یادداشت عباس ترابیان/ سعودی‌ها از فوتبال ایران می‌ترسند

یادداشت عباس ترابیان/ سعودی‌ها از فوتبال ایران می‌ترسند

1424
13:27
20 دی 1394
تاکنون و در تمام مسابقاتی که در ایران برگزار شده است از سوی ناظران بازی‌ها هیچ مورد خلافی به کنفدراسیون فوتبال آسیا گزارش نشده است و بالاترین امنیت در استادیوم‌های فوتبال ایران حکمفرما بوده است

وب سایت رسمی برنامه نود-با اتفاقات و تنش‌های پیش‌آمده بین دو کشور ایران و عربستان، بازهم سعودی‌ها از شرایط موجود نهایت سوءاستفاده را کرده‌اند و مسئولان تیم‌های فوتبالی این کشور اعلام کرده‌اند نه پذیرای تیم‌های ایرانی در کشورشان خواهند بود و نه تیم‌هایشان را به ایران اعزام خواهند کرد.

اما در این بین قانون چه می‌گوید؟ در چنین موضوعاتی کنفدراسیون فوتبال آسیا به قضیه ورود خواهد کرد و براساس شواهد موجود و بررسی‌های دقیقی که ناظران AFC انجام خواهند داد، رای خود را در این مساله اعلام خواهند کرد.

تاکنون و در تمام مسابقاتی که در ایران برگزار شده است از سوی ناظران بازی‌ها هیچ مورد خلافی به کنفدراسیون فوتبال آسیا گزارش نشده است و بالاترین امنیت در استادیوم‌های فوتبال ایران حکمفرما بوده است. این اولین‌بار نیست که سعودی‌ها دست به چنین اقداماتی زده‌اند و همواره به دنبال راه‌هایی بوده‌اند تا امنیت در استادیوم‌های ایران را خطرناک جلوه دهند و اصولا عربستانی‌ها همواره دست پیش را می‌گیرند تا به مقاصد ناجوانمردانه و غیراصولی خود دست پیدا کنند.

اما باید به این نکته توجه داشت که معمولا جو موجود در مکان‌های ورزشی با اماکن سیاسی چون سفارتخانه و کنسولگری‌ها متفاوت است و کنفدراسیون فوتبال آسیا با مدنظر قرار دادن چنین بحثی این اجازه را به سعودی‌ها نخواهد داد تا از مصاف با تیم‌های ایرانی در ایران و عربستان فرار کنند.

درنهایت اینکه تیم‌های ورزشی ایران همواره با تبعیت از قانون و با حفظ اصول جوانمردانه ‌فقط و فقط به انجام یک پیکار ورزشی می‌اندیشند، اما سعودی‌ها به دلیل ترسی که از قدرت فوتبال ایران دارند به دنبال راه‌های فرار هستند.

به نظر نمی‌رسد کنفدراسیون فوتبال آسیا با درخواست غیرمنطقی عربستانی‌ها موافقت کند و تیم‌های آنها باید به ایران بیایند و همین‌طور پذیرای تیم‌های ایرانی در خاک کشورشان باشند. در گذشته هم اتفاقات مشابهی از این دست در بسیاری از کشورها به وقوع پیوسته بود، اما کنفدراسیون فوتبال آسیا مشکلی با برگزاری رقابت‌ها نداشت.

 

عباس ترابیان رئیس سابق کمیته بین‌الملل فدراسیون فوتبال

نظرات کاربران