کشور هند خیلی خوشم میاد کلا کشور عجیبیه
۱۷ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۱:۰۸
پاسخ
7
50