۱۱ کشته و ۲ نقص عضو!/ تلفات سنگین فوتبال ایران در ۱۸ سال

۱۱ کشته و ۲ نقص عضو!/ تلفات سنگین فوتبال ایران در ۱۸ سال

3979
10:00
27 شهریور 1398
از سرها و دست‌های شکسته که بگذریم و روی جراحات سطحی در قیاس با مرگ که خط بکشیم، حوادث فوتبال ایران در سال‌های اخیر بسیار تلخ و ترسناک بوده است، مرگ ۱۱ نفر و نابینا شدن دو انسان تنها بخشی از این مصیبت‌هاست...

به گزارش وب سایت نود و به نقل از ایسنا، آلفردو دی استفانو - مهاجم پیشین رئال مادرید - درباره فوتبال جمله زیبایی دارد، اینکه یک بازی بدون گل مانند شنبه بدون آفتاب است... پیام فوتبال ایران اما متفاوت از این جمله زیباست، اینکه حتی اگر یک مسابقه گل‌ هم داشته باشد می‌تواند با مرگ یک کودک روز تاریکی را برای یک پدر رقم بزند... درست جایی که پسر بچه‌ای ۸ ساله پس از دیدار تیم‌های فوتبال پرسپولیس و صنعت نفت آبادان به دلیل خیس بودن چمن زیر داربست فلزی و بر اثر تماس صورتش با میله‌های فلزی دچار برق‌گرفتگی شد و جان خود را از دست داد.

از این دست اتفاقات ناگوار در فوتبال ایران کم نیستند، نبود استانداردهای لازم در ورزشگاه‌ها و رفتارهای پر تنش از سوی هواداران سیاهه‌ای از تلفات را برای ما ایرانی‌ها به یادگار گذاشته و کام بسیاری را تلخ کرده است.

۱۶ اردیبهشت‌ ۱۳۸۰ - مرگ ۲ نفر در ورزشگاه شهیدمتقی ساری

یکشنبه ۱۶ اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۸۰ در حالی‌ که نیمه اول دیدار تیم‌های پرسپولیس و شموشک-نوشهر در ورزشگاه شهید متقی به پایان رسیده بود، به دلیل ازدحام بیش از حد تماشاگران و سهل انگاری مسوولان برگزاری مسابقه به منظور رعایت نظم و ساماندهی استقرار تماشاگران، ناگهان سقف ورزشگاه که هزاران نفر روی آن نشسته بودند فرو ریخت و پس از آن نیز فروریختن آوار جایگاه‌های زیرین موجب شد تا هزاران نفر از تماشاچیان زیر آوار بماندند.  

بیش از ۲۰ هزار تماشاچی برای تماشای بازی بین این دو تیم در این ورزشگاه گرد هم آمده بودند و در نهایت این واقعه تلخ موجب شد تا دو نفر از تماشاچیان جان خود را از دست بدهند و ۷۲ نفر نیز در بیمارستان بستری شوند.

۱۲ دی‌ ۱۳۸۶ - نابینا شدن یک سرباز در اصفهان

۱۲ دی‌ماه سال ۱۳۸۶ بود که در دیدار تیم‌های فوتبال سپاهان اصفهان و پرسپولیس تهران یک سرباز در اتفاقی تلخ به دلیل اصابت مواد محترقه از سوی تماشاچیان، بینایی خود را از دست داد!

همان زمان فرماندهی نیروی انتظامی استان اصفهان طی اطلاعیه‌ای در این رابطه این‌گونه توضیح داد: "قبل از شروع مسابقه، چند نفر از هواداران وابسته به تیم اصفهان که بعضا در باشگاه سپاهان مسوولیت دارند با شعارها و الفاظ نامربوط و غیرمتعارف باعث تحریک هواداران دو تیم و تماشاچیان می‌شوند. به هنگام بازی نیز بر اثر عواطف و احساساتی که همراه با هیجانات طرفداران تیم‌های مورد علاقه بوده و آن هم توسط عده‌ای که از تذاکرات و توصیه‌های ماموران انتظامی امتنا می‌کنند سرزده و از آن‌جایی که همیشه در مسابقات پرتاب اشیاء به سمت میدان و حاشیه آن بود، در این بازی متاسفانه پرداخت مواد محترقه، سنگ و اشیاء در سکوهای استقرار تماشاچیان و بین همدیگر کشیده می‌شود که در این حرکات زشت، یکی از پرسنل خدوم و زحمت‌کش یگان ویژه پاسداران فرماندهی انتظامی استان اصفهان که مسوولیت نظم و امنیت مسابقه و ورزشگاه را بر عهده داشت با پرتاب مواد محترقه به سوی وی، متاسفانه به شدت مجروح و یکی دیگر از پرسنل یگان ویژه و چند هوادار دیگر نیز دچار جراحاتی می‌شوند و در این بین سرباز یگان ویژه به نام محمد احمدی که از ناحیه چشم و جمجمه دچار آسیب‌های جدی می‌شود. "

جمعه ۵ فروردین ۱۳۹۴ - مرگ‌بارترین روز آزادی

دیداری از سری رقابت‌های مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان که قرار بود ساعت ۱۸ روز جمعه ۵ فروردین‌ماه سال ۱۳۸۴ با قضاوت شمس‌المائدین داور سنگاپوری در ورزشگاه آزادی برگزار شود، دیداری که با نتیجه دو بر یک به سود ایران به پایان رسید اما مرگ ۷ نفر از هموطنان ایرانی آن را به تلخ‌ترین پیروزی تیم ملی فوتبال تبدیل کرد.

واقعه‌ای تلخ که آسوشیتدپرس در مورد آن این‌گونه نوشت: "بیش از ۱۰۰ هزار نفر در این ورزشگاه جمع شده بودند و پزشکان محلی به شبکه‌های تلویزیونی گفتند این خروج ناگهانی تماشاگران سبب کشته شدن افراد شده است و هنوز دلیلی برای این خروج منتشر نشده است و دست کم ۷ نفر از تماشاچیان کشته شده‌اند و شاید تعداد کشته‌شدگان نیز بیشتر شود. "

یکی از مسائلی که در مورد آن به صورت غیر رسمی در آن روزها بسیار صحبت می‌شد، هلی‌کوپتری بود که در مقابل یکی از رمپ‌های ورزشگاه آزادی فرود آمده بود، گویا اصلا در این نقطه باندی برای فرود وجود نداشت و تنها به علت کم کردن مسافت در این نقطه قرار داده شده بود. هلی‌کوپتر مربوط به فرمانده وقت نیروی انتظامی بود. گویا به علت فرود هلی‌کوپتر در آن نقطه، سایر خروجی‌های نزدیک به هلی‌کوپتر بسته شده بود و تماشاچیان مجبور به خروج از رمپ‌های دیگری بودند. در ادامه بررسی تحقیقات پرونده مدیرکل حراست سازمان تربیت بدنی درباره دخیل بودن استقرار هلی‌کوپتر نیروی انتظامی در حادثه مربوطه عنوان کرد که این مسئله در کمیسیون تحقیق در دست بررسی است اما در نهایت گزارشی رسمی در این باره منتشر نشد.

در نهایت نیز جمال کریمی‌راد - سخنگوی وقت قوه قضاییه - اعلام کرد که بر اساس بررسی کارشناسان منتخب بازرسی و شورای امنیت کشور، مسئولان ورزشگاه ۱۰۰ هزار نفری آزادی و نمایندگان نیروی انتظامی در اتفاق تلخ رخ داده متهم هستند اما در میزان و درصد مسئولیت بین کارشناسان منتخب بازرسی با کارشناسان شورای امنیت ملی کشور تفاوت وجود دارد، در نهایت هم هر یک از دو متهم اصلی حادثه که مسئولان ورزشگاه آزادی و نمایندگان نیروی انتظامی بودند به میزان مساوی ۵۰ درصد در این اتفاق تلخ که منجر به فوت ۷ نفر از تماشاچیان شد، مقصر شناخته شدند.

۱۳ اردیبهشت‌ ۱۳۹۷ - نابینا شدن یک هوادار

یک هوادار تیم فوتبال استقلال تهران به نام اسماعیل بهداروند در جریان مسابقه فینال جام حذفی در ورزشگاه اروندان خرمشهر بر اثر پرتاپ سنگ از سوی هواداران خونه به خونه، بینایی یک چشمش را از دست داد تا شاهد یکی دیگر از اتفاقات تلخ فوتبال ایران در ورزشگاه‌های کشور باشیم.

۶ اردیبهشت ۹۸ - یک کشته و ۲۵۰ زخمی‌ در آزادی

باز هم پرسپولیس، باز هم سپاهان و باز هم جنگ و دعوا؛ دیدار پرسپولیس و سپاهان در هفته بیست و هفتم هجدهمین دوره لیگ برتر ایران خبرساز شد، دیداری که اتفاقات حاشیه‌ای زیادی به دنبال داشت و نزدیک به ۲۵۰ نفر زخمی به همراه داشت و یک نفر نیز کشته شد.

سوت شروع بازی توسط بیژن حیدری هم باعث نشد که دعوای یک ساعته هواداران زرد و قرمز تمام شود، میدان نبردی که روی سکوها شکل گرفته بود و هر کس به دنبال نشان دادن نشانه‌گیری دقیق خود با سنگ و صندلی بود! خودنمایی‌های این جنگ و دعوا، کار بیش از ۲۵۰ هوادار را به بیمارستان کشاند و یک نفر هم جانش را از دست داد.

۲۵ شهریور ۹۸ - مرگ پسربچه ۸ ساله در آزادی

پس از دیدار تیم‌های پرسپولیس و صنعت نفت آبادان در ورزشگاه آزادی که ۲۵ شهریورماه سال جاری برگزار شد یک پسر بچه هشت ساله دچار برق گرفتگی شد و با وجود حضور تکنسین‌های اورژانس و انجام اقدامات درمانی در محل، جان خود را از دست داد.

به گفته حسن کریمی-مدیرعامل شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی- به خاطر بی‌نظمی که در پشت گیت‌های ورزشگاه آزادی ایجاد می‌شد و برای کنترل هواداران، کارشناسان، نیروی انتظامی و مسئولین ورزش به این نتیجه رسیدند که قبل از ورود به گیت‌های ورزشگاه آزادی و برای کنترل و بررسی بلیت و کارت ملی تماشاگران داربستی به فاصله ۱۵۰ متر از گیت‌ها نصب شود تا بتوانند کنترل بهتری برای هواداران داشته باشند. در این بازی "عماد صفی‌یاری" بعد از پایان بازی پرسپولیس و صنعت نفت آبادان قصد عبور از گیت‌های بلیت‌فروشی الکترونیک ورزشگاه را داشته که به دلیل خیس بودن چمن زیر داربست فلزی و بر اثر تماس صورتش با میله‌های فلزی دچار برق‌گرفتگی می‌شود و متاسفانه جان خود را از دست می‌دهد.

به گزارش ایسنا، بر این اساس از سال ۱۳۸۰ و تقریبا همزمان با آغاز لیگ برتر فوتبال ایران، در مجموع و در طی اتفاقات تلخ ورزشگاه‌های ایران ۱۱ نفر کشته و ۲ نقص عضو دایمی رخ داده است. علاوه بر این در بسیاری از دیدارهای جنجالی مصدومیت‌هایی نیز رخ داده که باعث شده افراد زیادی به بیمارستان منتقل شوند. 

2051

ایسنا
نظرات کاربران
کوهمره.جروق
باید سپاهان را کامل از فوتبال و همه چیز تعلیق کنند تا همه چیز درست بشه
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۸:۵۴
پاسخ
19
33
علیرضا م.
بله بله! یه طرف تمام اینها پرسپولیس بوده، برای همین باید سپاهان مجازات بشه! مثل همون سال که امتیاز سپاهان رو کسر کردن تا پرسپولیس قهرمان بشه و جریمه فیفا آسیبی بهش نزنه!
۲۸ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۶:۴۹
12
5
arya original
پس پس هم یه ستاره دیگه باید بزنه؛چون همواره یک پای این اتفاقات تلخ بوده و هست
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۷:۵۴
14
4
کاناوارو
ببینید چنتاش زمان آقای تاج و فتاحی بوده!!!!! آب از آبم تکون نمیخوره و با قدرت بیشتر ب کارشون ادامه میدن. :))
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۴:۵۱
پاسخ
1
53
ات
چرا توی همه اتفاقات اسم پرسپولیس هم هست! طرفدارای این تیم مگه از چه قشری هستند ؟!
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۵:۲۹
پاسخ
64
30
کوهمره.جروق
هواداران سپاهان چی.اونا این فته را ایجاد کردن متن را کامل بخون بعد حرف بزن
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۷:۴۱
13
26
Sajjad47
به نظرم فوتبال تو ایران هیچ جایی نباید داشته باشه نه تیم ملیمون جامی میگیره ن عدالتی توی لیگمون هست اینهمه پول ردبدل میشه ولی کلا تو لیگمون ۴تا بازیکن با کیفیت پیدا میشه هرساله هم ک اتفاقاتی مثل مرگ یا نقص عضوی میوفته هزینه فوتبال صرف ورزشهایی دیگه کنبم بهترین کارو کردیم هم واسه ورزشکارای کشورمون خوبه هم واسه خوده کشورمون توی همه رشتها مثل کشتی والیبال بسکتبال فوتسال وزنه برداری و..حرفی واسه زدن داریم اما بیشترین هزینه ورزش صرف فوتبال میشه
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۳:۰۳
پاسخ
1
27
مهدی پرسپولیسی
در مرحله اولم متاسفم واسه خودمن که حتی میخوایم از مرگ یک انسان هم برای مقاصد خودمون استفاده کنیم یا بهتر بگم سو استفاده کنیم برای بقیه کری بخونیم دوما متاسفم واسه افرادی که باعث این اتفاقات شدن چه در داخل استادیوم ها چه بیرون
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۱:۱۵
پاسخ
1
46
توپچی های آذربایجان
دقت کنید تو هر بازی که کشته یا نقص عضو بوده یه طرفش تیم پیروزی این فرهنگ هوادارای تیم سوگولی پایتخت هستش
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۴:۳۵
پاسخ
58
21
حسام
اینکه کسی مسولیت این قبیل حوادث را قبول نمی کنه خیلی بد!به هر حال وقتی پست می گیرند و مقام مسول میشوند و از مزایای این جایگاه برخوردار هستند بایستی در قبال این گونه حوادث نیز مسولیت پذیر باشند.ولی متاسفانه هیچ کس گردن نمی گیره!! یعنی مسولیت پذیری صفر! وقتی این حس مسولیت پذیری وجود نداره نمیشه انتظار پیشگیری و پیش بینی حوادث را داشت که در جهت جلوگیری از اونها اقدام لازم را انجام دهند. کلا عملکرد دارای ضعف
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۶:۱۲
پاسخ
1
12
کابوسی بنام تراختور
دقت کردین؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ فقط پرسپولیس پرسپولیس پرسپولیس........... دم از فرهنگی میزنن که برای سایر تیمها عیان شده. این است مکتب پیروزی.......
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۲:۳۱
پاسخ
53
20
فوتبال پاک
دادا کلا فرهنگ و برنامه ریزی های ما از ریشه مشکل داره و به نظرم اگه موقع مسابقات ورزشگاه ها خالی باشه به نفع همه هست حداقل کشته و محروح نمیدیم تازه بعضی ها نگران هستند که حتما بانوان به ورزشگاه ها بیان شما اول ببینید میتونید جلوی کشته شدن و مجروح شدن تماشاگران رو بگیرید بعد بیاید به فکر حضور بانوان باشید به نظرم ورزشگاه ها خالی باشه خیلی بهتره
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۴:۱۰
پاسخ
7
31
تراکتور آذربایجان
مرگ یک انسان همیشه دردناک و غم انگیزه مخصوصا در حین تماشای فوتبال تسلیت عرض میکنیم خدمت خانواده عماد صفی یاری ، واقعا مرگ غم انگیز و دل خراشی بود . خداوند به خانوادش صبر بده . خوشحالیم که علی رغم تبلیغات و بدگویی های شبانه روزی مخصوصا طرفدارای پیروزی برعلیه تراکتوری ها تا حالا تو استادیوم یادگار امام تبریز حتی یک نفر خون از دماغش بیرون نیومده در حالی که حداقل ۵شش فصل پرتماشاگرترین تیم بوده ولی استادیوم های دیگه ... یاشاسین وطنم ایران سربلند ، یاشاسین تراکتور آذربایجان
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۰۱:۵۷
پاسخ
57
23
TT فراتر از باشگاه ✔
به خاطر این اتفاقی برای کسی نیفتاده که اصلا ما نمیزاریم بیان طرف تبریز اگه بیان اون ده درصدو پر کنن حتما درگیری بد و خشنی رخ میده
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۴:۴۶
34
6
مسعود گل باشی
همش یه سرش پرسپولیسه
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۴۰:۰۷
پاسخ
90
49
6در4 دسته 3 ای
حرف از مرگه تو داری کری میخونی برات متاسفم اخه انقد سوزش واسه چی حقم داری تو این چندسال همش پایین سرورت باشی این همه خرج کنی آخرشم هیچی
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۱:۰۹
7
32
قرمز
متاسفم برات
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۴:۵۴
3
32
جعلی های بی منطق
بدتر از رخ دادن این اتفاقات،واکنش ما مردمه متاسفانه.بازی پرسپولیس و سپاهان این همه تلفات داشت اما هیچ کس انگااار نه انگار.وقتی ما بی تفاوت باشیم به این اتفاقات همین میشه دیگه.اراده محکمی برای ایجاد امنیت وجود نداره. و در آخر اینکه مقصر مرگ این پسربچه بی گناه علاوه بر پیمانکار و مدیریت آزادی و مسئولین توسعه،فرهنگ سمبل کردن و سرسری انجام دادن کارهاست...که توی همه ما وجود داره..
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۱:۴۵
پاسخ
3
62
اصغر مازانی
اقا خدایش اگه دقت کنید همیشه در هر اتفاقی پای طرفداران جعلپپپلیس و بیت المال خور دیده میشه.. پس اینقدر در مورد فرهنگ حرف نزنید و هوچی گر نباشید....
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۲:۴۴
پاسخ
113
62
پسر آبی
دوست عزیز ما همه ایرانی هستیم و یک فرهنگ داریم. اگر این داستان رو به هر کسی نسبت بدی خودت هم پات گیره. یکی مثل تو میتونست استقلالی باشه میتونست پرسپولیسی باشه میتونست سپاهان، تراکتور،پاس، فولاد و ... باشه. در هر صورت رفتارت تغییری نمیکرد. در ضمن این واقعه دردناک تر از اینه که باهاش کری بخونی
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۸:۱۷
11
61
سرخ رگ
آره داداش راست میگی، به خاطر محبوبیت این تیم تو ساری جمعیت زیاد میاد سقف خراب میشه تقصیر این تیمه که دلبری میکنه! یا 7 تا کشته بازی تیم ملی هم به محبوبیت ما ربط داره. یا برق گرفتگی اون بچه حتی !! البته که ما هوچی گریم!! اینکه سپاهان چشم کور میکنه بازم به ما ربط داره! اون یک کشته هم که تو آزادی بوده واقعا زیر سر سپاهانی هاس که همیشه اینطورین، همیشه جو رو خراب میکنن حالا چه با آب معدنی چه با شعار چه کتک کاری
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۱:۵۱
17
54
یاس کبود پرسپولیسی
اره راست میگی تو چند تاش پای پرسپولیس وسط بوده، اینم به خاطر اینه ک پرسپولیس تو کل ایران طرفدار ک نه محبوبیت داره. و وقتی مردم میبینند ظرفیت ورزشگاه تکمیله یا امکانات ورزشگاه کمه یا مسئولین بی فکرن یا هر دلیلی حالیشون نمیشه و فقط میرن استادیوم عشق شون رو ببینند حتی اگ جونشون به خطر بیفته. یه دفعه بیا آزادی بازی پرسپولیس یا استقلال، میبینی از اکثر شهرهای ایران میان بازیشو ببینند، من ک خودم عشق این جماعت رو میبینم عرق شرم رو پیشونیم میشینه. اره ما مثل شما نیستیم ک تو بازی خارج از خونه چهار تا اتوبوس هوادار ببریم اون شهر بعد بگیم تو کل ایران هوادار داریم و سی پنج میلیون هوادار داریم. شما خیلی خیلی خوبید خیلی. فکرشو کردید همون جوری ک طرفداران شما پرسپولیسی ها رو تو یادگار با سنگ میزنند و اجازه نمیدن برن تو یادگار. همون جوری پرسپولیسی های کل ایران با شما تا کنند هیچ اتوبوسی از تراکتور نمیتونه هیچ جای ایران بره؟
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۷:۱۶
14
61
استرسی به نام تراختور
بی جام بودن بهتر از اینگونه با جام بودن است پیروزی چی ها کجایید ک نامتون قشنگ میدرخشه
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۸:۳۱
پاسخ
84
51
قلب تهران به عشق تراکتور میتپد
فقققققققط پیروزی.......چرا منکر اسم دوم تون میشید؟؟؟؟؟؟؟؟؟
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۲۳:۱۹
11
1
روبرتو باجو
چهار چرج بی افتخار از اسم بزرگ پرسپولیس ایران وحشت داری نمیتونی به زبان بیاری
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۶:۴۰
6
35
Hamed
ممنون آقای فتاحی...
۲۷ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۷:۱۸
پاسخ
3
43