یادداشت جیمز ریچاردسون/ «لیگ کنفرانس اروپا»؛ بهبود کیفیت با افزایش حساب بانکی؟

یادداشت جیمز ریچاردسون/ «لیگ کنفرانس اروپا»؛ بهبود کیفیت با افزایش حساب بانکی؟

2376
12:21
03 مهر 1398
موافقت یوفا با برگزاری یک جام اروپایی دیگر بیش از پیش روند تجاری این نهاد و به طور کلی فوتبال را نشان داد.

موافقت یوفا با برگزاری یک جام اروپایی دیگر بیش از پیش روند تجاری این نهاد و به طور کلی فوتبال را نشان داد. رئیس یوفا حرف آخر را زد؛ نام سومین رقابت باشگاهی اروپا، لیگ کنفرانس اروپا (UEFA Europa Conference League) خواهد بود که از سال 2021 آغاز شده و هدف آن شرکت باشگاه‌های بیش‌تر و سهیم کردن کشورهای بیش‌تر در رقابت‌های باشگاهی اروپاست.

حالا اروپا پس از 2 دهه بار دیگر سه‌جامه خواهد شد. آخرین بار این اتفاق در سال 2000 رخ داد؛ زمانی که مایورکا برای اولین بار نام یک مربی بدشانس به نام هکتور کوپر را بر سر زبان‌ها انداخت و با او به فینال آخرین دوره جام در جام اروپا مقابل لاتزیو مخوف کرانیوتی و اریکسون راه یافت. لاتزیو با ستارگانی مثل ورون، کرسپو، ندود، سالاس، پروتزی،نستا و ... پس از اولین دوگانه تاریخ خودش در ایتالیا (فتح توامان لیگ و جام حذفی کشورش) مطابق انتظار اولین و تاکنون آخرین جام اروپایی خودش را به دست آورد تا حاصل سرمایه‌گذاری میلیاردی میلیاردری به نام کرانیوتی را به چشم ببیند. جام در جام تمام شد و یک دهه بعد نام جام یوفا به لیگ اروپا تغییر یافت. ظاهرا سطح درآمدزایی لیگ اروپا و شکاف فنی فراوانش با غولی به لیگ قهرمانان اروپا باعث شده یوفا به صرافت برگزاری جام سومی بیفتد؛ جامی شبیه جام در جام. البته هنوز مشخص نیست از چه طریقی می‌توان سهمیه این جام در آستانه تاسیس را به دست آورد اما اگر الگوی «لیگ کنفرانس»، جام در جام اروپا باشد، قهرمانان جام حذفی کشورها سهمیه به دست می‌آوردند. البته بعید به نظر برسد یوفا اینچنین ساده، سهمیه‌بندی کند اما واضح است که هدف از برگزاری این جام، سود مالی و مادی بیش‌تر است. در اینکه لیگ قهرمانان اروپا یک بازار عظیم و استثنایی است، تردیدی وجود ندارد اما لیگ اروپا چه به لحاظ جذابیت و چه به خاطر سطح مالی، روی دست یوفا مانده و شاید برگزاری یک جام مکمل، حداقل به لحاظ مالی، سود مورد انتظار اتحادیه فوتبال اروپا را رقم بزند. برگزاری یک مرحله گروهی با شرکت 48 تیم در 12 گروه 4 تیمی با هر معیاری فقط به قصد سود تجاری بیش‌تر و گسترده کردن حق پخش تلویزیونی انجام می‌شود و گرنه مگر چند تیم بزرگ در هر فصل فرصت حضور در لیگ قهرمانان را از دست می‌دهند که ما بخواهیم در مرحله گروهی لیگ اروپا، شاهد گروه‌های جذاب و بازی‌های مرگبار باشیم؟ قطعا با شروع لیگ کنفرانس، فرمت لیگ اروپا دچار تغییر خواهد شد چون در غیر این صورت تنها جای خالی برای سهمیه لیگ سوم اروپایی، تعداد مشخصی از تیم‌های رده میانی جداول لیگ‌های اروپایی است! در حال حاضر قهرمانان جام حذفی و فاتحان جام اتحادیه فرانسه و جام اتحادیه انگلیس به لیگ اروپا می‌رسند. پیدا کردن جای خالی برای سهمیه لیگ در حال تاسیس کنفرانس، علامت سوال بزرگ یوفاست که  جوابش شاید این بار مادی نباشد! 

 

 

جیمز ریچاردسون
نظرات کاربران
Wien
کاری میکنند که فوتبالیستها شبیه گلادیاتورها بشن و بیشتر نقش برده را پیدا کنند،کار بجایی میرسه که هر تیم باید هر دو روز یکبار بازی کنه،یکروز بازی،روز دوم ریکاوری و روز سوم دوباره بازی،یعنی همون گلادیاتور قدیم و روبات جدید.نقش پول و درآمدزایی روی همه چیز سایه میندازه،حتی بنگاههای شرطبندی هم از زیاد شدن مسابقات سود میبرند.
۰۳ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۱:۵۴
پاسخ
2
54