یادداشت ویژه/ آقای پروین! ای کاش زودتر منتقد می‌شدی

یادداشت ویژه/ آقای پروین! ای کاش زودتر منتقد می‌شدی

29967
11:11
27 مرداد 1398
علی پروین امروز یکی از داغ‌ترین مصاحبه‌های خود را انجام داد؛ حمله آتشین به مسعود سلطانی‌فر و محمدرضا داورزنی، وزیر ورزش و معاونش.

علی پروین امروز یکی از داغ‌ترین مصاحبه‌های خود را انجام داد؛ حمله آتشین به مسعود سلطانی‌فر و محمدرضا داورزنی، وزیر ورزش و معاونش. ظاهر صحبت‌های اسطوره پرسپولیس کاملا منطقی و دلسوزانه است. او شدیدا از نحوه اداره دو باشگاه استقلال و پرسپولیس انتقاد کرده و وزارت ورزش و جوانان را مقصر اصلی بی‌ثباتی در این دو باشگاه پرطرفدار معرفی کرده‌ است. سخنانی که این روزها در بین هواداران خریداران زیادی دارد.

از هرپیش‌کسوت دلسوزی انتظار می‌رود این‌گونه اظهارنظر کند اما آنچه باعث می‌شود که به این مصاحبه پروین با تردید نگاه شود، پیشینه این اسطوره است.

هیچ کس نمی‌تواند به جایگاه پروین در فوتبال ایران خدشه وارد کند. بی شک او مهم‌ترین فرد تاریخ باشگاه پرسپولیس و یکی از ستون‌های فوتبال ایران است. این واقعیت را اما نمی‌توان نادیده گرفت که این اعتبار ارزشمند پروین به‌واسطه اقدامات مدیریتی‌ و رفتار منتقدانه‌اش به‌دست نیامده است.

مسعود سلطانی‌فر و معاونش مطمئنا ده‌ها ایراد و اشکال دارند و بخشی از مشکلات دو باشگاه دولتی استقلال و پرسپولیس به تصمیمات وزارت ورزش برمی‌گردد. سوال اصلی اما این است که چه فرقی بین سلطانی‌فر و ده‌ها مدیر دیگری که در یکی،دو دهه اخیر در فوتبال ایران بر مسند قدرت قرار گرفتند وجود داشت و دارد؟

وزیر کنونی آیا خیلی از قبلی‌ها ضعیف‌تر است که پروین اینگونه به او تاخته است؟ مگر علی پروین در دوره ریاست محسن صفایی‌فراهانی و محمد دادکان که اکثر کارشناسان این دو را بهترین مدیران فوتبال دو دهه اخیر می دانند با آن‌ها دچار چالش نشد. در زمان دادکان با گفتن این جمله که تا وقتی دادکان رئیس است دیگر پرسپولیس بازی نمی‌کند با عصبانیت زمین ورزشگاه تختی را ترک کرد.

مرد پرافتخار فوتبال ایران در مصاحبه امروز خود بارها عنوان کرده باید در اداره دو باشگاه از نظر پیش‌کسوتان استفاده شود. خوشبختانه در این سال‌ها چند باری اداره پرسپولیس به این پیش‌کسوتان هم سپرده شد تا دستپخت آن‌ها چشیده شود. خود علی پروین در دو مقطع مدیریت پرسپولیس را برعهده گرفت که در هر دو مقطع انتقادهای زیادی از خود به جا گذاشت؛ از فاکتور محیرالعقول درباره نحوه هزینه کردن درآمد حاصل از انتقال مهدوی‌کیا گرفته تا درگیری شدید با علی دایی در ساختمان وزارت ورزش بر سر اینکه چه کسی پرسپولیس را بخرد!

کاپیتان ایران در جام جهانی 1978 احتمالا بعضی مواقع تصمیماتی مصلحت‌اندیشانه و به‌دور از دوراندیشی می گیرد. نمونه برجسته این تصمیمات غلط، حضو روی نیمکت پرسپولیس در اواسط دهه هشتاد بود. حضوری که به کارنامه پرافتخار «سلطان» لطمه وارد کرد.

از پروینِ بزرگ انتظار می‌رفت که همیشه یک منتقد صریح باشد. مصاحبه امروزش را همیشه انجام می‌داد و درباره محمد علی‌آبادی، علی سعیدلو، محمد عباسی، محمود گودرزی، محمد رویانیان، ایرج عرب، داریوش مصطفوی، حجت‌الله خطیب، علی کفاشیان، مهدی تاج، مهدی محمدنبی، رضا درویش و... منتقدانه صحبت کند.

پروین اما بیشتر اهل مدارا بوده به ویژه با مدیرانی که با او هم‌نشینی‌هایی هم داشتند. او در این سال‌ها بارها نشان داده بیشتر از اینکه یک منتقد باشد اهل دوستی با مدیران است چه مدیران ورزشی چه مدیران سیاسی. دوستی‌هایی که گهگاه بوی فعالیت‌های غیر ورزشی هم می‌داد.

به دفعات او در کنار مدیرانی دیده شده که کارنامه قابل دفاعی نداشتند، حتی مدیران غیرورزشی. شماره هفت محبوب سرخ‌ها برای خودش نقش یک منتقد را تعریف نکرد برخلاف چهره‌های دیگر مانند ناصر حجازی، علی دایی، علی کریمی و... که اهل این سازش‌ها نبوده و یا کمتر بودند.

حمایت پروین از چند نامزد ریاست جهوری در یک دوره انتخابات هرگز فراموش نمی شود، اتفاق حیرت‌آوری که چند مرتبه‌ای تکرار شد؛ به عنوان نمونه در انتخابات دو قطبی 1388 این چهره محبوب، چند ساعت پس از یک مصاحبه در حمایت از نامزد رقیب رئیس جمهور وقت، در کارزار محمود احمدی‌نژاد حاضر شد و از او حمایت کرد.

همین سابقه باعث می‌شود که به صحبت‌های امروز سلطان با شک نگاه شود، آیا مشکلی بین پروین و سلطانی‌فر یا داورزنی به وجود آمده است؟ آیا مودتی وجود داشته که حالا نیست؟ آیا این مصاحبه با اهداف خاصی صورت گرفته است؟

امیدواریم ما اشتباه کنیم و علی پروین با انتخاب رویکرد برخورد منتقدانه و غیرسازشکارانه ثابت کند دیگر می‌خواهد یک منتقد باشد. یک منتقد صریح، شجاع و دلسوز.


 

مهدی زعیم‌زاده/ سردبیر
نظرات کاربران
مستر
اره واقعا وزیر کنونی بسیار عالی هستش و تونسته پیروزی رو بعد از ده سال از نیمه پایین جدول به صدر برسونه و لیگ فوتبال رو به ۱+۱۵ تبدیل کنه
۲۸ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۱۲:۱۱
پاسخ
117
128
شهاب
امیدوارم منظورش مدیریت نبی و عواملش مثل شیرینی و ....نباشه،بعد از مهندس عابدینی دوران حبیب کاشانی تا حدودی و گرشاسبی خوب بود که امیدوارم گرشاسبی برگرده،سلطان عزیز چرا زمانی که مصطفوی استقلالی مدیر عامل پرسپولیس شد که یک ساعت در میون توی تلوزیون فقط شعار میداد و مصاحبه میکرد هیچی نگفتیم و‌‌....
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۱۱:۴۴
پاسخ
7
49
Mehdi
وقتی گرشاسبی که همه دوستش داشتن رو کنار زدن چرا صدایی ازش در نیومد پروین بزرگه و شکی درش نیست اما هر کس شخصیت فرهنگی ورزشی یا هنری بزرگی داشته باشه دلیل نمیشه که بدون خطا عمل کنه بنظرم خیلی جاها منفعت خودشو به باشگاه ترجیح داده ....علی فقط کریمی
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۵:۱۴
پاسخ
5
58
امید
طرفداران پرسپولیس خواهان اومدن گرشاسبی هستند
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۲:۰۶
پاسخ
11
49
قلب اردبیل به عشق پرسپولیس میتپد
پروین جان مدیر دلسوز فقط گرشاسبی بزرگ
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۸:۱۸
پاسخ
19
113
علی فقط کریمی
چرا زمانی ک برانکو نخواستن حرفی نزد. پروین و دایی خودخواه و حسود هستن!
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۳۷:۴۰
4
42
پرسپولیس خسته(یازده گلادیاتور)
درودبرنویسنده این مطلب که عالییی توضیح داد.باوجوداین مطلب حرفی باقی نمی ماند.
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۳۱:۱۴
پاسخ
16
187
ایمان۰۴
پروین فقط دنبال منافع شخصی خودشه الانم احتمالا سرش بی کلاه مونده که اینجوری میگه اسطوره مردمی فقط ناصرخان حجازی
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۴:۲۴
پاسخ
94
149
میثم
چقدر خوب مردم پروین رو شناختن. حناش دیگه رنگی نداره بهتره بیشتر از این آبروی خودت رو نبر آقای به اصطلاح پیشکسوت
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۱:۱۸
پاسخ
52
119
عشقممم نیمار
حالا ک‌تیم محبوبش در زمان وزیر ورزش حال ..جام های زیاد و‌پر حرف حدیث گرفته ..علیهش حرف زده :-)
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۰۳:۰۲
پاسخ
151
43
Mehdi
رکورد دار دیس خوردن در نود !!!!
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۶:۰۵
5
29
پارسا
پروین همون کسی بود هاشمی نسب رو به استقلالیا داد. هنوز که هنوزه زخم این درد التیام پیدا نکرده...
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۴:۴۷
پاسخ
118
145
جونم پرسپولیس
زخم شماژاپنی هاهیچ وقت التیام پیدانمی کنه.
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۳:۳۲
73
109
زانیار
من کاری به حرفای اقای پروین ندارم ولی هاشمی نسب رفت که رفت . بعدش چی شد ؟ منفور از اینجا منفور از اونجا . من اصلا پرسپولیسی نمیدونمش
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۳:۱۳
21
117
پرسپولیس یار
زخم این درد؟؟؟ :| ؟؟
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۵:۳۳
28
44
علی پرسپولیسی
خوب کردی سلطان
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۹:۳۲
پاسخ
62
94
دوست
درود بر نویسنده مطلب، فکر کنم تمامی نکات در آن بود، پرسپولیسی های عزیز یادشون نره که یک زمانی ما هواداران نگران بودیم که پرسپولیس همش دست علی پروین هست و ول کنش نیست، اگر علی دایی یا کریمی عزیز مصاحبه می کردند بیشتر باور میکردم، ولی آقای پروین بیشتر نشون داده اون چیزی که میگه نیست
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۶:۵۵
پاسخ
33
227
ابراهیم باقری
امدی جانم به قربانت ولی حالا چرا؟ چقدر خوب میشد موقعی که برانکو رفت این حرفا رو میزدی..نه حالا که عرب و دارو دستش هر کاری خواستن کردن
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۵۱:۲۷
پاسخ
20
165
آشنا
پیشکسوت اومدهه بازی کرده پولشم گرفته و تحت هر عنوانی قابل احترام و به عنوان بخشی از تاریخ یک باشگاه. ولی این دلیل نمیشه که خودشونو صاحب باشگاه بدونن. یعنی الان پیشکسوتان رئال و بارسا و منچستر و ... ادعای سهم خواهی دارن. آقای پروین شخصیت بزرگ فوتبال ایران و آسیا هستن ولی مطمئن هستم به شدت منافع شخصی دارن. به عنوان یه پرسپولیسی ضمن علاقه به پروین فراموش نمیکنم که زمان بگویچ و با اون تیم رویایی چطور روبروی پرسپولیس ایستاد چون منافعش تو این بود. سپردن باشگاه به پیشکسوتا از دولتی بودن آنان بدتره بدون شک. فوتبالیست بودن یه موضوعه و مدیر بودن یه موضوع جداگانه. واگذرای به پیشکسوتان یعنی نابودی دوباشگاه.
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۵:۴۳
پاسخ
21
273
رعایت مصالح تیم
پروین با نبی رفاقت و نشست و برخاست داره ، این صحبت ها بعد از تلاش نبی برای حذف عرب و نشستن بر صندلی مدیریت پرسپولیس از پروین دور از انتظار نبود . متاسفانه پروین در این سالها نشون داده که رفیق بازی رو به مصالح پرسپولیس ترجیح میده .
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۰:۳۴
پاسخ
22
268
سعید
دقیقا.. درویش و استیلی رو هم به نبی اضافه کنه خیالش راحت میشه. پرسپولیس 2000 تا بازیکن داشته. هیچکدوم اندازه این نسل خودشون رو صاحب باشگاه نمیدونن. حتی نسل کلانی و همایون خان هم اینشکلی نیستن و نبودن. نسل کریم باقری و مهدوی کیا هم همینطور. موقعی که مربی بود با یه بدبختی از دستش راحت شدیم. یادمون نرفته هرکی میومد براش حاشیه درست میکرد.
۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۲:۵۵
8
209