یادداشت اختصاصی/ فریب سامان؛ بررسی حقوقی ادعای رییس باشگاه اوسترشوندس

یادداشت اختصاصی/ فریب سامان؛ بررسی حقوقی ادعای رییس باشگاه اوسترشوندس

5355
11:46
16 شهریور 1398
در تابستان سال گذشته سامان قدوس برای انجام تست‌های پزشکی در باشگاه اوئسکا راهی اسپانیا شد و پس از آن باشگاه اوئسکا مدعی شد که...

در تابستان سال گذشته سامان قدوس برای انجام تست‌های پزشکی در باشگاه اوئسکا راهی اسپانیا شد و پس از آن باشگاه اوئسکا مدعی شد که قراردادی با این بازیکن ایرانی منعقد نموده است که باشگاه اوسترشوندس و سامان قدوس آن را رد کردند. با شکایت باشگاه اسپانیایی از باشگاه اوسترشوندس و سامان قدوس فیفا سامان قدوس را به پرداخت 4 میلیون دلار جریمه و 4 ماه محرومیت از بازی کرد و باشگاه اوسترشوندس نیز از دو پنجره نقل و انتقالاتی محروم و مسوولیت تضامنی در پرداخت غرامت به اوئسکا شد. رییس سابق باشگاه اوسترشوندس در مصاحبه‌ای مدعی شد که باشگاه اوئسکا نوشته‌هایی را به عنوان مدارک پزشکی در اختیار سامان قدوس گذاشته است تا او آن‌ها را امضا نماید. درحالی که این نوشته‌ها، قراردادی به زبان اسپانیایی بوده است و باشگاه اوئسکا، سامان قدوس را فریب داده. این اختلاف و ادعا نیاز به بررسی حقوقی بر اساس حقوق فوتبال دارد که سعی می کنیم به دو بعد مختلف آن بپردازیم.

امضای قرارداد به زبان ناآشنا

داوران چنین استدلال کرده‌اند که مطابق اصل کلی حقوقی، اگر شخصی قراردادی را امضا نماید، این امضا او را ملزم به رعایت آن می نماید و ادعایی همچون عدم آشنایی به زبان آن قرارداد او را از تعهدات آن بری نمی نماید و وظیفه هر کس هنگام امضای قرارداد یا هر نوشته ای این است که محتوای آن را به خوبی مطالعه و از تعهدات خود آگاهی کامل پیدا کند. شبیه این استدلال در آرا دیگر دیوان وهمچنین تصمیمات اتاق حل و فصل اختلافات وجود دارد که از آن به عنوان رویه تثبیت شده نام برده می شود. بنابراین ادعای عدم آشنایی با زبان قرارداد به هیچ وجه در (CAS) و همچنین اتاق حل و اختلافات فیفا پذیرفته نمی‌شود.

ادعای فریب

در صورتی که امضای ذیل قراردادی با زبان دیگر از طریق تقلب یا فریب بازیکن تحصیل شود، این قرارداد باطل است و طرف متقلب نمی‌تواند به اعتبار آن استناد نماید. این استدلال داوران و قضات در مراجع بر اساس مواد قانون حقوق تعهدات سوییس است. وظیفه اثبات تقلب بر عهده کسی است که ادعای آن را دارد. در این پرونده، باشگاه اوسترشوندس و یا سامان قدوس باید اثبات نمایند که قرارداد امضا شده به عنوان مدارک پزشکی به او ارائه شده است و باشگاه اوئسکا قدوس را فریب داده است.

محمدرسول باختر/ حقوقدان ورزشی
نظرات کاربران
حامد
البته کماکان جریان بلبلی متفاوته
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۰:۱۰
پاسخ
4
12
تخت جمشید24
مگه میشه الکی پای برگه ای ک نمیدونی چی نوشته رو امضا کنی عجیه!!!
۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۴:۲۲
پاسخ
0
39