یادداشت بارنی رونی؛ جوانانی که فوتبال انگلیس را زیبا کرده‌اند

یادداشت بارنی رونی؛ جوانانی که فوتبال انگلیس را زیبا کرده‌اند

2884
12:52
19 فروردین 1398
عصر جدید فوتبال انگلیس در حالی رسما از فردا شب در اروپا آغاز می‌شود که در توصیف هژمونی تیم‌های جزیره تنها می‌توان گفت یکی از بازی‌های مرحله یک‌چهارم‌نهایی، نماینده‌ای از انگلیس ندارد.

عصر جدید فوتبال انگلیس در حالی رسما از فردا شب در اروپا آغاز می‌شود که در توصیف هژمونی تیم‌های جزیره تنها می‌توان گفت تنها یکی از بازی‌های مرحله یک‌چهارم‌نهایی، نماینده‌ای از انگلیس ندارد.

آخرین بار این اتفاق کمیاب در سال 2008 رخ داد؛ جایی که برای اولین و تاکنون آخرین بار همه تیم‌های انگلیسی به دست خودشان حذف شدند؛ آرسنال توسط لیورپول، لیورپول توسط چلسی و سرانجام چلسی به دست منچستریونایتد شکار شد  تا لیگ برتر فصلی روبایی را در اروپا سپری کند. در آن فصل، لیگ برتر پس از لالیگا و سری A به سومین لیگی تبدیل شد که 2 تیم از آن به فینال رقابت‌ها راه یافتند. حالا پس از گذشت 11 سال، انگلیس به آن دوران باشکوه بازگشته؛ آن هم در حالی که در فاصله‌ای یک دهه بین این 2 اتفاق، 4 فصل حتی در یک‌چهارم‌نهایی هم نماینده نداشت. اگر کمی عمیق‌تر به چرایی این قدرتنمایی توجه کنیم به نکات جالبی برمی‌خوریم. ورود مربیانی مانند گواردیولا و پوچتینو، بازگشت مدرن انگلیس به فوتبال خاص خودش در دهه‌های 70 و 80 را در پی داشت. در آن دوران توپ کم‌تر در میانه زمین در جریان بود و توپ در سریع‌ترین زمان ممکن به 2 سمت محوطه جریمه می‌رسید. فلسفه بازی کلوپ با گواردیولا و پوچتینو تفاوت دارد اما در ماهیت، یکی است و هر 3 نفر با اصرار به بازی پرفشار و رساندن توپ به مقصد در سریع‌ترین زمان ممکن، نسخه جدیدی برای فوتبال انگلیس نوشته‌اند؛ نسخه‌ای که ظاهرا بیماری انگلیسی را درمان کرده و قدرتی جادویی به فوتبال باشگاهی جزیره داده؛ قدرتی که قاهرانه در 3 بازی رفت و برگشت یک‌هشتم‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا با تیم‌های آلمانی، 17 گل وارد دروازه ژرمن‌ها کرد و تنها 3 گل خورد. شیوه سریع و توام با پاس‌های فراوان تیم‌های انگلیسی، رقبا را به دردسر می‌اندازد؛ شبیه همان کاری که لیورپول بخصوص در بازی برگشت یک چهارم‌نهایی لیگ قهرمانان با بایرن کرد و رقیب را به دردسر انداخت. کلوپ عاشق پرس از بالاست اما پوچتینو شیوه سریع و توام با پاس‌های فراوان تیم‌های انگلیسی را پی می‌گیرد. ردپای مشهود پوچتینو در تاتنهام هم از انتقال سریع توپ با وجود استفاده از تمام نقاط زمین تا جای ممکن، قابل ردیابی است. در چند سال گذشته نهال کاشته شده از سوی این نوع مربیان جوان خارجی، باعث پیشرفت این لیگ، موفقیت در اروپا و جلوگیری از درجا زدن مقابل تیم‌های تملک‌گرا شده.  اگر در 2 شب برگزاری مرحله یک‌چهارم‌نهایی لیگ قهرمانان اروپا شاهد برتری و موفقیت تیم‌های انگلیسی بودید، پس از فروکش کردن هیجان بار دیگر بازی را ببینید و  از مدل بازی کردن تیم‌های انگلیسی پی به موفقیت‌هایشان ببرید!

 

نظرات کاربران