یادداشت فنی/ وسوسه استقلال، رویای منصوریان را به باد می‌دهد!

یادداشت فنی/ وسوسه استقلال، رویای منصوریان را به باد می‌دهد!

17721
16:19
23 اسفند 1397
چهار روز بعد از عقد قرارداد علیرضا منصوریان با ذوب‌آهن در یادداشت فنی با تیتر «منصوریان در دو راهی بزرگ؛ وسوسه استقلال یا فوتبال عاقلانه؟» مسیر‌های پیش‌روش منصوریان را آنالیز کردیم.

چهار روز بعد از عقد قرارداد علیرضا منصوریان با ذوب‌آهن در یادداشت فنی با تیتر «منصوریان در دو راهی بزرگ؛ وسوسه استقلال یا فوتبال عاقلانه؟» مسیر‌های پیش‌روش منصوریان را آنالیز کردیم. در آن یادداشت گفته شد اگر منصوریان می‌خواهد به مسیر موفقیتِ پیش از حضورش در استقلال برگردد، باید وسوسه فوتبال مالکانه را از خودش دور کند. منصوریان در نفت تهران نشان داده بود که در اجرای فوتبال واکنش‌گرا تبحر بالایی دارد. فوتبالی که در تیمی مانند استقلال پیاده‌سازی‌اش بخاطر حضور سکوهای پر از تماشاگر، دشوار است. به همین خاطر منصوریان اگر همچنان رویای بازگشت به استقلال را در سر دارد، باید فوتبال مالکانه‌ای را تمرین کند که تا به حال در آن نتیجه نگرفته است. 

منصوریان بعد از یک سال دوری از لیگ برتر هم نتوانست وسوسه فوتبال مالکانه را از خودش دور کند و با مالکیت 63درصدی توپ مقابل پارس‌جم به لیگ برگشت. هر چه گذشت به تملک توپ ذوب‌آهن هم افزوده شد و ‌هم‌زمان روند نتیجه‌گیری این تیم شیبی رو به سقوط داشت. ذوب‌آهن در بازی مقابل پرسپولیسی که در چند فصل اخیر بین تیم‌های لیگ برتری همواره صدرنشین مالکیت توپ بوده هم توپ را به شاگردان برانکو نداد و با 56 درصد مالکیت توپ، بازی را به پرسپولیس باخت. این تیم در تقابل با دو تیم تازه لیگ برتری شده نساجی و نفت مسجدسلیمان هم آمار فوق‌العاده 68 درصد مالکیت توپ را ثبت کرد. دو مسابقه‌ای که با این آمار کم‌نظیر از مالکیت، مطابق انتظار نتوانست گلی بزند و 180 دقیقه بدون برنامه مشخصی، فقط توپ را در زمین می‌چرخاندند. 

طبق آمار متریکا، ذوب‌آهن از زمان حضور منصوریان، فقط در چهار مسابقه مالکیت توپش کمتر از حریف بود که در سه تا از آن چهار بازی برنده شد. جالب نیست اگر بگوییم که این سه برد، تنها سه برد منصوریان در ذوب‌آهن بود و در سایر مسابقات این تیم رنگ برد را ندید؟ منصوریان که با نتایج نه‌چندان مناسبش در ذوب‌آهن در لبه تیغ قرار گرفت، اجبار شیرینی مقابل راهش قرار گرفت و مجبور شد به سبکی از فوتبال برگردد که در آن تواناست. بعد از نتایج ناامیدکننده، در یک ماه اخیر منصوریان به راه موفقیت برگشت و توپ را به حریف داد. اتفاقی که باعث شد بعد از هفت مسابقه، برای اولین بار در این فصل تیم منصوریان رنگ پیروزی در لیگ برتر را ببیند. اولین برد منصوریان در این فصل از لیگ برتر با کمترین مالکیت فصلش (35درصد) به دست آمد. فرمولی که منصوریان در آسیا هم آن را تمرین کرده بود و سربلند بیرون آمد. تیمی که با مالکیت 69درصدی نتوانسته بود به الزورا حتی گل بزند، با مالکیت 35 درصدی النصر را شکست داد و با تملک 35 درصدی الغرافه را حذف کرد. حال به تیتر یادداشت قبلی برمی‌گردیم؛ منصوریان باید با وسوسه بازگشت به استقلال زندگی کند یا راه پیشرفت و نتیجه‌گیری را در پیش بگیرد؟

 

 

 

نظرات کاربران
حق گو
با احترام فراوان آقای منصوریان مربی خوبی نیست
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۲:۳۸
پاسخ
47
35
کی روش.مورینیو.فرگوسن
مدل مالکیت منصوریان اشکال داره چون تو اون مدل هم بازیکنای بدون توپ باید حرکت کنن و فضاسازی بشه اما مثل مجسمه وای میستن سر جاشون!
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۷:۲۹
پاسخ
6
51
استقلال
زیدان هم توپ رو می داد حریف. بارسلونا رو می برد. یادمه سوپر کاپ رفت سه صفر و بر گشت دو صفر مجموع پنج صفر تیم دوم اسپانیا رو برد . راه پیشرفت رو در پیش بگیر منصوریان
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۳:۲۳
پاسخ
16
39
لاماسیای فراموش شده
اون بازی هیچ ربطی به این موضوع نداره.اون بازی چهارمین بازی بود که والورده روی نیمکت می نشست و همه دیدن بازی رفت تو برنابئو زیدان با سه گل لیگ رو قبل نیم فصل تقدیم کرد. بعدشم،سه یک و دو هیچ نتیجه ی بازی های رفت و برگشت بودن و در کل نتایج زیدان به جلو بارسا به صورت زیر بود: لالیگا:رئال ۲ ۱ بارسا (مطمئن نیستم ولی رئال برد) رئال ۱ ۱ بارسا رئال ۲ ۳ بارسا سوپر کاپ اسپانیا:رئال ۳ ۱ بارسا رئال ۲ ۰ بارسا لالیگا:رئال ۰ ۳ بارسا رئال ۲ ۲ بارسا
۲۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۸:۰۷
11
11
مهدی ۴۴۴۴
کل فوتبال ایران در اجرای بازیهای مالکانه ضعیف هستن متاسفانه مگر اینکه یه مربی بیاد با چنتا بازیکن توانا در این سبک و یه مربی که وقت و تحربه کافی داشته باشه مثل شفر و برانکو که منصوریان نمیتونه ولی تو دفاع ضد حمله بسیار عالیه مثل سیموئنه
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۲:۲۴
پاسخ
7
63
ایمان
استقلالیم اما تراکتور این فصل فوتبال مالکانه رو خوب داره ب حریفها دیکته میکنه چون اشکان و احسان رو داره با ی مربی با دانش اروپایی.
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۰۶:۲۴
35
16
استقلال کبیر
داش علی رو عشقه هر جا هستی موفق باشی ، قلبی داداش
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۲۲:۳۴
پاسخ
49
156
صادق
تو همون استقلال هم ما راضی به همون دفاع و ضدحمله اش بودیم خودش نمی دونم چرا افتاده بود رو اصرار بازی مالکانه
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۴:۴۵
پاسخ
26
122
به رنگ خون
به نظرم اجرای فوتبال مالکانه و مهمتر از اون نتیجه گرفتن با این سبک از بازی تنها از مربیان با تجربه و با دانش فنی بالا برمیاد که علی منصور هنوز تازه اول راه مربی گریش هست . انتخاب اون به عنوان مربی باشگاه بزرگی مثل استقلال در اون زمان فقط به خاطر خود شیرینی مدیران سابق باشگاه پیش هواداران بود
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۱:۰۹
پاسخ
10
123
محمد
تنها بازی که مالکیت توپش کمتر بود و باخت بازی مقابل استقلال بود و این نشون از قدرت تاکتیکی استقلاله که حتی جلوی همچین تیم هایی هم سه تا می زنه در ضمن برای منصوریان آرزوی موفقیت می کنم اما دیگه مربی ایرانی حق نشستن رو نیمکت استقلال نداره مگه اینکه دانشش به همه ثابت کنه
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۶:۵۱
پاسخ
32
113
عشقممم نیمار
بعضی از مربیا ..بدرد تیمای بزرگ نمیخورن ...مث علی منصور ..علی دایی..گلمحمدی ....این مربیا فقط میتونن در تیمای کوچیک خوب کار کنن و‌در عشق_تقلال و شیش_پولیس نمیتونن جواب بدن:-)
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۳۴:۲۳
پاسخ
67
102
من
علی دایی دو جام حذفی گرفت و توی لیگ هم دوم شد گل محمدی تیم بحران زده پرسپولیسو جمع کرد و به فینال جام حذفی رسید البته نمیدونم اون سالها رو یادتونه یا نه؟
۲۳ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۲۱:۵۸
70
32