یادداشت/  سولسشائر و روزهای خوب فعلی منچستریونایتد؛ انتخاب مناسب یا شانسی در بستر یک جریان؟

یادداشت/ سولسشائر و روزهای خوب فعلی منچستریونایتد؛ انتخاب مناسب یا شانسی در بستر یک جریان؟

5144
12:29
10 دی 1397
3 بازی، 3 برد و تبدیل شدن به سومین مربی برنده هر 3 بازی اول روی نیمکت منچستریونایتد!

3 بازی، 3 برد  و تبدیل شدن به سومین مربی برنده هر 3 بازی اول روی نیمکت منچستریونایتد!

با این کارنامه دلیلی برای نقد اولگنار سولسشائر، چهارمین سرمربی شیاطین سرخ در دوران «پسا فرگی» وجود ندارد اما آنچه در لایه‌های زیرین اتفاقات اخیر پیرامون پرافتخارترین تیم انگلیس رخ داده، خوش‌بینی‌های موجود را از بین می‌برد. 

آن تصمیم دور اندیشانه 

وقتی بازی‌های اخیر منچستریونایتد و برنامه چند بازی آتی‌اش را می‌بینیم، پی به صحت تصمیمات سران منچستریونایتد می‌بریم؛ آن‌ها پس از شکست در بازی حیثیتی مقابل لیورپول و با علم به در پیش بودن 6 بازی آسان (5 بازی در لیگ و یک بازی در جام حذفی مقابل نیوکاسل) تصمیم به ایجاد شوک از طریق تعویض سرمربی کردند. به هرحال وجود رقبای آسان در این بازه زمانی به شیاطین سرخ کمک می‌کرد زودتر با مربی جدید آشنا و از بحران خارج شوند. این تصمیم در نهایت به نفع منچستریونایتد تمام شد و این تیم با 3 برد پرگل، روزهای تاریک گذشته را به دست فراموشی سپرد.

 گزینه مناسب؟

زننده گل دومین قهرمانی منچستریونایتد در لیگ قهرمانان و جام باشگاه‌های اروپا پس از شکسپیر به دومین مربی تاریخ لیگ برتر تبدیل شد که تیمش در هر یک از 3 بازی اول حضور او  روی نیمکت با اختلاف حداقل 3 گل پیروز شده اما نام رقبا، خوش‌بینی‌های افراطی درباره آینده او را از بین می‌برد. به شکل طبیعی هر تیمی پس از اخراج سرمربی دچار شوک روانی می‌شود که اگر این شوک مثبت باشد، نتایج خوب اولیه را به همراه دارد. پس نباید با همین 3 بازی درباره آینده سرمربی منچستریونایتد قضاوت کرد. فضای رفاقتی ایجاد شده از سوی او (به اقتضای فاصله سنی نه‌چندان زیاد با بازیکنان تیم) به اضافه مجبوبیتش در اولدترافورد حداقل در شروع، کار را برای مرد اهل اسکاندیناوی آسان کرده است. ترکیب او و مایکل کریک، منچستری‌ترین نیمکت مربیگری شیاطین سرخ از زمان خروج سرآلکس فرگوسن افسانه‌ای را به وجود آورده است؛ آنچه در باشگاه فلسفه‌مند و با تاریخچه‌ای مانند منچستریونایتد، گاهی از نتایج هم مهم‌تر است!

کاریزمای لازم 

علاوه بر این‌ها، سولسشائر در زمان مربیگری در نروژ نشان داد برخلاف ظاهر آرام و مهربانش، جذبه مربیگری را دارد و می‌داند چگونه در مواقع لزوم بر سر بازیکنانش داد و فریادهای آتشین سر دهد. این کاریزمای توام با جو صمیمانه ایجاد شده از سوی او، می‌تواند منچستریونایتد را به دوران اوج بازگرداند یا حداقل از بحران هویت ایجاد شده در دوران مورینیو برهاند.

یک گواردیولا جدید؟

 در عصر اعتماد به بازیکنان سابق تازه مربی شده، سولسشائر می‌تواند جدیدترین نمونه باشد. گواردیولا هم در روز قبول مربیگری بارسلونا با چوب عدم تجربه رانده می‌شد اما آنقدر به او میدان دادند تا سرانجام یکی از موفق‌ترین مربیان تاریخ فوتبال نام گرفت. شاید دادن فرصت به سولسشائر تا پایان فصل، گامی در جهت پیمودن همین مسیر  و تبدیل «اوله» به یک مربی خاص دیگر در دنیا باشد. هر چه باشد منچستریونایتد در اعتماد به مربیان (البته تا قبل از پایان دوران مورینیو) زمانی شهره خاص و عام بود!

 تئوری توطئه

 سوال دیگر پیرامون اتفاقات اخیر نیمکت منچستریونایتد، تفاوت فاحش سطح بازی بازیکنان در دوران مورینیو نسبت به روزهای فعلی است. مثلا پوگبا در دوران مورینیو فاجعه بود اما از زمان برکناری او عالی ظاهر شده و در بازی با بورنموث هم 2 گل به ثمر رساند. او تحت نظر مورینیو در 14 بازی تنها 3 گل زد؛ در حالی که در 3 بازی تحت هدایت مربی جدید 4 گل زده است. این را کنار پست به سرعت پاک شده و طعنه آمیزانه او پس از خبر اخراج مورینیو بگذارید تا متوجه شوید بخشی از تحولش به مسائل فوتبالی مربوط نمی‌شود! در توان بالای مورینیو در گرفتن بهترین بازی ممکن از بازیکنانش، تردیدی وجود ندارد پس شاید بتوان ادعا کرد مانند آنچه آلن شیرر اخیرا گفت، بازیکنان از جایی به بعد برای مورینیو نمی‌دویدند و با کم‌کاری، تیم را زمین زدند؛ هر چند خود مورینیو به شکلی کاملا دیپلماتیک، چنین فرضیه‌ای را رد می‌کرد.

1977

 

 

مرتضی یاسری‌نیا -دبیر بخش فوتبال خارجی
نظرات کاربران
جواد۶ش
بازیکن ها هیچ وقت برای منچستر مورینیو کم نگذاشتند این مورینیو بود که تیم رو از زمین خودی بیرون نمیکشید و بازیکن ها رو کلافه کرده بود....آزادی عمل تو فوتبال مهم ترین چیز در فوتبال برای بازیکن هاست که مورینیو این رو از بازیکنای یونایتد گرفته بود....مورینیو دیگه بدرد فوتبال نمیخوره و باید بره نقش مستربین رو بازی کنه
۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۰:۵۲
پاسخ
9
21
محمد
اق اصلا مگه تو انگلیس بازی اسون داریم؟؟؟؟؟ کی فکر میکرد کریستال پالاس سیتی رو ببره؟؟ چلسی که اولین باخت سیتی رو رقم زد به لستر ببازه؟؟؟ بازی اسونی تو انگلیس وجود نداره
۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۹:۵۶
پاسخ
2
29
ایلیا م
چقدر بده بازیکنا تصمیم گیرنده میشن^_^
۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲:۵۸
پاسخ
4
53
Cr7
بازی روان و خوب خوبه ولی باید تو بازیایی بزرگ عیار این منچستر مشخص بشه هیچکی فرگی نمیشه امروز هم تولدشه بهترین مربی کل دوران و تاریخ کسی ک ستاره های بسیاری مث اشمایکل کانتونا بکهام کریس رونالدو اسکولز گیگز کین ویدیچ پاتریس اورا رونی نانی فلچر نیستلروی فردیناند وخیلایی دیگ رو ساخت از هیچ بازیکن میساخت امیدوارم منچستر برگرده به اوج محبوبترین برند و محبوبترین تیم تولدت مبارک عالیجناب
۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۴:۴۹
پاسخ
4
57
✔✰✰سجاد✰✰✔✔✰S47✰✔
کم بگین بازی های کوچیک و فلان. اتفاقا نظر فرگوسن که نظر منم همینه. این که برد تو همون بازی های کوچکه که تیم رو به قهرمانی و موفقیت میرسونه. چون خیلی مواقع همین تیم های کوچیکن که دردسرساز میشن. همین من سیتی که سه بازی اخرش نتیجه نگزفته دو بازیش راحت بود. پس بردن تیم های کوچک هم هنره و مهمه. یعنی همه بازی ها مهمه.
۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۵۰:۱۷
2
62
m
چقدر عوض شده اوله گو نار موهاش ریخته چاق شده کلن عوض شده
۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۵۱:۳۵
پاسخ
30
11
mj
این که عکس اوله نیست عکس جذاب نویسنده این مطلبه خخ
۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۲:۴۳
1
13