18 رکوردی که لیگ هجدهم جابه‌جا کرد/ عبور کاپیتانها از تاریخ

18 رکوردی که لیگ هجدهم جابه‌جا کرد/ عبور کاپیتانها از تاریخ

21940
14:17
31 اردیبهشت 1398
لیگ هجدهم با تمام فراز و نشیبهایش به پایان رسید و در این دوره رکوردهایی جدیدی ثبت شد.

به گزارش وب سایت نود، هجدهمین دوره لیگ برتر با تاریخ‌سازی تیم‌ها، بازیکنان و مربیان همراه بود و توانستند رکورد تاریخ لیگ برتر را جابه‌جا و یا با آن حدنصاب برابر شوند برخی از این رکوردها در این دوره توسط دو تیم بهبود یافتند. به همین بهانه رکوردهایی که در این فصل از رقابتها به جا مانده مرور شده است.
پرسپولیس رکورددار قهرمانی
پرسپولیس با قهرمانی در این فصل، تعداد قهرمانی خود را در تاریخ لیگ برتر به عدد 5 رساند و از این نظر با سپاهان اصفهان برابر شد. این تیم به همراه سپاهان با 3 قهرمانی پیاپی، رکورددار تعداد قهرمانی متوالی در تاریخ لیگ نیز محسوب می‌شود. سرخپوشان تا پیش از این بیشترین تعداد قهرمانی را در ادوار لیگ داشتند که با دوازدهمین قهرمانی این حد نصاب را بهبود بخشیدند.


استقلال مستحکم‌ترین خط دفاعی تاریخ لیگ برتر
استقلال با دریافت تنها 13 گل خورده در این فصل، رکورد کم‌ترین گل خورده در یک فصل از رقابتهای لیگ برتر را به نام خود ثبت کرد. تا پیش از این پرسپولیس لیگ شانزدهم و استقلال خوزستان با 14 گل خورده بهترین خط دفاع تاریخ لیگ را داشتند. پرسپولیس در این فصل نیز 14 گل دریافت کرد.


شکست ناپذیر مثل پرسپولیس
پرسپولیس این فصل از رقابتها را تنها با یک شکست به پایان رساند که این رکورد تاریخ لیگ برتر محسوب می‌شود. تا پیش از این کمترین باختی که تیمی در یک فصل متحمل شده بود 3 باخت بود. سپاهان نیز در این دوره تنها 2 بار مغلوب شد که در ادوار گذشته هیچ تیمی چنین آماری از خود به جای نگذاشته بود.
استقلال رکورددار غلبه بر تیمهای مختلف
استقلال در این فصل با غلبه بر نساجی توانست رکورد بی نظیری از خود به جای بگذارد. این تیم در طول تاریخ با هر 40 تیمی که تاکنون با آن روبه‌رو شده به پیروزی رسیده و از این نظر تنها تیم است که به این موفقیت رسیده است.


طولانی‌ترین روند بدون باخت در ابتدای فصل
تا پیش از این فصل، پرسپولیس لیگ هفتم با 16 بازی بدون شکست در ابتدای فصل، رکوددار تاریخ لیگ برتر بود. سپاهان در این دوره اولین شکستش را در هفته بیستم در تبریز مقابل تراکتورسازی متحمل شد. البته سپاهان در زمان برگزاری این دیدار یک بازی عقب افتاده داشت و توانست رکورد 18 بازی بدون باخت در آغاز فصل را از خود به جای بگذارد. پرسپولیس نیز در این فصل رکورد 16 دیدار بدون باخت در ابتدای فصل را از خود به جای گذاشت.
سپیدرود ضعیف‌ترین خط دفاع بازیهای خانگی
سپیدرود در این فصل به لیگ یک سقوط کرد. این تیم در بازیهای خانگی گلهای زیادی خورد و برابر سپاهان 6 گل، استقلال 5 گل، پرسپولیس و نساجی 3 گل دریافت کرد تا در دیدارهای خانگی 30 گل دریافت کرده باشد و با متوسط 2 گل خورده در هر بازی بدترین خط دفاع بازیهای خانگی باشد.
استقلال خوزستان کم امتیازترین تیم تاریخ لیگ برتر
استقلال خوزستان دیگر تیم سقوط کرده این دوره با 12 امتیاز به کار خود در این دوره خاتمه بخشید البته 6 امتیاز به دلیل جریمه انضباطی فیفا از این تیم کسر شد تا چنین رکوردی برای این تیم ثبت شود.
یک نیم فصل بدون پیروزی و بقا در لیگ برتر رکود عجیب نفت مسجدسلیمان
نفت مسجدسلیمان در شرایطی موفق به بقا در لیگ برتر شد که در نیم فصل دوم صاحب پیروزی نشد و تبدیل به نخستین تیمی شد که یک نیم فصل بدون برد را پشت سر می‌گذارد و نهایتاً در لیگ برتر باقی می‌ماند.
8 شکست پیاپی و عدم سقوط به لیگ یک
پیکان در لیگ این فصل متحمل 8 شکست پیاپی شد.تا پیش از این هر تیمی که در یک دوره بیش از 7 شکست متوالی متحمل می‌شد در پایان فصل به لیگ یک سقوط می‌کرد اما پیکان توانست در لیگ برتر ماندنی شود.رکورد بیشترین شکست پیاپی در تاریخ لیگ برتر متعلق به برق شیراز است که در لیگ هشتم 10 شکست پیاپی را تجربه کرد. 
نیمکت پرتلاطم مربیان
این فصل از لیگ برتر، نیمکت مربیان از ثبات لازم برخوردار نبود و از مجموع 16 تیم حاضر در لیگ برتر تنها 5 تیم در طول فصل تغییر مربی نداشتند که این میزان رکورد تاریخ لیگ برتر است.پیش از این در لیگ هفتم 6 تیم نیمکت بدون تغییر داشتند و رکورد تاریخ لیگ برتر محسوب می‌شد.


کم گل‌ترین دوره تاریخ لیگ برتر
این فصل از لیگ هرچند بسیار پرهیجان و با رقابت نزدیک تیمها همراه بود ولی از نظر پرگل بودن ضعیف‌ترین دوره محسوب می‌شود. هجدهمین دوره تنها 474 گل داشت تا با میانگین 1.98 گل در هر بازی کم گل‌ترین دوره مسابقات رقم خورد. این نخستین دوره تاریخ لیگ برتر است که میانگین گلی کمتر از 2 گل در هر بازی ثبت شد.
تهرانی‌ها از اکثریت افتادند
در طول تاریخ لیگ برتر همیشه استان تهران به تنهایی رکورددار بیشترین تعداد نماینده را داشت ولی در این دوره برای نخستین بار در این عنوان با استان دیگری شریک بود و استان تهران و خوزستان با 4 تیم بیشترین نماینده را داشتند هرچند که در پایان فصل یکی ازتیم‌های خوزستان به لیگ یک سقوط کرد.
ادامه روند افتخارآفرینی برانکو
برانکو ایوانکوویچ در این فصل به همراه پرسپولیس به سومین قهرمانی پیاپی خود دست یافت تا اولین مربی تاریخ لیگ برتر باشد که به همراه یک تیم در 3 دوره پیاپی قهرمان شده است. پیش از این امیر قلعه‌نویی در 3 دوره متوالی با دو تیم استقلال و سپاهان به قهرمانی رسیده بود.


فیروز کریمی رکورددار بیشترین تعداد تیم تحت هدایت
تا پیش از این دوره فیروز کریمی به همراه محمود یاوری با مربیگری در 11 تیم مختلف، رکوددار تاریخ لیگ برتر بودند. این مربی کهنه‌کار در ابتدای این فصل سرمربی ماشین‌سازی بود و در روزهای آخر فصل نیز مسئولیت نفت مسجدسلیمان را بر عهده گرفت تا با هدایت 13 تیم مختلف، رکورددار تاریخ لیگ برتر شود.
مهدی رحمتی رکورددار بیشترین تعداد بازی
مهدی رحمتی در این فصل مزد استمرار خود را گرفت و رکورد بیشترین تعداد بازی در لیگ را از آن خود ساخت. این دروازه‌بان تنها بازیکنی است که از نخستین دوره لیگ برتر سابقه بازی دارد و در این فصل تعداد بازی خود در لیگ برتر را به 440 رساند.بیش از این، این رکورد در اختیار ابراهیم صادقی با 437 بازی بود.


سید جلال به 7 رسید
سیدجلال حسینی این فصل برای سومین دوره پیاپی به قهرمانی رسید تا تعداد قهرمانی‌اش در لیگ برتر به عدد 7 برسد. این بازیکن این تعداد قهرمانی را در 15 دوره حضور به همراه سایپا، سپاهان و پرسپولیس بدست آورده است.


لی اروین رکورددار سریع‌ترین هت‌تریک
لی اروین مهاجم اسکاتلندی تراکتورسازی در حضور کوتاه مدت خود در ایران توانست یکی از رکوردهای تاریخ لیگ برتر را جابه‌جا کند. این بازیکن در دیدار هفته دوازدهم با ذوب‌آهن در دقیقه 53 به زمین آمد و از دقیقه 57 تا 63 در طی 7 دقیقه هت‌تریک کرد تا سریع‌ترین هت تریک تاریخ لیگ برتر را به نام خود ثبت کند.پیش از این، این رکورد در اختیار آرش برهانی بود که در لیگ هشتم در طی 8 دقیقه هت‌تریک کرد.


شیمبا به ساسان رسید
لوسیانو پریرا در هفته‌های پایانی لیگ، با درخشش خود همه نگاهها را به سوی خود جلب کرد. این بازیکن با گلزنی متوالی توانست عنوان آقای گلی لیگ را بدست آورد. شیمبا در 7 بازی پیاپی موفق به گلزنی شد تا با رکورد تاریخ لیگ برتر که در اختیار ساسان انصاری در لیگ شانزدهم است برابر شود.
 

نظرات کاربران
حبیب
رکورد بیشترین طرفداری داوری و فدراسیون از یک تیم هم میرسه به پرسپولیس. رکورد نابود کردن مدعیانی همچون تراکتور پدیده واستقلال و سپاهان
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۴۲:۴۹
پاسخ
79
18
طلوع سرخ
تنها قهرمانیست که میماند! "...برانکو اولین مربی تاریخ لیگ برتر که به همراه یک تیم در 3 دوره پیاپی قهرمان شده است!..." "...سیدجلال حسینی این فصل برای سومین دوره پیاپی به قهرمانی رسید تا تعداد قهرمانی‌اش در لیگ برتر به عدد 7 برسد..." "...شکست ناپذیر مثل پرسپولیس! پرسپولیس این فصل را تنها با یک شکست به پایان رساند که این رکورد تاریخ لیگ برتر محسوب می‌شود!..." ...ادامه دارد...!
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۲:۲۹:۳۴
پاسخ
74
122
asad
حیف از ساسان انصاری که عجله کرد و تو پرسپولیس نموند
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۵۶:۱۰
پاسخ
36
141
hosein
عشق فقط پرسپولیس
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۳۳:۳۹
پاسخ
28
123
رونالدو پرسپولیسی
انشالله میریم برای پوکر اول خدا بعد برانکو
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۲۸:۰۵
پاسخ
30
123
پرسپولیس ایران، نه استقلال تهران
البته بهترین رکورد متعلق به استقلال با ۴۳میلیارد هزینه که ۱۳ میلیاردش غیر فعال بوده یعنی مثل گرو پول قرار دادش رو کامل دادن بعد نیم فصل باهاش فسخ کردن واقعا به خاطر موفقیت هاتون باید بهتون تبریک گفت
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۲۷:۴۰
پاسخ
30
123
پرسپولیس ایران، نه استقلال تهران
این مبلغ ۴۳میلیارد رو فدراسیون اعلام کرده پرسپولیس ۳۳ تراکتور ۳۱ وسپاهان ۲۸میلیارد در این فصل خرج کردن البته پرسپولیس فقط از جام باشگاه های اسیا در فصل گذشته ۶۰ میلیارد درامد داشته
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۱:۴۹:۲۴
5
23
سعید
دیسلایک دادم چون نمیدونم اون 43 میلیارد رو از کجا اوردی. هزینه واقعی که بابت امسال پرداخت کرده یا باید بکنه دو الی سه برابر اینه.
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۹:۱۹
7
25
استقلال کهن
عامل این وضعیت استقلال تمام سرمنشأ آن افتخاری است که بدون دلیل خاصی قرارداد شفر یک فصل دیگر به نحو خیلی عجیبی وبا رقم وحشتناکی نسبت به قرارداد اولیه تمدید کرده واز طرفی تیم فصل قبل را هم نابود و قراردادهای عجیب با بازیکنان مصدوم و درجه ۲و۳ ویکی هفته قبل از شروع لیگ استعفا میده.اینا نتیجه و عملکرد مدیر عاملی که توسط وزارت ورزش تعیین وانتخاب شده است پس نتیجه می گیریم تا ۱۴۰۰ با پرسپولیس.
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۵۱:۵۹
پاسخ
87
24
ارتش سرخ قهرمان
واقعا ادم از استدلال های شما دوستان استقلالی می مونه چی بگه!!!! اگه همون مدیر باشگاه قرارداد شفر رو تمدید نمی کرد!!! هزارتا برچسب بهش می زدین!! الان هم که تمدید کرد باز هم داستان تکراری!! لطفا یه کم منطقی باشید. پرسپولیس هم می تونست تو اولین حضور برانکو که تیم قهرمان نشد، قرارداد اون رو فسخ می کرد اما طرفداران پرسپولیس صبور بودن و مزد صبر خود رو گرفتن. به نظر من دلیلی نداشت که استقلال شفر رو اخراج کنه؟ مگه قرار بود بعد از اخراج اون چه اتفاقی بیفته؟ باید صبر می کردن و حداقل تا اخر فصل بعد هم می زاشتن کارش رو انجام بده. شفر متاسفانه قربانی باند و باند بازی داخل استقلال شد. از یه طرف باند مجیدی که دنبال این بودن تا مجیدی سر مربی بشه!! از طرف دیگه هم باند مخوف رحمتی!!! کیروش رحمتی رو خیلی خوب شناخت و گذاشتش کنار. استقلال هم باید همینکار رو می کرد.
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۷:۵۱
0
31
نوری
بدون دلیل خاصی؟؟؟ اگه تمدید نمیکرد قرارداد کینگ شفرتون! رو که شما هوادارا بیچاره اش میکردین!
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۸:۳۴
7
64
عاشق سرخ
یه چیزی میگم خدایی نخندین جام پرسپولیسی، نمیخواهیم نمی خواهیم
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۹:۱۸
پاسخ
20
87
شازده آبی
اگه پنج گل صحیح ما ک مردود شدو هم حساب کنیم، «استقلال»، بهترین خط حمله، و خط دفاع‌و داره . . . . فکر کنم امسال کارشون خیلی سخت بود ک پیروزی‌و قهرمان کنن. . . . . گل‌های زده ما رو کم کردن . . . . خوشبختانه گل‌های خورده رو نمی‌تونستن زیاد کنن :/
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۳:۵۴
پاسخ
244
53
سعید
خوب شد اسم استقلال از تاج به استقلال تغییر کرد وگرنه همین اول فصل بر اساس حروف الفبا هم رنگ صدر نمیدید
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۰۲:۳۰
18
107
میثم
توهمت منوکشته عشق نیمار شازده خخخ
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۸:۳۲
11
81
حمید
سید جلال اگه یه قهرمانی دیگه بیاره تعداد قهرمانیهاش اندازه استقلال میشه باید تکی با استقلال رقابت کنه
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۶:۱۶
35
195
میثم پرسپولیسی
خبر جالبی بود،خسته نباشید نودیا
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۱۱:۲۰
پاسخ
17
158
ایداسادات25بهمن1380
همه رکوردها مال پرسپولیسه
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۵۲:۲۷
پاسخ
32
176
۲۴ابدی
البت یک هت ریک ده دقیقه ده نفره هم داریم
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۷:۳۴
پاسخ
19
196
یوپ هاینکس
خیلی جالبه هوادارای یه تیمی وزارت ورزش n دلار براشون خرج کرده تا بند فسخ دو بازیکن بی کیفیتو بدن n تا بازیکن گرفتن ولی بازم قهرمان نشدن n دلار حق فسخ قرارداد مربیشونو گرفتن بعد میان میگن وزارت طرفدار پرسپولیسه یا مثلا داوری لیگ آقا فرضا داور گل یه تیمیو قبول نکرده یعنی انقد ضعیفید که نتونستید گل بزنید؟پس حقتونه این رتبه ای گرفتید آقایون یادشون رفته توی بازی با یه تیمی داور پنالتیه الکی گرفت براشون
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۴۳:۴۸
پاسخ
22
157
میلاد آبی
ما خرج کردیم هدایتی رو انداختن زندان. خخخخخ
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۰۸:۰۸
17
2
مهرزاد
جالبه والله! ما یکصدم شما اعتراض نکردیم وهمین معدود اعتراضامون هم وقتی بود که دیگه شورشو درآوردن، اما شما از روز اول از هه شاکی بودین وهرداوری که بنفعتون نمیگرفت رو از دم تیغ گذروندین، یکبار نشد نتیجه نگیرین وبگگن خودتون بد بازی کردین، حالا سفسطه کردنتون واقعا خنده داره والله
۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۲۵:۲۸
52
8
6در4 دسته 3 ای
جالبه ۶تقلال امسال یا سال های قبل یه روزم رنگ صدر جدول و ندیدن ادعای قهرمانیم داشتن
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۵۱:۵۶
پاسخ
20
147
فریادهای سکوت آبی
خیلی خوشنود و خرسندم که پیروزی با نفوذ سیاسی به جام و رکورد رسید. ای کاش یه ذره از نفوذ سیاسی آقایون تو آسیا هم به کارشون میومد تا سهم پیروزی و طرفداراش از آسیا، دیدن جام نباشه. خیلی دردناک بود وقتی برانکو جامو از نزدیک میدید و ذوق زده شده بود که داره جام آسیا رو از نزدیک میبینه :/ ای کاش مث تراکتور حداقلی یکی دو دقیقه قهرمان آسیا میشدن پیروزیا تا حسرت به دل نمونن:/
۳۰ اردیبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۷:۵۹
پاسخ
156
25