یادداشت امیر حاج‌رضایی؛ بیم و امید پیرامون تیم ملی

یادداشت امیر حاج‌رضایی؛ بیم و امید پیرامون تیم ملی

8758
16:57
03 دی 1397
آنچه که در زمین فوتبال رخ می‌دهد را قطعا هیچکس نمی‌تواند در مورد آن نظر قاطع بدهد. به دلیل اینکه به دفعات دیده‌ایم که فوتبال بهترین کارشناسان دنیا را غافلگیر کرده است.

آنچه که در زمین فوتبال رخ می‌دهد را قطعا هیچکس نمی‌تواند در مورد آن نظر قاطع بدهد. به دلیل اینکه به دفعات دیده‌ایم که فوتبال بهترین کارشناسان دنیا را غافلگیر کرده است. ورزش فوتبال ماهیت و سرشتی دارد که پیش بینی را مردود می‌داند و به همین دلیل من به پیش بینی مسابقات فوتبال علاقه‌ای ندارم. حالا که در آستانه‌ی آغاز جام ملت‌های آسیا قرار داریم، می‌توانیم از ذهن و آرشیوهایی که موجود است، استفاده کنیم و وضعیت قدرت‌های برتر آسیا را در غرب و شرق قاره‌ی کهن بررسی کنیم. در غرب آسیا ایران، عربستان، عراق و امارات و در شرق هم کره جنوبی و ژاپن به همراه استرالیا تیم‌هایی هستند که می‌توان از آن‌ها به عنوان مدعیان عنوان قهرمانی جام ملت‌های آسیا نام برد. 

اینکه فوتبال ایران بیش از 40 سال است نتوانسته به فینال جام ملت‌های آسیا برسد، دلایل مختلفی دارد. ما باید تحولات اجتماعی را هم در عدم موفقیت فوتبال ایران در رسیدن به فینال جام ملت‌های آسیا مدنظر قرار دهیم. 3 دوره قهرمانی فوتبال ایران در جام ملت‌های آسیا قبل از انقلاب بوده و بعد از انقلاب ما دچار تحولات بزرگ شدیم. تغییرات گسترده‌ای در سطح اجتماعی ایجاد شد. بعد از آن هم جنگ از راه رسید و مشکلات کشور بیشتر شد. از حوزه‌ی اجتماعی که بگذریم و بخواهیم در واقع در مورد حوزه‌ی فوتبال حرف بزنیم، ما علاوه بر اینکه 43 سال می‌شود توفیقی در جام ملت‌های آسیا نداشته‌ایم، در زمینه‌ی حضور فوتبال ایران در المپیک هم 4 دهه است که ناکام بوده‌ایم. درست است که مربی فاکتور خیلی بزرگی در فوتبال است اما اگر ما کتاب‌های متعددی که در مورد مربیان بزرگ دنیا وجود دارد مطالعه کنیم، مشاهده می‌کنیم که مربیان بزرگ بدون ابزار نمی‌توانند توفیقی داشته باشند. فوتبال ایران در این 4 دهه با اینگونه مسائل و آدم‌های سیاسی گره خورد. با وجود اینکه فیفا گفته است فوتبال نباید با سیاست آمیخته شود، کاملا فوتبال با سیاست آمیخته است. خود فیفا هم کاملا یک ارگان سیاسی است. آدم‌هایی که اگر در جای دیگر توان مدیریتی داشتند، اکثریت آن‌ها در فوتبال ناکام بودند و موفق نشدند.

سیستم مدیریت، عدم وجود زیر ساخت‌ها و جدی نگرفتن مساله‌ی فوتبال که خیلی اهمیت دارد، لطمات زیادی به فوتبال ایران زد. تا جایی که ما در روزهای گذشته شنیدیم سرمربی تیم ملی می‌گوید که آرزوی ایرانی‌ها رسیدن به نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا است. این حرف سرمربی تیم ملی تعجب برانگیز و آزار دهنده است. در حالی که ما باید بخواهیم قهرمان آسیا شویم. قبلا هم با مربیان خارجی و هم با مربیان وطنی ما به نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا رسیده‌ایم. سرمربی تیم ملی یا مشکلات ذهنی دارد یا اهداف تاکتیکی که اینگونه در مورد جام ملت‌های آسیا صحبت می‌کند. نگاه من به کارلوس کی‌روش سرمربی تیم ملی ایران در دو بخش است. در بخش فنی نگاه من به کی‌روش مثبت است ولی در زمینه‌ی رفتارهای اجتماعی، نوع ادبیات ایشان و دائما برای فوتبال ایران مساله ایجاد کردن با بیانیه‌ها، مصاحبه‌ها و ایراد گرفتن، رفتارهای او را نمی‌پسندم. 

حالا که در آستانه‌ی شروع جام ملت‌های آسیا قرار داریم مثل همه‌ی ایرانی‌ها دوست دارم تیم ملی کشورمان موفق شود. واقعیت این است که در مورد موفقیت ایران در جام ملت‌های آسیا 2019 امارات در بیم و امید قرار دارم. نه از وضعیتی که تیم ملی دارد ناامید هستم و نه فوق‌العاده خوش‌بین هستم که تیم ما در جام ملت‌ها قهرمان می‌شود. امیدوارم شرایط تیم ما به گونه‌ای در امارات پیش برود که وجه خوشبینی من درست باشد و فوتبال ایران بعد از 43 سال به قهرمانی جام ملت‌های آسیا برسد. 
 

امیر حاج رضایی
نظرات کاربران
تیـــــــــــم مــلـــــــــی هجومی 99
به هر حال به نظر من شایسته است سرمبی تیم ملی ادبیات و رفتارش را عوض کنه و دست از درگیری با تیمهای باشگاهی برداره این وضعیت رو خودش ایجاد کرده خودش هم میتونه درستش کنه کسی از بازی دفاعی همراه با مربی بداخلاق خوشش نمیاد
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۳:۱۴
پاسخ
23
55
گلی خانم
منکر اثرات مثبت کیروش روی سطح فوتبال تیم ملی مخصوصا در زمینه دفاع تیمی نیستیم ولی متاسفانه این فوتبالی که تیم ملی بازی میکنه، با وجود نتیجه بخش بودن، برای بیننده ایرانی چشم نواز و جذاب نیست ضمن اینکه ما به هیچ عنوان نمیتونیم جلوی ژاپن و کره و استرالیا قد علم کنه! با آرزوی موفقیت برای تیم ملی
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۹:۳۷
پاسخ
16
36
Payam
کدام تیم ملی در دنیا به فکر بازی زیبا است؟ لطفاً با کم سوادی نظر ندیم.
۰۹ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۱:۰۵
8
7
امیر
سرمربی تیم ملی : آرزوی ایرانی‌ها رسیدن به نیمه نهایی جام ملت‌های آسیا است. این حرف سرمربی تیم ملی تعجب برانگیز و آزار دهنده است. این آرزوی ملت ایران نیست ، منتهای آرزوی مسئولین ندانم کار غیرفوتبالی ست که خودشان بهتر از هرکس میدانند نایب قهرمانی آسیا اوج بازده عملکردشان است .
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۰۱:۰۹
پاسخ
21
14
ملیحه
تو زمان جنگ و بمباران اینکه تو یک چهارم نهایی ببازیم واسمون فاجعه محسوب میشد و مربی ایرانی اون زمان بابت شکست افسرده شده بود ولی الان چهارم بشیم باید جشن بگیریم اینم جالبه: ))))
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۵:۱۵
پاسخ
14
41
افسونگر
درود بر امیر حاج رضایی عزیز و دوست داشتنی
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۱۲:۰۳
پاسخ
11
39
رئیس بزرگ
اتوبوس کیروش خیلی وقته پنچر شده صداش بعد جام ملتها در میاد درود بر حاج رضایی واقع بین
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۰:۰۷
پاسخ
41
79
Keshvari
خوشحال میشم مرد باشی و بعد جام ملت ها شما و دوستانی ک دم از نا امیدی میزنین عذر خاهی کنین ن پشت حرفای بی منطق و تعصب های بی جاتون پنهان نشین. اولا در دنیا چیزی ب اسم فوتبال اتوبوسی یا مینی بوسی یا هرچیز دیگی نداریم فقط ی سری ادم دورافتاده و بی منطق بعد شکست مقابل تیم هایی ک با فداکاری و با برنامه دفاع می کنن این حرف رو میزنن تیم ملی ایران در این هشت سال بهترین نتایج تاریخشو گرفته و سالهاست ک صدر اسیاس و ی سبکی رو ارائه میده ک تو اون تبحر داره درس مث قاسم رضایی ک با تبحر خاص خودش توی فیتیله پیچ قهرمان المپیک شد قاسم رضایی از ب خود باوری رسیده بود ک با این سبک میتونه ب قهرمانی برسه تیم ملی هم اگ امثال شما بذاره ب این خود باوری رسیده ک با بازی منطقی، شجاعت، هم دل بودن ب موفقیت برسه البته اگ شماها بذارین...
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۷:۰۴
29
31
محمد
برای تیم ملی بازی با فلسطین و پرتغال فرقی ندارد، بدنبال دفاع از نتیجه‌ی تساوی است‌.
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۴:۵۶
13
33
ابراهیم باقری
به نظر من حرف اقای حاج رضایی کاملا درست ومنطقیه... خوشبینی از ان جهت که همه ما تعصب داریم به تیم کشورمون وروی تعصب میگیم که قهرمان بشیم وناامیدیم به خاطر اینکه این تمام داشته های فوتبالمون نیست چه بسا بازیکنانی در تیم فعلی هستن که جاشون اونجا نیست و بازیکنانی داریم که جاشون در تیم ملی خالیه .
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۵:۴۹
پاسخ
24
68
بهناز
با کیروش محال است خیلی زود اتوبوس کیروش پنچر می شود
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۸:۵۳
پاسخ
30
58
فرزین
هر روز یه مصاحبه علیه تیم ملی! فردا نوبت کیه؟
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۸:۱۶
پاسخ
80
44
حشمتی
1_بر خلاف پیش از جام جهانی امروز تمامی لژیونرهامون یا نیمکت نشین هستن یا مصدومن یا تو افت زیادی هستن. 2_برنامه آماده سازی بسیار بدی هم داشتیم و از بازی های دوستانه هم چیزی نگیم خیلی بهتره. الان واقعا چه انتظاری میشه داشت؟؟
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۵:۵۲
پاسخ
27
69
Ali
امیر حاج رضایی به عنوان کسی که یه فرد بی طرفه از اخلاق و رفتار و ادبیات این آقا ایراد میگیره اونوقت این جماعت استقلالی همه جوره و در همه‌ی حالات از کارهای زشت کی روش دفاع می کنند. حقیقتا خجالت آوره
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۲:۵۰
پاسخ
33
90
....
اگر کیروش اینطور نبود در این محیط بی رحم ‌و بی انصاف و خشن فوتبال ایران دوام نمیاورد، یا باید سیاسی کاری و ریاکاری میکرد مثل برانکو یا محکم و تهاجمی مقابله میکرد که دومی رو انتخاب کرد
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۶:۱۸
64
29
محمدرضا
مقاله یک کارشناس فوتبال باید بار فنی داشته باشه نه اینکه صرفا دست به قلم بشه یکم تاریخ برامون تعریف کنه یکم نظرات شخصی بده دو سه تا سوال مطرح کنه جهت گیری و یارکشی بکنه و در آخر با یه آرزوی موفقیت ابهام دار تیکشو بندازه و بره. الان با خوندن این متن من نه از چیز تازه ای با خبر شدم نه ایده ی خاصی بهم داد فقط یک متن بود که حتی جذابیت لازم رو هم نداشت.
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۰:۱۴
پاسخ
68
43
فوتبالی-قدیمی
از آقای حاج رضایی انصاف سراغ داشتیم. سه قهرمانی قبلی ما توی دوره عهد بوق و خمودگی فوتبال آسیا بوده و توی هر جام نهایتا سه تا بازی کردیم. از سال 2000 به بعد فوتبال آسیا خیلی تغییر کرده و دیگه ژاپن و عراق و کره اون تیمهای سابق نیستند. استرالیا هم که جای خود داره. واقعا از لحاظ امکانات و سطح بازیکن ما الان در شرایط ایده آلی نیستیم. بازیکن ها خارجی لیگ ما و ژاپن و کشورهای خلیج فارس رو مقایسه کنیم. درسته بازیکن توی لیگهای خارجی داریم ولی انصافا کیفیت بازیکن هامون بالا نیستند.بازیکن ها کره و ژاپن توی اروپا خیلی خیلی تاثیرگذارتر هستند از بازیکن های ما. اگرچه انشالله آینده جهانبخش، سامان، سردار، قلی زاده و کاوه و سید مجید خیلی روشنهولی در حال حاضر جزو بازیکن های متوسط محسوب می شن. میزان از دست دادن موقعیت ها در یک بازی، کیفیت پاسها و شوتهای بازیکنها و قدرت تمام کنندگیشون واقعا در حد بالایی نیست و هر ناظر بی طرفی این رو متوجه میشه. دیگه این مسائل تقصیر مربی نیست. حتی توی جام 2004 هم که شاید بهترین تیم تمام دوران رو داشتیم، تدارکات خوبی نداشتیم و قبل از مسابقات ژاپن با آرژانتین بازی کرد و ما با تیم شهدای باقر شهر. اگر دوستان یادشون باشه توی مرحله گروهی خوب شروع نکردیم و خیلی کار خطرناک شد. اگر تدارکات خوبی داشتیم، اون تیم به راحتی می تونست قهرمان بشه. اگرچه سال 2000 هم تیم خوبی داشتیم و اونجا هم می شد خیلی بهتر نتیجه گرفت.
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۵۶:۴۴
پاسخ
14
66
عباس علی هستم
آقای حاج رضایی اول میگه چرا کی‌روش گفته آرزوی ایرانی هاست که به نیمه نهایی برسن و از این بابت از کی‌روش ایراد میگیره و میگه که ما باید فقط قهرمان بشیم ، بعد آخرش میگه من به تیم امیدوارم ولی از طرفی خیلی خوشبین نیستم که قهرمان بشیم . من متوجه این تناقض نمیشم . خودت بگی احتمال داره قهرمان نشیم اشکالی نداره ولی کی‌روش بگه ایراد داره ؟ چرا ؟
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۸:۲۹
پاسخ
25
68
Wien
بابا آخه هوچیگری تا چه حد،حتی این آقای بظاهر مودب هم سردسته هوچیگریها شده،آخه کی روش کی گفت ایرانیها آرزوی رسیدن به نیمه نهایی را دارند،خبرنگار از اهدافش پرسید،که هر مربی کارکشته،در اینجور موارد،سعی میکند،فشار را از روی تیم و بازیکنان کم کند،بخاطر همین هم گفت رسیدن به نیمه نهایی هدف ماست و از آنجا ببعد هم باید ببینیم چی پیش می آید،این حرفی بود که زده شد و عین این حرفها قبل از شروع جام جهانی،مربیان آلمان،آرژانتین،فرانسه و کلا همه مدعیان این حرفها رو میزنند،حالا در ایران همه همین حرف ساده و حرفه ای رو کردن پیراهن عثمان،درست مثل قضیه توهین به ایران و ایرانی،که همه یهو جوگیر و غیرتی شدن.هر مربی روش و متد خاص خودش رو داره تا تیمش را از نظر روحی و روانی،کاملا آماده برای یک تورنمنت بکنه،بلاخره مربی نزدیکترین شخص به بازیکنها هستش و کی روش هم حتما تیمش را زیر فشار دیده و یا بازیکنهایی بودن که شاید تحت فشار بودن،هیچکدام از ما از درون تیم ملی خبر نداریم،نهایتا این سرمربی هستش که تصمیم نهایی را میگیره و مسئولیت نتیجه را بعهده میگیره،پس حداقل تا پایان مسابقات زبون به دندون بگیریم و اینقدر نق نق نکنیم.
۰۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۱:۰۹
پاسخ
52
48