یادداشت امیر حاج‌رضایی برای سرمربی تیم ملی/ "در ظرفی که غذا می‌خوری، آب دهان نینداز!"

یادداشت امیر حاج‌رضایی برای سرمربی تیم ملی/ "در ظرفی که غذا می‌خوری، آب دهان نینداز!"

40720
11:54
16 آبان 1394
سایت رسمی برنامه نود- حاج‌رضایی در یادداشتی که در روزنامه هفت صبح نوشته، از سرمربی تیم ملی خواسته دست از مجادله‌های اخیر بردارد، چون بازنده اصلی این اتفاق، تیم ملی و فوتبال ایران خواهند بود.

سایت رسمی برنامه نود- حاج‌رضایی در یادداشتی که در روزنامه هفت صبح نوشته، از سرمربی تیم ملی خواسته دست از مجادله‌های اخیر بردارد، چون بازنده اصلی این اتفاق، تیم ملی و فوتبال ایران خواهند بود.

"هنریک سینکویچ"، نویسنده لهستانی تبار که در سال 1904 برنده جایزه نوبل شد، در رمان خود که در ایران تحت عنوان "هوس‌های امپراتور" منتشر گردید و فیلمی هم از روی آن ساخته شد، به دوره‌ای خاص از امپراتوری نرون اشاره می‌کند. عنوان کتاب برای من وسوسه‌کننده بود. قرار شد مطلبی در مورد آقای کی‌روش بنویسم و نام کتاب با حال و احوال این روزهای سرمربی محترم تیم ملی ایران همخوانی عجیبی دارد و به همین دلیل برای این نوشته، انتخاب شد. اصلا قصد ندارم از دل تاریخ شخصیت منفوری را انتخاب کنم و در قیاس با آقای کی‌روش که در بین مردم ایران، محبوبیت زیادی دارد، اقدام به مقایسه‌ای که آن را از ریشه و اساس غلط می‌دانم، نمایم.
این روزها مخالفین و آقای کی‌روش و همکارانشان جبهه‌های جدیدی را علیه هم گشوده‌اند که بازنده آن تیم ملی و هواداران میلیونی این تیم خواهد بود.
آقای کی‌روش! اجازه می‌خواهم برای تبیین نظراتم، از یک ضرب‌المثل پرتغالی استفاده کنم:"در ظرفی که غذا می‌خورم، آب دهان نمی‌اندازم." لطف کنید این رویه را ادامه دهید و آب دهان به ظرف غذای خویش نیندازید که مردم ایران بر اساس تعهد خود آن را آراسته و پر و پیمان در مقابل شما قرار دادند.
شما در هیچ‌یک از سطور این نوشته، از مباحث فنی اشاره‌ای نخواهید یافت. آنچه موجب رنج من شده، نوع ادبیات شفاهی و کتبی شماست که از یک مربی بزرگ بین‌المللی با آن پیشینه درخشان و آن سیاهه افتخارآمیز، بسیار بعید است.
می‌دانید من طرفدار شما هستم اگر نگویید که نیازی به طرفداری من که فرد گمنام و بی‌افتخاری هستم، ندارید.
اگر به کتاب نویسنده هموطن نامدار خود ژوره ساراماگو یعنی "‌نت‌بوک" مراجعه کنید، می‌بینید که هموطن فقید شما در یادداشت‌های روزانه‌اش هرگز قلم شگفت‌انگیز خود را که سرریز از جملات انسانی است بر سر مردمان بدون افتخار و عادی و معمولی آوار نمی‌کند. او سعی نمی‌کند از واژه‌های نامناسب جهت تحقیر هیچ‌کس استفاده کند آن هم مردی که برنده جایزه نوبل و از مفاخر کشور شماست.
چگونه است که جنابعالی افتخارات و گذشته درخشان خود را که بر هیچ کس پوشیده نیست تبدیل به سلاحی می کنید برای شلیک به مردانی که از منظر شما افتخاری در عرصه های بین‌المللی ندارد.
شما باید به وقار فهرست افتخارات خود و وزانت نیمکتهای بزرگی باشید که روی آن نشسته‌اید. چیزی نگویید که از ارزش‌های خود بکاهید. گفتن مهم است اما مهم‌تر از آن چگونه گفتن است. آیا به چگونه گفتن خود توجه کرده‌اید؟
در گوشه و کنار این جهان پهناور، مردان گمنام و زحمتکشی برای این فوتبال کار می‌کنند که در طول عمرشان شاید کسی نام آنها را نشنیده باشد اما این گمنامان آبروی زمین هستند.
نوشتن آنچه که شما در جهان فوتبال کرده‌اید، طولانی و خارج از توان این نوشته است. همین جا یادآوری می‌کنم آنچه مخالفین شما هم نوشته‌اند دردآور و قابل سرزنش است. لطف کنید معلم باشید و فروتن.
به اینجا آمدید تا از دانش و تجربه و شهرت جهانی‌تان سودی به فوتبال ما برسانید. ما هم در همه شرایط سخت و بحرانی و زیر تحریم‌های ناجوانمردانه که حتی دارو را از مردم ما دریغ کردند، دستمزد شما را پرداختیم.
بدیهی است که ما از قدرت‌های فوتبال جهان فاصله داریم. این را به ما یادآوری نکنید اما ریشه‌های انسانی در این کشور بسیار مستحکم است و جزو قلل سر به فلک کشیده جهان انسانی است. می‌خواهم شعری را به شما تقدیم کنم. به کارلوس کی‌روش 62 ساله و متولد موزامبیک؛ "به حرمت نان و نمکی که با هم خوردیم، نان را تو ببر که راهت بلند است و طاقتت کوتاه. نمک را بگذار برای من. می خواهم این زخم تا همیشه تازه باقی بماند."
31680

نظرات کاربران
hhamir
آقای حاج رضایی بی تردید ادبیات و کلام شما زیباست اما متاسفانه با ظاهری زیبا و کلماتی هماهنگ از بیان حقیقت و قضاوت بی طرفانه عاری است ، شما هم همان حرفهای امثال اسدی و مظلومی و ....... را میگویید منتهی با کلمات زیبا ، توجه شمارا به ضرب المثل زیبای فارسی جلب میکنم که میگوید: تنها به قاضی نرویم حتما به هجمه هایی که علیه تیم ملی و سرمربی تیم در این چند وقت اخیر تشدید شده هم توجه کرده اید ، صرف استفاده از ادبیات زیبا دلیل این نیست که بتوان قضاوت بی طرفانه ای نمود ، اگر به شرافت انسان با توهین و تهمت حمله شود به زعم حضرتعالی در مقام دفاع بر آمدن آب دهان انداختن در ظرفیست که از آن غذا میخوریم ؟؟؟؟؟!!!!!!!! تمسخر سالیان سال خون دل خوردن و کسب تجربه بین المللی در کشورهای صاحب دانش فوتبال در تیمهای مطرح اروپایی از منظر شما رفتار ناپسندی نیست اما در مقام دفاع برآمدن شخصی ( هر شخصی حتی از قشر عوام مثل این بنده حقیر )که توسط دیگران سالیان پر بهای عمرش مورد استهزاء قرار میگیرد آب دهان انداختن در ظرفیست که از آن غذا میخوریم ؟؟؟؟؟!!!!!!!! جناب حاج رضایی قضاوت بسیار سخت است ساده نگیریم آنرا مثل نوشتن یک متن زیبا.
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۲:۰۴
پاسخ
1
3
behzad895
بااحترام به محضرآقای حاج رضایی دردیدعرف ایرونی شماتوهین به میهمان خدمتگذارفرمودید کاسه گدایی دست ایشون نبوده که منت هردشمن فوتبال رو بپذیرندضمنا تاثیرفنی ایشون به حدی است که بیش ازدودهه است فوتبالی بااین کیفیت مقابل ژاپن بازی نکردیم باتوجه به جوانگرایی ما وستارگان باتجربه ژاپن وپیشرفت کوالیتی فوتبال ما باحضورکیروش عزیزباسرعت درجریان است حال که برخوردفرهنگیان ورزشی چون شمابا این مردخدمتگذاراین چنین میباشدازدشمنان قسم خورده فوتبال توقعی نیست
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۵۱:۲۱
پاسخ
0
3
پدرام
آقای حاج رضایی من خیلی وقت بود که مطلبی به این خوبی و رسایی از شما نشنیده بودم ، شاید مشغله های شخصی که چند بار از اونها یاد کردید باعث این مساله شده ولی در عین حال با این نوشته ثابت کردید که دود از کنده بلندمیشه و ضمنا انتقاد کردن یعنی چی . . . هنری که خیلی از همکارانتون ندارند.
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۱۸:۱۰
پاسخ
4
2
علی
بی شک کسانی که دم از اجنبی پرستی می زنند ب دنبال منافع بیشتری بودند وگرنه چه بسیار اجنبی هایی که از خودی بیشتر به ما خدمت کردند... اقای حاج رضایی سالهاست که کلام شما بر دلم نمی نشیند، چرا که اگر خاطرتان مانده باشد بعد از حذف ایران از جام ملتها در زمان اقای قطبی صحبت هایی بر زبان راندید که شرمسارم از تکرار ان!! شما ادب و احترام را زمانی ارج می نهید که شما را گرم کند در غیر اینصورت شما نیز در ظرف غذای ملتتان اب دهان میندازید!! بی شک اگر عملکرد فنی اقای قطبی مطلوب شما و کارشناسان نبود اما بر کسی پوشیده نبود که ایشان فرهنگ جدیدی را به فوتبال ایران اورد که قطعا باب دل خیلیها نبود اگر دیروز قطبی می گفت ما مجبوریم در مقابل کره جنوبی با 2 یا 3 هافبک دفاعی بازی کنیم و دیگران خرده می گرفتند جالب است که امروز با 5 هافبک دفاعی و دفاع اتوبوسی بازی می کنیم و همه راضی اند!! اقای حاج رضایی ی ضرب المثل ایرانی هست که میگه یه سوزن به خودت بزن ...
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۵۳:۵۷
پاسخ
0
4
رضا
سلام واقعا لذت بردم آقای حاج رضایی نشان داد علاوه بر کارشناس معلم خوبی هم هست من که لذت دادم در بعضی مواقع هم انسان نیاز به تذکر دارند من هم با مطالب استاد حاج رضایی موافقم چه بهتر این تذکر را یک دوست که بدون قرض و کاملا صادقانه سخنش را بیان میکند به انسان بدهد من هم اگر قابل باشم صادقانه از آقای کیروش میخواهم صرف نظر از اینکه چه کسی شروع کننده این بحث بوده به این دعوا خاتمه دهد حداقل به خاطر عامه مردم که ایشان خود بهتر میدانند که چقدر نزد مردم عزیزند با تشکر یک هوادار فوتبال
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۴۷:۲۸
پاسخ
2
0
مرتضی قهوه چی باشی
بسیار عالی و تاثیر گذار و قابل تامل جناب حاج رضایی مثل همیشه ما را مبهوت کلمات زیبا و متانت و ادب مثال زدنی خود کردند.
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۳:۱۷:۴۲
پاسخ
2
0
sina
برادر رضایی بهتر است به مسایل فنی بپردازی و وارد مسایل بین دونفر دیگر نشوی ...
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۰۱:۱۹
پاسخ
0
2
Hasan
بروید مربی از کشورهای همسایه بگیرید و پولش را ندهید و مرتب هم یقه اش را بگیرید و احساس غرور کنید!!
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۵۶:۳۶
پاسخ
0
1
ye tamashagare football
من یه سوال دارم اگه کسی به شما تهمت بزنه، شما چی کار میکنید آقای حاج رضایی؟ کیروش از خودش دفاع کرد که حقه طبیعیش هست. تا اونجایی که میدونم کمیته اخلاق(ظاهرا بنا به سفارش شخص دیگری) بدون اینکه هنوز حکمی صادر کرده باشه، ماجرای آل اسپورت رو رسانه ای کرد و به کیروش تهمت زدن. و این روند رو هی ادامه دادن و پاپیچ شدن. این کار هم غیر قانونی و هم غیر اخلاقی بود. خود من بارها شنیدم که چه قدر مصاحبه شد بر علیه کیروش. کجا اومده که اگه بهت تهمت زدن، هیچ چیزی نگو؟ اگه کیروش جواب نمیداد یه سری میومدن میگفتن حتما یه ریگی داره که جواب نمیده. حالا که جواب داده بهش گفته میشه آب دهنتو تو ظرف غذا نریز. این حرف آقای حاج رضایی، حرف درستیه ولی مصداقش کیروش نیست. مصداق این ضرب المثل، آدم هایی مثل درخشان و قلعه نویی و مایلی کهن هستند، که از راه این فوتبال و مردم به همه چی رسیدن، و حالا کمک که نمیکنن هیچی، حاشیه هم درست میکنن. آقای حاج رضایی انسان مودب، با شخصیت و محترمی هستن ولی به نظرم بهتربود این نوشته رو تو فضای آرومتری انتشار میدادن. نه الان که کلی فشار هست روی تیم هست و تیم نزدیک مسابقه هست.
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۳۰:۲۳
پاسخ
1
4
hhamir
آفرین حقیقت را گفتی
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۳۵:۲۵
1
1
امیر حسین
بسیار زیبا و نقدی سازنده واقعا دست شما درد نکنه آقای حاج رضایی عزیر
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۷:۰۸:۱۴
پاسخ
2
0
afshin
بالینکه ازانتقاد کردن از کی روش خوشم نمیاد وآنرابرنمیتابم ولی نوشته آقای حاج رضایی به دلم نشست امیدوارم مخالفان کی روش هم ازاین سخنان شیوادرس بگیرن
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۶:۴۱:۱۶
پاسخ
3
0
داود
توی این اشفته بازار(فدراسیون)دنبال چی میگردین فراموش نمی کنیم که رییس گفته کیروش از ما ایرانیها ایرانی تره!!!!!!؟
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۵۹:۰۸
پاسخ
1
0
mostafa
احسنت. درود بر قلم مستحکم و زبان نافذ جناب آقای حاج رضایی جای هیچ حرف دیگری باقی نمی ماند.
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۴:۲۳:۴۷
پاسخ
3
0
ارش
استاد حاج رضایی با قلم شیوا و محترمانه انچه باید بگویی گفتی ولی کی روش به ایرانیان از بالا نگاه می کند و در کلامش نسبت به منتقدینش تحقیر و توهین و به سخره گرفتن اموخته شخصییت او را با برانکو مقایسه کنید کسی که با امکانات کم و بی حاشیه و بی ادعا راحت تیم ملی را به جام جهانی برد .تفاوت از زمین تا اسمان است ""با ان هزینه هنگفت و قهر و اشتی های تکراری حوصله خیلی ها را سر برده
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۳۰:۳۶
2
1
kazem
من نگویم مرا ز قفس آزاد کنید؛؛؛؛؛؛؛قفسم برده به باغی دلم را شاد کنید. آقایون و خانوما اینجی واس ماست یعنی مال ماست پس از ماست که بر ماست.
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۱۷:۲۶
پاسخ
1
3
jaber
منم مثل همه یادداشت زیبای اقای حاج رضاییو دوست داشتم جملاتش خیلی پربار بود لطفا پیگیر باشید که کی روش چی واکنشی نشون میده
۱۷ آبان ۱۳۹۴ ساعت ۰۰:۱۱:۲۵
پاسخ
3
4