10 گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی

10 گلزن برتر عرصه ملی؛ از چتری تا رونالدو و علی دایی

19735
01:40
29 تیر 1398
علی دایی از سال 2003 بهترین گلزن عرصه ملی محسوب می شود.

به گزارش وبسایت نود، رونالدو با 88 گل حالا فاصله کمی با علی دایی دارد، بازیکنی که تنها فوتبالیستی است که از مرز یکصد گل در عرصه ملی عبور کرده است.

عنوان برترین گلزن عرصه ملی یکی از آن افتخارات مهم دنیای فوتبال است که به نام یک ایرانی ثبت شده و علی دایی شهریار فوتبال ایران 16 سال است که برترین گلزن ملی جهان شناخته می شود. او تنها بازیکن این ورزش است که گل‌هایش در رده ملی، سه رقمی است. اما حالا مدتی است که دایی سایه رونالدو را پشت سر خود حس می کند و بعید نیست که کریس رونالدو در ادامه رکوردشکنی های بی وقفه خود، این عنوان را هم به نام خود بزند. با این وجود، خیلی بعید است که تا چند سال آینده حتی کسی بتواند نزدیک رکورد رونالدو و دایی شود.

نکته جالب توجه، حضور چندین بازیکن آسیایی در لیست بهترین گلزنان عرصه ملی است. بازیکنانی مثل بشار عبدالله و سونیل چتری در بین ده گلزن برتر فوتبال ملی حضور دارند و بالاتر از خیلی از نام های بزرگ مثل فن پرسی، آنری، رونالدوی برزیلی، روماریو، کلوزه، مسی، دروگبا، نیمار و زلاتان ایستاده اند.

اگر کمی به رنکینگ های پایین تر لیست برترین گلزنان ملی نگاه کنیم، متوجه می شویم که این ده نفر به چه دستاوردی رسیده اند. در رده 29 سوارز با 58 گل حضور دارد. داوید ویا با یک گل بیشتر در رده 28 است. نیمار 60 گل زده است. زلاتان با 62 گل ملی در رده 24 ایستاده است. رونالدوی برزیلی نیز همین تعداد گل را به ثمر رسانده است. لیونل مسی با 68 گل، در رده بیستم است. گرد مولر هجدهم است و میروسلاو کلوزه با 71 گل در رده چهاردهم است.

اما ده نفر نخست چه کسانی هستند؟

10. سونیل چتری 71 گل

بی شک او برترین بازیکن تاریخ فوتبال هند است. او رکورددار بیشترین بازی و بیشترین گل زده برای فوتبال هند است. 110 بازی و 71 گل. چتری امیدوار است با پیشرفت فوتبال هند، بتواند برای نخستین بار این کشور را به جام جهانی رهنمون کند.

9. بشار عبدالله 75 گل

کویت زمانی با درخشش عبدالله تا رنکینگ 24 فیفا هم صعود کرد. او یکی از بازیکنان درخشان تیمی بود که در سال 96 مقام چهارم جام ملت های آسیا را کسب کرد. با وجود بازنشستگی از عرصه ملی در سال 2004، همچنان بهترین گلزن کشور کویت است.

8. ساندور کوچیس 75 گل

با وجود زدن 75 گل ملی، او بهترین جایگاه را در میان بازیکنانی دارد که بهترین گلزن ملی تاریخ کشورشان نیستند! دلیلش چیست؟ پوشکاش. کوچیس طی هشت سال حضور در تیم ملی کشورش، آمار فوق العاده 75 گل را به ثمر رساند و میانگین 1.1 گل را رفم زد، ولی ائ با پوشکاش هم دوره بود، و پوشکاش با نه گل زده آمار بهتری نسبت به کوچیس دارد.

7. پله 77 گل

از 16 سالگی در عرصه ملی فرصت درخشش پیدا کرد و 77 گل او قطعاً بیش از هر کس دیگری افتخارآمیز بوده است چرا که پله عضو تیمی بود که سه بار قهرمان جهان شد. 1958، 1962 و 1970. جوانترین گلزن تاریخ برزیل در جام جهانی هنوز هم با 77 گل بهترین گلزن تاریخ برزیل است.

6. حسین سعید - 78 گل

بهترین گلزن تاریخ فوتبال عراق، در رده ششم ایستاده است. او در فوتبال عراق تا چندی قبل صاحب رکورد بیشترین بازی هم بود که این رکورد اکنون متعلق به یونس محمود است. سعید 137 بازی ملی انجام داده است. او اکنون 61 سال دارد.

5. گادفری چیتالو - 79 گل

12 سال در عرصه ملی برای زامبیا به میدان رفت. 111 بازی ملی و 79 گل. او بهترین گلزن آفریقایی فوتبال جهان در عرصه ملی است. همچنین این بازیکن در سال 1972 میلادی، 107 گل به ثمر رساند که بیشترین امار گل در یک سال فوتبالی بعد از پله است. پله رکورد 127 گل را دارد.

4. کونیشیگه کاماموتو 80 گل.

آمار عالی 0.95 گل در هر مسابقه برای تیم ملی ژاپن. 13 سال در عرصه ملی برای ژاپن درخشید. سال 1972، پانزده گل برای ژاپن به ثمر رساند و هشت هتریک هم در عرصه ملی به نام وی ثبت شده است. او سال 1977 از عرصه ملی خداحافظی کرد.

3. فرانس پوشکاش 84 گل

زدن 84 گل در 85 بازی ملی نشان می دهد که او یک گلزن مادرزاد بود. پوشکاش برای بیش از 4 دهه بهترین گلزن عرصه ملی بود تا اینکه علی دایی از راه رسید و در سال 2003 این عنوان را از وی گرفت.

2. کریس رونالدو 88 گل

تنها بازیکنی که در ده نفر نخست، هنوز بازی می کند و شانس رسیدن به رتبه یک را هم دارد. او با 88 گل ملی سالهاست که بهترین گلزن ملی پرتغال محسوب می شود. رونالدو 16 سال است که برای قرمزها به میدان می رود و حالا فقط 21 گل با دایی فاصله دارد. رونالدو اخیراً با پرتغال در عرصه ملی به دو عنوان مهم رسیده تا دستاوردهایش در این عرصه نیز چشمگیر باشد.

1. علی دایی 109 گل

بالاتر از تمام مهاجمان بزرگ دنیا، کسی نیست جز علی دایی. او 13 سال برای تیم ملی بازی کرد و در 149 بازی 109 گل به ثمر رساند. جالب اینجاست که اکثر گل های دایی در هزاره سوم به ثمر رسید. 54 درصد از گل های ملی دایی در شش سال آخر حضورش در تیم ملی به ثبت رسید. او تنها و تنها در یک تورنمنت ملی موفق به گلزنی نشد که آن هم جام جهانی بود. دایی در 5 بازی در جام جهانی به میدان رفت. او از سال 2003 این عنوان را در اختیار دارد.

 

1878

نظرات کاربران
Cr7
یعنی واقعا دوست ندارید رونالدو رکورد علی دایی رو بزنه رونالدو بهترین بازیکن تاریخ
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۳:۰۲
پاسخ
122
23
سارابیا
من به عنوان اردبیلی به علی دایی افتخار میکنم
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۳:۲۱
پاسخ
15
91
قلب اردبیل به عشق پرسپولیس میتپد
دایی بینظیره از هر جهت
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۹:۴۸
پاسخ
18
75
عرفان
یعنی واقعا دلتون میخواد رونالدو برسه به علی دایی؟ واقعا که. وطن پرستی هم حدی داره!!!!!!>
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۳:۱۷
پاسخ
35
104
2سال چهار بازی7گل خورده صفر گل زده
با وجود بازیکنایی مثل پله و مارادونا و رونالدو و مسی و ... خیلی مسخره هست که علی دایی بیشترین گل ملی رو داشته باشه ولی خوبیش اینه که تاریخ همه چیز رو جای خودش قرار میده و تا سال 2022 رونالدو جایگاه اصلیش رو میگیره زنده باد رونالدو ی فرازمینی
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۳:۵۹
106
23
علی پرسپولیسی
با اونکه طرفدار یوونتوسم ولی دوست ندارم کسی رکورد علی دایی عشق پولیسی رو بزنه
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۱:۰۴
پاسخ
26
111
احسان
عمراً رونالدو برسه به شهریار....
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰:۵۶
پاسخ
45
149
اکبر تاجی
زنده باد علی دایی
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۰:۱۹
پاسخ
19
156
ایرانی
یعنی پنالسی از چتری هم کمتر گل زده خخخخ
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵:۲۵
پاسخ
89
35
محمد لیورپول
کریس رونالدو بهترین بازیکن تاریخ فوتبال
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۵:۰۵
پاسخ
119
67
آرش
چتری هم بالاتر از مسیه ،درضمن گلهای زده مسی بیستر بازی غیر رسمی و دوستانس قطعا رونالدو رکورد رو میزنه
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۳۳:۴۷
پاسخ
83
43
شاهین
کاش آقای دایی با این اسم و رسم ،سواد کافی و چهره شناخته شده به جای مربیگری میرفت دنبال پست در فیفا و ای اف سی و قطعا میتونست کرسی های خیلی مهمی رو به دست بیاره.
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۰۵:۴۱
پاسخ
6
171
عظیم شیرازی
من مطمئنم اگر دایی الان مهاجم تیم ملی بود قطعا در جام جهانی هم به گل رسیده بود. فرض کنید موقعیت گلی که طارمی در بازی آخر جام جهانی از دست داد جلو پایی علی دایی افتاده بود؛قطعا دایی گلش میکرد. ضمن اینکه مطمئنم کریس رونالدو به رکورد دایی میرسه.
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۴:۱۵
پاسخ
67
97
استرسی به نام تراختور
ایول به طرفداران پیروزی که با مشت زدن زیر چشم آقای گل جهان یه جام دیگه هم بهشون بدین
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۲۰:۵۹
پاسخ
95
55
پیوس
علی دایی در اسیا بینظیر بود ولی نمیشه اونو با اسطوره های بزرگ مقایسه کرد در اسیا علی دایی بدون شک اوله ولی در جهان در عرصه ملی پله و گرد مولر با توجه به اهمیت و میزان گلها اولن البته علی دایی خوش شانس هم بود شانسی که خیلیها مثل فرشاد نداشتن
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۲۲:۴۳
پاسخ
50
79
آبی بیکران
ایول به شهریار ایران ایشالله اگه رونالدو این عنوان پس بگیر بازم سردار ایران از رونالدو پسش میگیره مطمعنم .
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۰:۴۶
پاسخ
63
43
عبآس
بازیکنانی لایق تر از آزمون داریم و خواهیم داشت
۲۹ تیر ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۰۹:۴۳
15
16