یادداشت نیک رایت؛ اتوبوسی به نام فینال لیگ قهرمانان اروپا

یادداشت نیک رایت؛ اتوبوسی به نام فینال لیگ قهرمانان اروپا

3695
12:46
12 خرداد 1398
لیورپول با یکی از دفاعی‌ترین بازی‌های دوران مربیگری کلوپ، ششمین قهرمانی در اروپا را به دست آورد.

لیورپول با یکی از دفاعی‌ترین بازی‌های دوران مربیگری کلوپ، ششمین قهرمانی در اروپا را به دست آورد.

 بله، لیورپول در یکی از دفاعی‌ترین شب‌های تاریخش پس از 14 سال دوباره بر بام اروپا ایستاد اما شاید نتوان به استراتژی کلوپ ایراد گرفت. مردی که تمام فینال‌های قبلی را باخته بود، این بار قصد بازنده شدن نداشت و به قول مورینیو، 4 هافبک را به 3 مدافعش نزدیک کرد و  البته تفاوت در همان پستی رقم خورد که در فینال فصل 2018-2017 باعث شکست لیورپول شده بود؛ درون دروازه. بکر چندین موقعیت خوب تاتنهام را آن همان زمانی که این تیم بیش از همیشه به گل نزدیک بود مهار کرد. غیر از او ، فن‌‍دایک و تا حدودی صلاح بقیه بازیکنان لیورپول درخشش بازی برگشت با بارسلونا را نداشتند و این موضوع در مدل بازی قهرمان جدید اروپا تجلی پیدا کرده بود.  لیورپول زیر 40 درصد تملک توپ را در اختیار داشت  و قبل از لیورپول، آخرین تیمی که با کم‌تر از این میزان تملک قهرمان اروپا شد، اینتر مورینیو در سال 2010 نام داشت. چه تیمی قبل از لیورپول با گل نخوردن در یک فینال، قهرمان اروپا شد؟ بله، اینتر مورینیو!

در واقع کلوپ با  سبکی مورینیویی اجازه نداد احساسات همیشه غالبش، این بار بر او غلبه کند و با یک بازی تدافعی، نقشه‌های تاتنهام را خراب کرد اما چگونه؟ خارج کردن هری کین از جریان بازی با یک سری پرس شدید، پوچتینو را مجبور به تغییر نقشه و روی آوردن به سرعت مین شد؛ اتفاقی که البته چندان به ضرر تاتنهام نشد و در نیمه دوم ستاره کره‌ای چندین بار تا آستانه تبدیل شدن به اولین آسیایی گلزن تاریخ فینال لیگ قهرمانان اروپا پیش رفت. جایگیری 3 هافبک میانی لیورپول را در نظر بگیرید می‌بیند که آن‌ها عملا در یک خط راست و بسیار نزدیک به 4مدافع‌ بازی کردند. در هیچ مقطع از بازی به یاد نمی‌آورید هندرسون، واینالدوم، فابینیو یا میلنر حتی نزدیک مهاجمین‌شان هم شده باشند. لیورپول در طول بازی عملا با یک خط دفاعی 7 نفره بازی می‌کرد و با این رویکرد پراگماتیک استحکام دفاعی بسیار بالایی پیدا کرده بود.اگر این بازی فینال چمپیونز لیگ نبود و مثلا در لیگ برتر یا فینال یک جام حذفی برگزار می‌شد، هیچ‌کس از کیفیتش اظهار رضایت نمی‌کرد. اما چون فینال لیگ قهرمانان اروپا نام داشت، بعد احساسی به جنبه‌های فنی غلبه کرد.  تاتنهامی‌ها می‌توانستند خیلی بهتر از  موقعیت‌هایشان استفاده کنند. در این بازی‌های بزرگ تیم شما باید در بالاترین سطح خودش بازی کند. 2ضربه شروع مجدد  سرنوشت فینال را تعیین کرد. تاتنهامی‌ها می‌توانستند تاثیر بیشتری در بازی داشته باشند اما فرصت‌طلبی لازم را برای این کار نداشتند.  تاتنهامی‌ها به خودشان باور داشتند، اما نه صددرصد.آمار کلیدی اما در تایید حرف‌های مورینیو و ونگر اینجاست؛  بازیکنان لیورپول در این بازی تنها ۶۴.۳۴ درصد از پاس‌هایشان را به مقصد رساندند. در کل بازی‌های این فصل تنها 2 تیم  آماری پایین‌تر از این داشته‌اند. لیورپولی‌ها در نیمه اول فینال تنها ۱۰۱ پاس سالم داشتند، یعنی پایین‌ترین آمارشان در کل بازی‌های این فصل در رقابت‌های مختلف. شاگردان یورگن کلوپ از 3 دروازه درون چهارچوب‌2 گل در استادیوم واندا متروپولیتانو ساختند، در حالی که اولین ضربه درون چهارچوب تاتنهامی‌ها در دقیقه ۷۳ به ثبت رسید.

 

نظرات کاربران
نساجی کبیر
این خواب آور ترین فینالی بود که به عمرم دیدم....من خودم به عنوان یک تاتنهامی قبول دارم که واقعا همشون بد و شاید هم خیلی بد بازی کردند.
۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۸:۲۶
پاسخ
3
15
Wien
فینال واقعا در سطح بالایی نبود،ولی با اینکه طرفدار هیچکدام آنها هم نبودم،نمیشه آنچنان ایرادی هم گرفت،هر دو مربی میخواستند اولین افتخارشون را بدست بیارن.
۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۲۱:۲۲
پاسخ
3
27
عشقممم نیمار
ب قول کلوپ ..بازیکنای لیورپول اصا انرژی نداشتن و‌ب همین علت ک اقتصادی بازی کردن وگرنه اگ مث بازی با بارسلونا بازی میکرد ..حداقل با ۳٬٬۴ گل تاتنهام‌ میبرد :-P
۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۰:۰۲
پاسخ
19
16
فوتبال پاک
نه دادا تاتنهام یه مربی خوب داره که اگه لیورپول حمله میکردند بدجور جریمه شون میکردند مثل بارسا یه مربی ترسو و بدون تاکتیک ندارند که نتونه از 3 گل دفاع کنه لیورپول هم اینقدر شاخ نبود که تاتنهام نتونه کاری کنه حملات تاتنهام بیشتر از لیورپول بود ولی توی شوت های آخر دقت نداشتند وگرنه الان تاتنهام قهرمان میشد لیورپول بجز یه پنالتی چیز خاصی نتونست نشون بده
۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۹:۱۳
9
10
kamran
همیشه شعبون یک بار هم رمضون دیگه!!
۱۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۶:۳۸
پاسخ
5
42