یادداشت نوید مظفری/ پرواز یا سقوط داوری 

یادداشت نوید مظفری/ پرواز یا سقوط داوری 

2832
10:35
19 تیر 1398
طی حکمی از سوی رییس فدراسیون فوتبال، هدایت‌الله ممبینی داور خوش‌نام سال‌های نه چندان دور و عضو فعلی هیات رییسه فدراسیون فوتبال، به عنوان رییس کمیته داوران کشور معرفی شد.

طی حکمی از سوی رییس فدراسیون فوتبال، هدایت‌الله ممبینی داور خوش‌نام سال‌های نه چندان دور و عضو فعلی هیات رییسه فدراسیون فوتبال، به عنوان رییس کمیته داوران کشور معرفی شد. با معرفی شخص جدید بسیاری از داوران، باشگاه‌ها و هیات‌های فوتبال امیدوار هستند که هفت سال دوران بی برنامگی و تعویض چندین باره اعضای کمیته داوران و سوزاندن چهار مهره موثر به عنوان رییس دپارتمان به پایان رسیده باشد.

کار و مسوولیت آقای ممبینی از تمامی افرادی که تا به حال سکان هدایت داوری کشور را برعهده داشتند به مراتب سخت‌تر است چراکه او در حالی هدایت این هواپیما را به عهده گرفته که در هیچ برهه زمانی تا به این حد به زمین نزدیک و در آستانه سقوط نبوده است. 

سال‌های بسیاری با سرپوش گذاشتن بر اشتباهات داوری، سعی بر آرام نگه داشتن جو شده است. داوران کشور در این سال‌ها بین روسای مختلف سرگردان بودند و نمی‌دانستند کدام جبهه برای گرفتن ابلاغ امن‌تر است و دو رییس کمیته و دپارتمان هر کدام برای آنکه نشان دهند در جامعه داوری مهم‌تر هستند، به جنگ‌های پشت پرده روی آورده بودند. تمام این اتفاق‌ها به ضرر داور، داوری و البته تیم‌ها بود چون که زمانی برای برنامه ریزی و رشد داوری همچون کشورهای مطرح مانند آلمان وجود نداشت و در واقع در یک چرخه اشتباه در حال گردش بود که فقط روسایش تغییر می کردند.

امروز کمیته داوران نیاز به حضور افراد بزرگ و چهره‌های نام آشنا از سراسر کشور دارد. کمیته‌ای که برای بخش‌های مختلف از فوتبال، فوتسال و فوتبال ساحلی همچنین بانوان قرار است تصمیم‌ گیری کند و به همین دلیل نیاز است تا در راس امور خود از افراد متخصص و با انگیزه استفاده کند. این کمیته باید قسمت‌های مختلف مانند امور مدرسین، امور ناظرین، امور آمادگی جسمانی، امور پزشکی و امور پیشکسوتان را فعال کرده و به کمک این بازوها سعی در بهبود شرایط موجود داشته باشد. در کنار این امور باید آموزش داوری را پویاتر از قبل در سطح استان‌ها پیگیری کرد و همچنین برنامه‌ای برای پیدا کردن و رشد استعدادهای فراوانی که در کشور موجود است به صورت مدون‌ تنظیم و از همه‌ مهم‌تر آن را اجرایی کرد.

حال که پس از سالها یک چهره جوان و تازه نفس به ریاست‌ کمیته داوران منصوب شده و قرار است با کمک نیروهای متخصص کار را پیش ببرد، شرایط‌ از قبل سخت‌تر شده چراکه او تنها امید جامعه امروز داوری می‌باشد و عدم موفقیتش دلسردی را برای فوتبال ایران به ارمغان‌ خواهد آورد.

به امید تکرار روزهای خوب داوری با حضور افراد متخصص...

نظرات کاربران
سوگولی وزارت
انشاالله که دیگه داوری به نغع تیم سوگولی نباشه...
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۷:۱۸
پاسخ
29
15
عشقممم نیمار
ب نطرم ک محترمه ..داوری داشت سیر صعودی در پیشرفت انجام میداد .ولی در فصل قبل با داوریهای تقریبا ی طرف ب سود شیش_پولیس ک یکی از عوامل قهرمانی پیروزی بود ..سیر نزولی وحشتناک طی کرد :-P
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۱:۱۰
پاسخ
45
20
احمد
اسی خان بذار کامنت بذاره، من فقط به عشق خوندن کامنتاش میام اینجا. سلطان دیس لایکه برا خودش. جالبه تو خبرهای تیم خودش هم تعداد دیس لایک هاش بیشتر از لایکه.
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۰:۰۶
2
13
سپید
فرزندم کمی به نگارش متنت دقت کن! جمله‌ی اولت اصلا معنی نمیده. هکسره‌ها رو رعایت کن مثلا از واژه "به" به جای "ب" استفاده کن.برای جمله دومت هم فعل درست انتخاب کن. مثلا: داوری‌ها داشتند سیر صعودی در پیش می‌گرفتند. و اینکه فرق نقطه و ویرگول رو یاد بگیر که درست استفاده کنی. موفق باشی.
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۷:۲۱
3
22
Esi
کاش ی راهی بود ک کامنت های تو رو فیلتر میکرد.درسته سوژه خنده ای ولی من همین سوژه رو نمیخوام
۱۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۹:۴۱
5
12