یادداشت اصغر مازیار/ راه‌های موفقیت پرسپولیس در دوران "پسا‌‌ برانکو"

یادداشت اصغر مازیار/ راه‌های موفقیت پرسپولیس در دوران "پسا‌‌ برانکو"

26000
12:15
03 تیر 1398
بعد از رفتن برانکو ایوانکوویچ از باشگاه پرسپولیس، باید دو نکته را در مورد سرمربی جدید این باشگاه مدنظر قرار دهیم.

بعد از رفتن برانکو ایوانکوویچ از باشگاه پرسپولیس، باید دو نکته را در مورد سرمربی جدید این باشگاه مدنظر قرار دهیم. اول اینکه نیازهای باشگاه پرسپولیس بعد از سه فصل قهرمانی و هدف‌گذاری باشگاه برای سال آینده و یا سال‌های آینده چه چیزی است. پرسپولیسی‌ها از لیگ قهرمانان آسیا 2019 حذف شده‌اند و در این رقابت‌ها حضور ندارند ولی باید ببینیم چه برنامه‌ای برای فصل آینده این رقابت‌ها دارند. دومین موضوعی که پرسپولیسی‌ها برای انتخاب سرمربی باید به آن توجه داشته باشند، نگرش هواداران و سطح توقع آن‌ها است. هواداران الان از باشگاه پرسپولیس چه چیزی می‌خواهند. یک زمانی بود که باشگاه پرسپولیس 8 فصل قهرمانی در لیگ برتر را تجربه نکرده بود و بزرگترین خواسته‌ی هواداران پرسپولیس قهرمانی در لیگ برتر بود. بعد از هت‌تریک قهرمانی پرسپولیسی‌ها در لیگ و رسیدن به فینال لیگ قهرمانان آسیا، حالا دیگر سطح توقع هواداران بالا رفته است. در کنار این موارد مسائل مالی را هم در مورد انتخاب سرمربی پرسپولیس باید در نظر داشت. با توجه به شرایطی مالی‌ای که این روزها در کشور وجود دارد و یکی از دلایل اصلی رفتن آقای برانکو مشکلاتی بود که از لحاظ مالی برای او ایجاد شده بود، باید ببینیم برای فصل جدید مشکلات مالی پرسپولیس چگونه حل خواهد شد. 

برای داشتن یک تیم منسجم در لیگ نوزدهم اینکه بازیکنان ورودی و خروجی پرسپولیس چه کسانی هستند، موضوع مهمی است. در رابطه با علیرضا بیرانوند و علی علیپور باید بررسی شود که برای فصل جدید در فوتبال ایران ماندنی هستند یا لژیونر می‌شوند و ترکیب پرسپولیس تغییر می‌کند. ماندن بیرانوند خیال هواداران پرسپولیس را از دروازه‌ی این تیم راحت می‌کند اما اگر بیرانوند لژیونر شود، باید بتوانند یک دروازه‌بان در سطح او جذب کنند تا دغدغه‌ای درون دروازه نداشته باشند. پرسپولیس برای لیگ نوزدهم بیشتر به بازیکنانی نیاز دارد که در خط حمله بتوانند به این تیم کمک کنند. علیپور را در فصل گذشته تنها می‌دیدیم و تنها بازیکنی در پرسپولیس برانکو بود که در 47 بازی برگزار شده‌ی این تیم بازی کرد و هیچ فرصت استراحتی نداشت. ماریو بودیمیر هم با وجود اینکه گل قهرمانی پرسپولیس در لیگ برتر را زد، نتوانست انتظارات هواداران پرسپولیس را برآورده کند. در خط میانی پرسپولیس عملا به بازیکن خاصی نیاز ندارد و آمدن احمدزاده هم می‌تواند به این تیم کمک کند اما در خط دفاعی و خط حمله باید بازیکنان خوبی بگیرند. 

برای انتخاب سرمربی با توجه به مسائلی که گفته شد پرسپولیس باید بین نیاز باشگاه و توقع هواداران بتواند یک بالانسی برقرار کند. مسلما برای برآورده کردن نیاز هواداران هزینه‌های خیلی زیادی باید انجام شود که مربی و بازیکن خوب بتوانند جذب کنند که با توجه به شرایط مالی‌ای که این روزها وجود دارد، احتمال اینگونه رفتار کردن، خیلی پایین است. اینکه ببینیم باشگاه سیاستش برای ادامه‌ی لیگ چگونه است، می‌تواند عامل اصلی در انتخاب سرمربی باشد. حالا که پرسپولیس 3 قهرمانی متوالی در لیگ دارد، سرمربی جدید این تیم نمی‌تواند عملکرد ضعیف‌تر از برانکو داشته باشد. باید استانداردهای او استانداردهایی باشد که برانکو برای پرسپولیس تنظیم کرده است یا حتی از آن استانداردها بهتر هم باشد. مثلا همه می‌دانیم که برانکو آمد با یکسری از بازیکن سالاری‌ها در پرسپولیس مخالفت کرد و یکسری نظم و ترتیبی در تیم پرسپولیس پیاده کرد که شاید ما قبل از برانکو کمتر در پرسپولیس دیده بودیم. مربی‌ای که می‌آید باید از همان روز اول نظم را در پرسپولیس برقرار کند. نباید فراموش کنیم که برانکو قبل از اینکه به باشگاه پرسپولیس بیاید قبلا در ایران مربیگری کرده بود و فضای فوتبال ایران را می‌شناخت. حتی برانکو سعی کرد در پرسپولیس اشتباهاتی که در زمان هدایت تیم ملی داشت را هم تکرار نکند. برانکو در پرسپولیس مدتی زمان زیادی ماند. فصل اولی که خودش تیم را بست در اوایل فصل نتوانسته بود نتیجه بگیرد ولی حمایت تیم مدیریتی باشگاه از برانکو باعث شد که او بماند و جام‌های متعدد همراه با پرسپولیس بدست آورد. باید ببینیم آیا این شرایط برای سرمربی جدید پرسپولیس وجود دارد یا نه. 

باتوجه به شرایط فعلی که ما در فوتبال کشور داریم و انتظارات هواداران پرسپولیس، صلاح بر این است که یک مربی خارجی به پرسپولیس بیاید. مسلما یک مربی با تفکرات دفاعی و فقط برای نتیجه گرفتن نمی‌تواند مربی موفق در پرسپولیس پسا برانکو باشد.
 

نظرات کاربران
مجید
راه حل برون رفت پرسپولیس ازاین بحران فقط وفقط کنارگذاشته شدن این هیئت مدیره ومدیرعامل نالایقش هستش وانتخاب فوری یک سرپرست کاردان که موردحمایت هواداران باشه برای جانشینی عرب که بتونه کارهاراسامان بده.به قول معروف گل بودبه سبزه نیزآراسته شد.آقایون پول نفرات خارجی راندادن وبودمیرامروزشکایت به فیفا کرده وپول سال آینده رابدون یک بازی ازپرسپولیس خواهدگرفت ودرواقع چیزی که هستش مامدیریت بحران نداریم وفقط بحران مدیریت نالایق داریم وموندم عرب بازمیخوادچی تحویل ماهواداران بده وبازمیخوادداستانسرایی کنه براش که بدنیست یک روزاستانبول یک روزکرواسی یک روزبلژیک وخلاصه دوردنیادرهشتادروز.آقای عرب همه ی بازیکنان خوب لیگ گرفته سدن وماباکمبودبازیکن مواجه هستیم وسه چهاربازیکن تیم هوس اروپاولژیونرشدن به سرشون زده وشماداری دوردورمیکنی.گرفتن احمدزاده که هنرنیست چون احمدزاده حتی حاضربودپول دستی بده وبیادپرسپولیس وشماحتماکلی پول بهش دادی.تیم سرمربی نداره اونوقت میرن سرخودبازیکن میگیرن وبه قول معروف طرف راتوی روستاراه نمیدادن سراغ خونه کدخدارامیگرفت.ادمین بچاپ که بااین نادوستان پریپولیس وماهواداران نیازبه دشمن نداریم ودشمن شادشدیم
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۹:۵۶
پاسخ
4
42
مرتضی پرسپولیسی
چطوری این مشکلات مالی اصلا برای استقلال نیست فسخ قرارداد شفر و پسرش فسخ قرارداد بازیکنان خارجی. گرفتن سرمربی خارجی جذب چند بازیکنی تیمهای دیگه که یکی دوتاشون تو لیست پرسپولیس برای جذب بود. بخدا باید خون گریه کرد برای این همه تبعیض. پرسپولیس رو بدجوری زخمی کردن مدیران بی کفایت. بعید میدونم این پرسپولیس دیگه پرسپولیس سابق بشه .
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۵۳:۰۶
پاسخ
7
43
تاجِ فوتبال ایران
خون گریه نکن...منطقی و واقع بین باش برادر من...شما ۳فصله که خروجی نداشتین هرکی رو خواستین جذب کردین...مگه ترابی تو لیست استقلال نبود ک پرسپولیس جذبش کرد???بعدم استقلال که هنوز پولی به شفر نداده..استقلال ۵تا بازیکن جوون گرفته یکیشم لیگ یکیه یکیش ک ی جوونه بلبلی دستمزدی نداره بقیه هم بازیکن بزرگی نیستن..قطعا هم بخاطر اومدن به تیمی مثل استقلال دستمزد بالایی نمیتونن بگیرن...خارجیامونم ک فرستادیم رفتن ...یکی از بهترینامونو صیادمنش رو بخاطر پول فروختیم...۹۰۰هزاریورو..این درآمدیه ک استقلال داشت ولی پرسپولیس نداشت امسال...پاتوسی بهترین بازیکن استقلاله بخاطر ۳۰۰هزار دلار نداشتیم بدیم رفت از استقلال میفهمی???نه به طور کامل با بازیکنای قبل تمدید کردیم نه بازیکن بزرگی خریدیم...۹۰۰هزاردلارم درامد زایی کردیم..تازه ۴۰۰هزارتا پروپچیچ نداریم بدیم داریم حذف میشیم از آسیا...شما اگه مثل پارسال استقلال اسکلت تیمتون از هم میپاشید چیکار میکردید..۶تا بهترینامون رفتن بخاطر پول....شما ک تیمتون کامل حفظ شده برادر من...انقد کوچیکه پرسپولیس که بخاطر رفتن ی مربی دنیارو بهم دوختین ??مگه قرار بود تا ابد بمونه??چون همیشه همه چیتون تامین بوده این یسال ک اونم ینفرتون رفته اینجوری میکنین..اونم باز پولش حاضر بود ب گفته مدیر عامل ولی دلش نخاست نموند وگرنه .... یذره انصاف و منطق...بجای زار زدن وضعیف بودن نعمته براتون...موفق باشین... ادمین خداوکیلی چاپش کن ..خداوکیلی..
۰۴ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۰۳:۳۰
32
13
سهراب
پرسپولیس جای ازمون و خطا نیست حتی اقا کریم که دوستش داریم باید اول در تیمهای دیگه تجربه سرمربی بودن رو کسب کنه اما برای اینکه داریم زمان رو از دست میدیم بهترین مربی یه مربی کروات در حد برانکو که بازیکنان تو این 4سال به سبک و تفکر فوتبالی این مربیان اشنایی دارند در اخر اینه مریم برا قهرمانی اما اگر هم نشدیم به فوتبالی که بازی میکنه نگاه کنید دیدی جواب میده فقط حمایت کنیم تا سال بعد نتیجه بگیریم این تیم شخصیت قهرمانی داره و بازیکنان به خودباوری رسیدند به این تیم اعتماد داشته باشیم
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۵:۴۰
پاسخ
7
13
moj
اگه نوری رو بیارن روزگار مدیران سیاهه.. شک نکنن
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۳:۲۶
پاسخ
1
14
علی
سلام در انتهای مطلب گفته شده در سال اول حمایت تیم مدیریتی که صد در صد اشتباهه.اون زمانی که تیم رفت ته جدول ،تیم مدیریتی هر روز در حال عوض کردن برانکو بودند؛اما طرفداران و تماشاچیان بخاطر نوع بازی تیم،یکصدا پشت تیم و مربی بودند چون میدیدند تیم خوب بازی میکنه اما نتیجه نمیگیره. پس برانکو سال اول ماند به خواست طرفداران نه تیم مدیریتی که اگه خواست تیم مدیریتی بود الان هم قهرمانی در لیگ آرزو بود و بس
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۰:۱۸
پاسخ
2
24
امییر /پرس
سلام هر مربی که قراره بیاد فرقی نداره باید مثل برانکو بهش زمان داده بشه . هیچ وقت یادم نمیره اوایل کار برانکو رو که همه داشتیم ناامید میشدیم ولی با فرصتی که بهش داده شد پر افتخار ترین تیم تاریخمونو ساخت . و یه مطلب دیگه اینکه برانکو هم در مقایسه با بعضی از همین گزینه ها (نه همشون ) وقت اومدن به پرسپولیس چندان گزینه پر افتخاری نبود و حتی سابقه اخراج هم تو تیم هی عربی داشت . پس اعتماد و زمان دادن بهترین راهه .
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۹:۱۵
پاسخ
0
14
پرسپولیس
تفاوت نتیجه گیری استقلال و پرسپولیس فقط سرمربی هاشون نیست بلکه وجود دو عامل کریم باقری و سید جلال حسینی شاید هم اندازه برانکو در نتیجه گیری پرسپولیس نقش دارند . فقط یه مربی با دیسیپلین بیاد بقیه ماجراها حله ... قهرمانی لیگ بعدی هم به اسم پرسپولیس نوشته شده . شک نکنید.
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۸:۲۲
پاسخ
9
104
مافیای سرخ
پسابرانکو همون خود استیلیه خخخ
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۵:۱۷
پاسخ
91
9
پرسپولیس زلزله
جالبه.فک کردم چه تحلیلی انجام شده.اینایی که ایشون فرمودن همش که بدیهیات بود...
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۳:۰۵
پاسخ
2
68
نیما
مختصر و مفید راه موفقیت: خروج عرب و هیات مدیره‌ی بی کفایت
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۹:۵۳
پاسخ
3
81
عشقممم نیمار
همونطور ک حامیای خاص و‌داورا و بقیه کمک کردن ک شیش_پولیس ضعیف ۷ جام جعلی کسب کنه ..از این ب بعدم حتی بدون مربی هم‌میتونن کمک کنن ک همچنان جام جعلی شیش_پولیس ببره و غمی نیس :-P شما خودتون ک دیدید ک ۲ تا سوپرجامه چجوری مفت و‌ بدون بازی ب شیش_پولیس دادن :-P
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۷:۴۵
پاسخ
102
7
سعید
دیگه ببخشید که فرار کردین ترکیه.من معذرت میخوام ممنوع الخروجتون نکردیم فرار نکنین.نکنین.ضعیف؟کی ۴ تاییتون کرد؟کی تیمی که تو تهران جلو صدهزار هوادار ۳ تا زده بود بهتون توی قطر برد؟کی فینال اسیا رفت که شما حتی رنگشو ندیدین؟
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۳۱:۲۹
4
23
۶
امسالم قهرمان میشیم اونوقت ببینیم چی میگین شما اتحادای ژاپنی
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۰۵:۰۲
5
18
جواد
اینایی که میگن الکس نوری واقعا رو که حسابی این حرفو میزنن؟ جز این بوده که دوسال از آخرین بردش میگذره کلا حدود 40 بازی سر مربی بوده اوایل هم بخاطر شوک به تیم چندتا برد کسب کرد فصل بعد که خودش تیمو ساخت فقط دو برد و هشت شکست داشت واقعا این بنظرتون به کار تیم میاد؟؟؟؟؟ بدترین انتخاب ممکن همینه. بنظر من درخشان از نوری بهتره ‌شک نکید. اگه دنبال مربی خوب هستن مربی مطرح و بیکار کم نیست تا حال بین گزینه ها فقط کالدرون و جاچیچ خوب بودن بقیه مفت نمی ارزن
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۴:۳۷
پاسخ
2
43
reza
مهدی تارتار با کمک اقا کریم با پول فصل بعد برانکو هم که قرار بود بدیم کلی یازیکن خوب میاریم به خدا بهتر از خارجی هایی هستن که به قول تقوی دسته سه کشور های اروپایی هم جا ندارن
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۱:۴۳
پاسخ
15
19
علی
ترکیب تاتار و باقری یا قطبی و باقری
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۴:۰۸
1
5
قلب اردبیل به عشق پرسپولیس میتپد
فقط زلزله میتواند عرب و هیئت مدیره از صندلی مدیریت پرسپولیس تکان بده و گرنه محکم به صندلی چسبیدن تا قیامت نمیشه تکونشون داد.ادمین مرسی
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۶:۰۶
پاسخ
233
106
Red⭐Boy
به نظر من الکساندر نوری گزینه جذاب و خوبیه به شرطی که همانند پروفسور بهش زمان بدن به امید خدا امسال میریم واسه پوکر قهرمانی لیگ و قهرمانی آسیا ما پرسپولیسیا به قهرمانی های متعدد عادت داریم :)))
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۱:۰۲
پاسخ
59
165
۶
اگ ب نوریو امثالهم ک کریم از همه لایق تره فقط باید بخودش ایمان داشه باشه ک میتونه مارهوادارام پشتشیم
۰۳ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۸:۳۰
2
36