یادداشت جلال طالبی: برای تیم ملی معلم-مربی می‌خواهیم

یادداشت جلال طالبی: برای تیم ملی معلم-مربی می‌خواهیم

3975
14:56
08 اسفند 1397
برای انتخاب سرمربی تیم ملی مسلما اولین اصلی که باید به آن توجه کرد، سابقه‌ی کسی است که می‌خواهد سرمربی ایران شود.

برای انتخاب سرمربی تیم ملی مسلما اولین اصلی که باید به آن توجه کرد، سابقه‌ی کسی است که می‌خواهد سرمربی ایران شود. تیم‌هایی که در گذشته در آن حضور داشته و نتایجی که با آن‌ها کسب کرده. مربی‌ای که به ایران می‌آید نوع رفتار او و شخصیت که دارد خیلی باید برای کسانی که به دنبال انتخاب هستند، اهمیت داشته باشد. باید بدانیم که گذشته‌ی اخلاقی و رفتاری او با جامعه، افرادی که با او در ارتباط بوده‌اند و بازیکنان به چه صورت بوده. باید بررسی کنیم که در گذشته‌ی سرمربی انتخابی تیم ملی، جنجال نباشد.

سرمربی تیم ملی باید صاحب نام باشد و تیم ملی ایران برای او پله‌‌ای برای پیشرفت باشد نه اینکه فردی باشد که کار او در اروپا تمام شده باشد و دیگر با او کاری نداشته باشند و به ایران بیاید. معمولا مربیانی که به آسیا می‌آیند یا به سن بازنشستگی رسیده و تیم‌های این قاره را برای هدایت انتخاب می‌کنند یا اینکه اصلا تجربه‌ی زیادی در مربیگری نداشته و به خیلی از مسائل آشنایی ندارند و تیم‌های آسیایی را انتخاب می‌کنند که ما نباید برای تیم ملی اینگونه انتخاب‌ها را داشته باشیم. برای سرمربی آینده تیم ملی باید چارچوبی درست را در نظر بگیریم که مربوط به کار فنی او باشد و اجازه دهد که بقیه بخش‌های فدراسیون فوتبال به وظلیف خود عمل کنند. سرمربی آینده تیم ملی باید در چارچوب کاری خودش کار کند و انتظار داشته باشد که به او کمک شود. بالاتر از همه‌ی این مسائل سرمربی آینده تیم ملی باید نظارت کامل به تیم‌های ملی ایران داشته‌ باشد و از لحاظ فنی، روحی و روانی و تجربی کمک سایر مربیان تیم ملی در رده‌های سنی مختلف کند. باید طوری برای سرمربی آینده‌ی تیم ملی برنامه‌ریزی کنیم که وقتی از فوتبال ایران رفت، ما فقط یازده بازیکن نداشته باشیم و او به ساختن نسل آینده فوتبال ایران کمک کرده باشد. 

اگر مثل سال‌های گذشته فقط دنبال نتیجه گرفتن باشیم و تمام امید و حواس فدراسیون ما به نتیجه گرفتن باشد، مسلما برای موفقیت‌های چشم‌گیر مشکل خواهیم داشت. ما باید به دنبال این برویم که فوتبالی بازی کنیم که هم به روز باشد، هم بتوانیم نتیجه بگیریم و هم آینده داشته باشد. فدراسیون ما از نتیجه نباید بترسد و باید فردی را انتخاب کند که بتواند فوتبال روز دنیا را به ما آموزش دهد. تا زمانی که فوتبال ایران به خاطر خیلی از مسائل فقط دنبال نتیجه است و به آینده فکر نکنیم، همیشه با مشکل رو به رو هستیم. فوتبال ما به یک معلم-‌مربی مثل آرسن ونگر سرمربی فرانسوی سابق آرسنال نیاز دارد. کسی در آن حد که هم بتواند فوتبال را به بازیکن‌های ما آموزش دهد و معلم باشد و هم بتواند مربی باشد و تیم ملی را هدایت کند. نباید برای سرمربی جدیدی که انتخاب می‌کنیم هدف‌گذاری ما فقط صعود به جام جهانی باشد. ما باید به جام جهانی با هر سرمربی خارجی‌ای که انتخاب می‌کنیم، برویم. باید تیمی بسازیم که آینده داشته باشد و بتواند مثل سایر تیم‌های آسیایی‌ای که توانسته‌اند از گروه خود در جام جهانی صعود کنند، با یک برنامه دقیق در جام جهانی بعدی از گروه خودمان صعود کنیم. فوتبال ایران باید برنامه ریزی‌ای شبیه به برنامه‌ی قطری‌ها که با آن توانستند قهرمان جام ملت‌های آسیا شوند، در مقیاس عظیم‌تر داشته باشد.

تیم ملی در سال‌های گذشته حتی وقتی بازی‌ای را باخته مردم برای شادی به خیابان‌ها آمده‌اند! زمانی که ما اینقدر توقعمان از فوتبال کم است که با باخت مردم به خیابان می‌آیند، واقعا چه انتظاری باید از تیم ملی داشت. سال‌های سال است که ما گفتیم برای موفقیت در فوتبال باید از رده‌های پایه کار کنیم ولی هیچ زمانی به حرف ما توجه‌ای نشده است و درجا زده‌ایم. مردم ما حقشان است که تیم ملی کشورشان حداقل دو بازی به یادماندنی در جام جهانی انجام دهد. خیلی از بازی‌های ما در جام جهانی به یادماندنی نبوده. بازی‌ای که تماشاگر را به شوق بیاورد نبوده. بازی‌ای که تماشاگر را به شوق نیاورد، به یاد نمی‌ماند. تیم فوتبال ژاپن در جام جهانی 2018 روسیه در مرحله یک هشتم نهایی جام مقابل بلژیک بازی درخشانی کرد و با وجود اینکه بازی را در ثانیه‌های پایانی روی کم تجربگی باخت، تمام دنیا از بازی خوب ژاپن صحبت کردند. مردم ما برای نتایج کوچک بی دلیل خوشحالی می‌کنند. تا زمانی که خیلی از بخش‌های فوتبال درست نشود، موفقیت صرفا با آوردن یک شخص به وجود نمی‌آید. آینده‌نگری باید در همه‌ی بخش‌ها باشد تا فوتبال ما هم روزهای خوبی را پشت سر بگذارد.            
 

نظرات کاربران
Wien
یکجا میگه نباید طوری باشه که مردم بخاطر باخت به خیابون بیان و جشن بگیرن و سطح توقع پایین داشته باشند،بعد بلافاصله ژاپن و بلژیک را مثال میزنه و میگه علیرغم باخت ژاپن،چون ژاپن خوب بازی کرده بود،مورد تقدیر قرار گرفت،خب جناب کارشناس مردم ایران هم علیرغم باخت ایران،چون تیم خوب بازی کرده بود،خوشحالی کردن،چه فرقی با مورد بازی ژاپن با بلژیک داره،هم ژاپن و هم ایران باختند،ولی چون خوب و مردانه جنگیدن ، مورد تقدیر قرار گرفتن،فقط فرقش اینه،یکجا جنابعالی میخوای کی روش را بکوبی و یکجا میخوای مربی بومی ژاپن را بالا ببری،در ضمن این مشخصات که برای مربی تیم ملی ردیف کردی،آیا در خود جنابعالی پیدا میشن؟بطور قطع و یقین جواب خیر است،پس چرا در دو مرحله مربیگری تیم ملی را قبول کردین و حداقل دو نسل فوتبال را نابود کردین؟دست آورد جنابعالی فقط بازیکن سالاری و نابودی نسل جوان تیم ملی بود،که جرات نداشتین حتی یک بازیکن با سابقه،ولی مسن را تعویض کنید،آن پیروزی در جام جهانی جلو آمریکا هم خیر سر مربی خوبی مثل ایویچ بود که جنابعالی دستیارش بودین و با توطئه چند بازیکن و احتمالا با آگاهی خود جنابعالی،کله پاش کردین و همان بازیکنان را بعدا جرات نداشتین حتی در صورت خستگی و ضعفشان تعویض کنین،چون قبلا دیده بودین چه مهارتی در کله پا کردن مربی دارند.
۰۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۴:۴۸
پاسخ
9
33
LOGAN
همه حرفاش منطقی و درست بود کیروش تموم‌شد باید فکر اینده بود یه عده هنوز درگیر دعوای کیروش برانکو ان کجا سیر میکنید برا همینه از باختن هم خوشحالی میکنید باید اینده نگر بود نه نتیجه گرا
۰۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۰۴:۵۹
پاسخ
19
19
عشقممم نیمار
خوبه دیگ ..برانکو‌ هم‌ پرفسوره و هم مربیه :-) البته‌پروفسوری جعلی :-)
۰۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۶:۰۵
پاسخ
42
46
طاها
این مشخصاتی که داد خیلی شبیه مشخصات کیروش بود. معلم مربی که نسل آینده رو ساخت و ... از طرفی هم یک جوری رویایی صحبت میشه انگار که یک سوپرمارکت هست و ما میتونیم هر مربی رو که خواستیم انتخاب کنیم در آخر اینکه این‌مشخصاتی که از مربی دادن، باید بودجه‌ای مابین ۲ تا ۴ میلیون‌دلار در سال هزینه کنند. رقمی شبیه به دستمزد کیروش که باعث ناراحتی خیلی افراد شده بود که چرا دستمزد ایشون اینقدر بالا هست. ایراد الکی ما در درجه اول باید ذهن خودمون رو به عنوان طرفدار اصلاح کنیم
۰۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۲۱:۴۰
پاسخ
22
59
amir
پس یعنی برانکو باید بیاد خخخخخ
۰۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۹:۱۸
پاسخ
32
16