یادداشت اختصاصی/ همه رکوردهای دایی؛ وقتی حافظه‌مان یاری نمی‌کند!

یادداشت اختصاصی/ همه رکوردهای دایی؛ وقتی حافظه‌مان یاری نمی‌کند!

20205
17:30
23 مهر 1398
در تمام این سال‌ها که علی دایی نبود مالدیو و گوام و یمن و همه بودند اما دیگر مهاجمی نبود که بخواهد مقابل آنها رکوردشکنی کند.

در تمام این سال‌ها که علی دایی نبود مالدیو و گوام و یمن و همه بودند اما دیگر مهاجمی نبود که بخواهد مقابل آنها رکوردشکنی کند. مالدیو. این اسمی است که این روزها که رونالدو نزدیک است رکورد دایی را بشکند زیاد می‌شنویم. همیشه همین بوده؛ هر وقت که اسم رکورد علی دایی به میان بیاید خیلی‌ها اولین اسمی که به ذهنشان خطور می‌کند همین است. یا حافظه‌شان یاری نمی‌کند یا معرفت‌شان. شاید فقط در ایران همچین اتفاقی بیفتد که مو را از ماست گل‌های بهترین گلزن کشورشان بیرون بکشند. به هر حال اینجا ایران است. همان جایی که فوتبالش را با نام دایی می‌شناسند.

دایی حالا پیر شده و اما در همین سن و سال هم برخلاف نظر عده‌ای نیازی به پول خرج کردن برای این که بتواند دوباره گل بزند ندارد. او در همین سن و سال هم از خیلی از مهاجمانی که آمار گل نزدن‌شان به هفته‌های دو رقمی رسیده آماده‌تر است. ما هم پیر شده‌ایم. ما آن نسلی هستیم که با گل‌های دایی پیر شدیم اما گویا آنقدر پیر که به جز اسم مالدیو و گوام و یکی دو اسم دم دستی دیگر اسمی یادمان نمانده است.

احتمالا ژاپن را فراموش کرده‌ایم. تیمی که دایی لقب آقای گلی در بازی مقابل آنها را دارد. 4 گل به دروازه قدرت‌های آسیایی تا امروز بیشترین تعداد گلی بوده که یک بازیکن ایرانی به چشم بادامی‌ها زده است. این همان رکوردی است که آقای گل دنیا مقابل عراق هم دارد. یکی از تیم‌هایی که بیشتر مواقع برای ما مشکل ساز بوده و 4 گل دایی همچنان در بازی‌های رودرروی این تیم رکورد محسوب می‌شود. «23 دقیقه جادویی» علی دایی نه مقابل مالدیو بود و نه گوام. مقابل کره جنوبی بود. 4 گل در 23 دقیقه پایانی که ایران را برنده قاطعانه بازی معرفی کرد و ایران را روی دوش‌هایش به جمع 4 تیم برتر آسیا رساند. پوکر در یک بازی آخرین بار به بازی لائوس در سال 2004 برمی‌گردد. آماری که حدس زدن نام خالقش کار سختی نیست. یعنی حدود 15 سال است که بعد از رفتن دایی هیچ بازیکن ایرانی مقابل هیچ حریفی با هیچ نامی نتوانست زدن 4 گل را تجربه کند تا بازی کامبوج و انصاری‌فرد.

دبل مقابل عربستان هم برد تیم ملی ایران مقابل رقیب سنتی را رقم زد. او مقابل عربستانی‌ها هم چهار گله است. حرف از چین هم که مطرح شود باز هم یک رکورددار گلزنی را می‌بینیم. همان همیشگی. اینها نام‌ها و رکوردهایی است که احتمالا حافظه‌مان یاری نمی‌دهد به یادشان بیاوریم و به جای همه آنها مالدیو و گوام را می‌نویسیم و با تکیه بر فراموشی‌مان تلاش می‌کنیم که بتوانیم بانمک باشیم. این لیست را می‌توان ادامه داد. آنقدر ادامه داد تا به این روزهایی رسید که دیگر دایی نداریم و رکوردی هم نداریم.

در تمام این سال‌ها که علی دایی نبود مالدیو و گوام و یمن و همه بودند اما دیگر مهاجمی نبود که بخواهد مقابل آنها رکوردشکنی کند. مقابل آنها فقط یک گل و دو گل برای بردن بود و تمام. دیگر ما هم آن آدم‌های سابق نیستیم. آنهایی که موقع بازی تیم ملی بیشتر از این که روی زمین باشند روی هوا بودند. حالا ما بیشتر زمینی هستیم. مثل آن موقع‌ها با گل‌هایش راه زمین و آسمان را زود به زود طی نمی‌کنیم. علی دایی انقدر راحت گل می‌زد و آنقدر راحت غرور می‌آفرید که فکر می‌کردیم گل‌زدن راحت است. به همان راحتی می‌شود مسخره کرد و جوک ساخت و با نمک بود. 

رونالدو یا هر بازیکن دیگر بالاخره یک روز رکورد دایی را می‌شکند. می‌شکند و این رکورد هم تمام می‌شود. آن وقت دیگر کسی از گوام و مالدیو حرف نمی‌زند اما دایی را تا ابد به یاد می‌آوریم. حتی اگر دیگر نتوانیم با آقای گل دنیا بودنش از او بگوییم از غیرتش می‌گوییم و غروری که آفرید و نامی که تا ابد در ذهنمان ساخت. 

 

نظرات کاربران
به عشق پرسپولیس#هر چی کالدرون بگه
علی دایی باید مربی گری در ایران رو فراموش کنه.تنها جایگاهی که از دایی میشه تو کشورمون استفاده کرد پست مدیریتیه.قاطع و بی تعارف.قطعا موفق میشه.
۲۴ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۷:۲۴
پاسخ
23
234
مجید م
به نظرم نقطه عطف کلام نویسنده محترم استفاده از کلمات " بانمک بودن" است که نشون داد چقدر ما مردمان بی معرفت و اسطوره خراب کنی هستیم. واقعا به معنای واقعی کلمه علی دایی هم داخل و هم بیرون زمین الگوس.
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۰۷:۵۷
پاسخ
9
270
ایرانی
مرحبا چقدر متن بجایی بود
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۵۷:۵۰
پاسخ
9
226
World Cup
مقاله ی عالی ایی بود اون وقت من میگم ایران و ویلموتس برای اثبات خودش به عنوان رنک یک اسیا و به عنوان قدرت اول اسیا باید سه چهار تا به تیم های قدرتمنده حال حاضر اسیا (ژاپن کره عربستان استرالیا قطر) بزنه میگن انتظار زیادیه در صورتی که ما سالها پیش این کارو میکردیم.
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۴۱:۱۶
پاسخ
13
140
امیرعلی خان6
علی آقا همیشه تو قلب مردم میمونی همیشه و همیشه بابت بی ادبی ها تمسخرها و ادا درآوردن ها از تو معذرت میخاهیم
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۲۰:۱۲
پاسخ
7
153
سمیه
تلنگری بجا و زیبا به همه ی ما که قدر داشته هایمان را نمیدانیم....حس غرور گمشده ی زمانه ی ماست....تو خاطراتمون برامون زنده ش کردید...ممنون
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۲:۱۰:۲۴
پاسخ
5
130
Mohsen
قدر کدام اسطوره فوتبالی و ورزشی و علمی و ... را دانسته ایم؟ فکر میکینم کره زمین فقط ما زنده ایم و ما تعیین کننده همه چی و دیگر هیچ!!.دایی اسطوره فوتبالی جهانه حتی اونایی که نمک میریزن دال بر اسطوره بودن دایی هست.
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۰۸:۴۲
پاسخ
4
104
آیلین
فکر نکنم مهاجمی مثل دایی بیاد واقعا تمام کننده حرفه ای بود کاشته هم خوب میزد باور کنید اگه الانم بیاد بازی کنه رکوردشو زیاد میکنه اصلا راه گل زدنو بلده یاشا کیشی یاشا
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۲:۰۶
پاسخ
4
93
پرسپولیس محبوب دلها
ولی یکی از اتفاقا خوب حضور همزمان دایی و مهدوی کیا بود.بهترین سانترکن و بهترین سرزن.
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۶:۰۵
پاسخ
5
96
sina
با وجود اینکه تکنیک نداشت ولی گلزن خوبی بود و یه کم هم حسود و کینه ای بود ولی ما ایرانی هستیم و بهش افتخار میکنیم و در اخر رکورد ها برای شکستن هستن
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۹:۳۵
پاسخ
106
20
امید
شهریار فوتبال ایران حات توی قلب همه ما محفوظه....حالبه این حرفها مصادف شده با بازی ایران و بحرین...همون بازی که دایی با طخال پاره بازی کرد
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۹:۳۲
پاسخ
7
78
حسام
از مالدینی و مارسل دسایی و ...رد شد و به میلان و چلسی و ... گل زده. حالا هم هر کی می تونه بره تو این سطح و گل بزنه.هر کی می تونه به همین مالدیو و گوام و ...هم گل بزنه!
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۷:۵۲
پاسخ
3
101
سداد
مگه تو اروپا تیمای درجه ۳ و۴ مثل جزایر فارو ...نیست که زیاد گل میخورن
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۲:۲۷
پاسخ
11
234
رضا
این اسطوره که میگین تو 1000 بازی باشگاهی چن گل زده، اگه خیلی خوب بود حداقل باید سطح باشگاهی و ملی نزدیک به هم بود،20 مهاجم درجه یکو فدای آقای گلی دایی کردیم،یه مرور کنیم هیچ مهاجمی نتونست دوسال دووم بیاره همه رو از دور خارج می‌کرد
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۴۰:۴۸
150
20
کوهمره.جروق
درود بر نویسنده این مطلب که جواب تمام منتقدان را با هوش قلم خود داد. واقعلا مطلب زیبایی بود. دایی اگر در یکی از تیم هایی اروپایی مثل آلمان یا فرانسه و یا همون پرتغال بود الان رکود گلزنی ش خیلی بیشتر از این اعداد بود. 4 اصل هست که رونالدو را به اینجا رسونده 1.بازی کردن کنار بهترین های دنیا 2.حمایت غول اسپانسرها و رسانه ها 3.حمایت مافیا و فیفا 4.حمایت همه جانبه مردم کشور پرتغال از رونالدو و داشتن هوادار متعصب در سراسر دنیا در ضمن در اروپا تیم هایی از مالدیو و گوام ضعفتر زیاد هست.
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۱:۳۷
پاسخ
20
201
فردین
یک کلام مردانگی و غیرت و شرف و وجدان و انسانیت با علی دایی دوست داشتنی و علی دایی ها تعریف میشود.نامت تا ابد در تاریخ این سرزمین جاودان
۲۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۱:۳۲
پاسخ
12
194