یادداشت اختصاصی/ چه واکنشی به شکست مقابل افغانستان باید داشت؟

یادداشت اختصاصی/ چه واکنشی به شکست مقابل افغانستان باید داشت؟

12282
12:14
09 مرداد 1398
یکی از خبرهای ورزشی‌ای که در روزهای گذشته حسابی بحث را میان فوتبال‌دوستان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی داغ کرده، شکست نوجوانان ایران مقابل نوجوانان افغانستان بوده است.

یکی از خبرهای ورزشی‌ای که در روزهای گذشته حسابی بحث را میان فوتبال‌دوستان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی داغ کرده، شکست نوجوانان ایران مقابل نوجوانان افغانستان بوده است. تیم ملی نوجوانان ایران در حالی با یک گل مقابل افغانستان شکست خورد که آخرین باری که ایران مقابل افغانستان در فوتبال متحمل باخت شده بود، به حدود 78 سال قبل برمی‌گردد. 

تبادل نظر اصلی بعد از این شکست به زاویه‌ای برمی‌گشت که افراد از آن به این بازی نگاه می‌کردند و حسابی بحث آن در شبکه‌های اجتماعی داغ شده بود. برخی از این پیروزی نوجوانان افغانستان خوشحال بودند و اعتقاد داشتند این پیروزی حاصل سال‌ها تلاش و زحمتی بوده که این بازیکنان کشیده‌اند و حالا در مقابل ایران به بار نشسته. برخی دیگر اما حسابی از باخت تیم ملی ناراحت بودند و اعتقاد داشتند باخت مقابل افغانستان نه تنها خوشحالی ندارد بلکه باید ناراحت هم بود که تیم ملی نوجوانان ایران مقابل نوجوانان افغانستان که اسم و رسمی در فوتبال آسیا ندارد، شکست می‌خورد.

همین دو زاویه نگاه، حسابی فضای مجازی را داغ کرده و کمتر کسی به جای اینکه نیمه‌ی پر و یا نیمه‌ی خالی لیوان را ببیند، خود لیوان را می‌بیند. افراد زیادی نبودند که در فضای شتاب زده‌ی مجازی بین این دو گروه تقسیم نشوند و در این دو قطبی شکل گرفته نظرشان هم تمجید از تیم افغانستان باشد و هم نگران آینده تیم ملی ایران... .

آن چیزی که مسلم است باخت تیم ملی نوجوانان در هر دیداری باید واکاوی شود و برای آینده طوری برنامه ریزی شود که تیم ملی از باخت‌های خود درس بگیرد. البته نباید این واکاوی فقط در گفتار باشد و حالت شعاری به خود بگیرد. اگر برنامه ریزی درست صورت نگیرد و دلایل این باخت‌ها بررسی نشود، همین بازیکنان که در رده‌ی زیر 16 سال بازی می‌کنند، وقتی به رده‌های بعدی برسند، در رسیدن به المپیک مانند چند دهه‌ی گذشته ناکام می‌شوند. البته باید به این موضوع توجه داشت که این موارد از جزییاتی است که در آینده وقتی در کنار دیگر جزییات قرار بگیرد در سرنوشت یک تیم تاثیرگذار است.

اینکه یک ایرانی از باخت تیم ملی کشورش مقابل هر تیمی از جمله افغانستان ناراحت باشد، هیچ منافاتی با اینکه پیروزی نوجوان افغانستان مقابل نوجوانان ایران حاصل پیشرفت فوتبال این کشور جنگ زده است، ندارد. اینکه گروهی به گروه دیگر بگویند به دلیل نژاد پرستی شما است که فراموش کرده‌اید پیشرفت فوتبال افغانستان را همان قدر غلط است که گروه دیگر هیچ نگاهی به پیشرفت فوتبال افغانستان نداشته باشند و همه چیز را در شکست ایران ببینند. 


 

نظرات کاربران
.
اولین نتیجه ی جنگ وزارت و فدراسیون!
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۰:۱۱
پاسخ
2
3
ستارگان سرخ ایران
راه فوتبالمون اشتباهه موفقیت فقط از سرمایه گذاری در تیمهای پایه می گذره اینکه فکر کنیم که با آوردن مربی مطرح برای تیم بزرگسالان به جایی می رسیم سخت در اشتباهیم نمونه اش اینکه با کی روش که اونهمه سابقه داشت حتی نتونستیم به فینال آسیا برسیم . یکم مدیران فوتبالی اقدامات مدیران والیبالی رو سرمشق کارهای خودتون قرار بدین شاید نزدیک 10سال دیگه مثل والیبال جزو 10کشور برتر دنیا هم بشیم البته اینقدر تو زمینه پایه کاری انجام ندادید که آخرش صدا وسیما(با برنامه ستاره ساز) یه قدمی برای فوتبال پایه برداشت فقط لطفا این استعدادهایی که توی این برنامه مطرح میشن رو رها نکنید فقط همین کار رو انجام بدید کافیه!!!!!!
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۳:۵۸
پاسخ
1
10
حامد
خب جای تعجب نداره که فوتبال ما روز به روز داره ضعیف تر میشه ... چون به جای اینکه فوتبالیست های واقعی به سطح های بالا تو فوتبال برسن اونایی میرسن که پدرشون پولداره و پول خرج میکنه ... نمونه اش خود من تو خیلی از تیم ها بازی کردم ولی بخاطر نداشتن پول نتونستم پیشرفت کنم ... این بازیکنانم که تو تیم های پایه دارن بازی میکنن با پول بابا جونشون داره بازی میکنن ... علی برکت الله.
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۹:۵۹
پاسخ
2
13
عشقممم نیمار
وقتی تیم های ملیمونو دست کادر فنی شیش_پولیسی میدیم ..نتیجه همین میشه :-P
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۰:۵۰
پاسخ
21
3
سید118
ای بابا یه باخت بوده و باید جنبه باخت داشته باشیم و ازش درس بگیریم، من به افغانی های عزیز تبریک میگم و هشدار میدم به فدراسیون خودمون که اون همه بزرگان فوتبال که میگفتند به پایه ها رسیدگی کنید و حواستون بهشون باشه، الکی نبود، هنوزم دیر نشده باید از پایه ها شروع کرد
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۰:۵۹
پاسخ
1
13
آریا
فوتبال پایه فقط شده پول و پارتی وگرنه فوتبال ایران اینقدر استعداد داره که بتونه حتی تو جهان حرفی داشته باشه
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۱:۴۴
پاسخ
4
67
حسن آبی
وقتی آقای مصطفوی که یک عمره خاک فوتبال رو میخوره بیاد بگه همه ی مدیر عاملا از طریق باند بازی اومدن غیر از این نمیشه انتظار داشت. فاتحه این فوتبال خونده اس. منتظر افت تیم ملی باشید ببینید کی گفتم
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۳:۰۰
پاسخ
5
43
قلب تهران به عشق تراکتور میتپد
این نشون میده ما تو فوتبال درحال پست رفتیم.درجا که جای خود دارد. اینقدر لیگ ضعیفی داریم که حتی زمان شروع اش رو هم کسی نمیدونه. و اینکه تازمانیکه رو فوتبال پایه مون باشگاه ها سرمایه گذاری نکنن اینه اوضاع مون. از زمانیکه دادکان رفت وپای غیرفوتبالی ها به فدراسیون بازشد...بدتر ازاین هم خواهدشد.
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۵:۱۹
پاسخ
4
39
علی کانتونا
خب دیگه باید قبول کنید ما داریم پسرفت میکنیم ما نایب قهرمان آسیا در فوتسال شدیم
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۵:۰۶
پاسخ
4
37
علی رضا
حسین عبدی چه رزومه ای داره که شده سرمربی تیم ملی نوجوانان؟!
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۸:۱۸
پاسخ
5
46
Esi
قطر هم چندسال پیش جز تیمهای درجه دوم و سوم آسیا بود.فک کردید فقط ما فدراسیون پنج ستاره داریم و تیم های دیگه ندارن و قراره درجا بزنن همیشه
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۸:۳۸
پاسخ
3
133
hb
فدراسیون و فوتبال ما درجا میزنه و اینکه دیگر کشور ها درجا بزنن یک توهم هستش فوتبال ایران فعلا فقط ادعاست و هیچ افتخاری نداشته جز صعود به جام جهانی که آنگولا هم صعود داشته
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۳:۵۳
1
34
پرسپولیس محبوب کردستان
اینکه فوتبال افغانستان اینقدر پیشرفت کرده برای افغانها باعث خوشحالیست نه ما ایرانیها.ما باید ببینیم چرا تا این حد فوتبال پایه و آینده فوتبال ما افت کرده که اینطور شکست میخوریم.اینها همه نشان از بی برنامگی و عدم پشتیبانی از فوتبال پایه ما دارد.این شکست نشانه ضعف و بی برنامه بودن ومشکلات ما در فوتبالمان دارد.
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۹:۱۸
پاسخ
4
135
کردستان= فقط آبی
دقیقا...
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۶:۲۹
5
28
TT تبریز
کاملا درسته
۰۹ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۶:۰۴
4
22