یادداشت| دلایلی برای ناکامی چلسی پرستاره؛ تغییرات ناسازگار  با «ساری‌بال»

یادداشت| دلایلی برای ناکامی چلسی پرستاره؛ تغییرات ناسازگار با «ساری‌بال»

4236
10:28
01 بهمن 1397
دلایل ناکامی تیمی که ابتدای فصل مدعی جدی قهرمانی لیگ برتر انگلیس بود، بسیار زیاد و فنی است.

دلایل ناکامی تیمی که ابتدای فصل مدعی جدی قهرمانی لیگ برتر انگلیس بود، بسیار زیاد و فنی است.

نقطه عطف و نزول چلسی همیشه مقابل آرسنال رقم خورده . کافی است فصل قهرمانی تیم با کونته را به یاد بیاورید. تاکتسین ایتالیایی در پایان نیمه اول بازی رفت لیگ با آرسنال از دفاع 4 نفره دست کشید و به سیستم 3 دفاعی محبوبش در یوونتوس روی آورد. نتیجه؟ 13 برد متوالی و قهرمانی قاطعانه در پایان فصل! 

چلسی ساری در بازی رفت این فصل مقابل تاتنهام، از تاکتیک موسوم به «ساری‌بال» رسما رونمایی کرد؛ تاکتیکی مبتنی بر حضور یک بازیکن جنگنده جلوی 4 مدافع. بازی برگشت با آرسنال اما نماد ناکارآمدی این سیستم بود. نه اینکه «ساری‌بال» جواب نداده باشد. نه! مشکل اینجاست که چلسی مدام بازیکن می‌خرد و می‌فروشد و عدم ثبات مانع نهادینه شدن تاکتیک‌های یک مربی می‌شود؛ مثلا کانته تا می‌خواهد در نقشش به عنوان هافبک جلوی مدافعان آشنا شود، بازیکن جدیدی در یک پست دیگر خریده می‌شود و تفکرات مربی و بازیکنان توامان بهم می‌ریزد. تیم لندنی چند هافبک خوب دارد اما نه هافبکی که مورد نظر ساری باشد. کانته در پست خودش خوب است، با این حال در چنین جایگاهی نمی‌تواند تمام توانایی‌های خودش را نشان دهد. در کنار بازیکن موثر دیگری به نام جورجینیو، افرادی بازی می‌کنند که در پست اصلی خودشان نیستند. علاوه بر کانته، داوید لوئیس، آسپلیکوئتا و آلونسو در سیستم ۳ دفاعی، قابلیت بیش‌تری دارند. پس سردرگمی مربی در استفاده از دارایی‌هایش، تیم را به سمت سقوط سوق داده است.  حضور احتمالی ایگواین ضعیف در این فصل و نا آشنا با مختصات لیگ برتر انگلیس هم احتمالا دردی از دردهای چلسی دوا نخواهد کرد. سیستم نقل و انتقالاتی که بازیکنانی نامربوط با تفکرات مربیانش را به خدمت می‌گیرد، احتمالا بزرگترین دلیل مشکلات چند وقت اخیر چلسی است.

1977

جاناتان ویلسون
نظرات کاربران
رضا
دقیقا. اشتباهی که دامنگیر رئال لوپتگی شد. امیدوارم امثال آبراموویچ و پرز که این همه خرج برای آوردن مربیای بزرگ میکنن حداقل در زمینه جذب بازیکن هم به مربی اختیار بدن.
۰۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۹:۳۳
پاسخ
1
34
goler99
اخه من موندم بر چ اساس کانته رو میبره بال راست یا چپ بهترین پست واس کانته هافبک تدافعیه به همراه جورجینیو .**
۰۱ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۳۴:۳۸
پاسخ
2
37