18 نکته‌ای که باید درباره لیگ هجدهم بدانید

18 نکته‌ای که باید درباره لیگ هجدهم بدانید

51464
18:59
01 مرداد 1397
سه روز تا شروع لیگ فاصله داریم. بسیاری از رکوردداران لیگ در این دوره هم حاضرند و می‌خواهند رکورد خود را بهبود ببخشند.

وبسایت رسمی برنامه نود - هجدهمین دوره لیگ برتر پنجشنبه، چهارم مردادماه آغاز می‌شود.

به گزارش وب سایت برنامه نود، در فاصله سه روز مانده به شروع لیگ 18 نکته آماری درباره لیگ برتر ایران مرور شده است؛

1-لیگ اولی

در بین 16 تیم حاضر در لیگ برتر تنها نساجی مازندارن لیگ برتر اولی است. سپیدرود رشت، ماشین سازی تبریز و نفت مسجد سلیمان دومین حضورشان را تجربه می کنند. استقلال، پرسپولیس، سایپا، ذوب آهن و سپاهان در هر 17 دوره حاضر بودند.

2- طلسم ذوب و تراکتور

 سپاهان با 5 قهرمانی پرافتخارترین تیم لیگ برتر است. پرسپولیس چهار بار قهرمان شده و استقلال سه مرتبه. فولاد دو بار جام قهرمانی را بالای سر برده است. سایپا، استقلال خوزستان و پاس تهران هم سابقه یک قهرمانی دارند. ذوب آهن و استقلال هم با چهار نایب قهرمانی در این زمینه رکورددارند. در بین تیم های پرامتیاز لیگ تنها ذوب آهن قهرمان لیگ برتر نشده است. آیا ذوبی‌ها می‌توانند این طلسم را بشکنند؟ تراکتورسازی هم دیگر بزرگی است که قهرمان نشده است. پرسپولیس اگر از قهرمانی خود دفاع کند به پرافتخارترین تیم تاریخ لیگ برتر تبدیل می‌شود چراکه نایب قهرمانی‌هایش از سپاهان بیشتر است.

3- کم کردن فاصله با استقلال

استقلال با کسب 930 امتیاز بیشترین امتیاز را در تاریخ لیگ برتر کسب کرده است. پرسپولیس هم با 880 امتیاز در رده دوم قرار دارد. استقلال حالاحالاها این صدرنشینی را حفظ خواهد کرد. سایر تیم ها فقط می توانند فاصله شان را با استقلال کم کنند.

4- پایان اقتدار تهران

در این دوره لیگ برتر یک اتفاق بی‌ سابقه رخ داده است. استانی به غیر از تهران دارای چهار نماینده در لیگ برتر است. با صعود نفت مسجد سلیمان به لیگ برتر و نیفتادن استقلال خوزستان، استان خوزستان حالا دارای چهار نماینده است؛ فولاد و استقلال خوزستان، نفت مسجد سلیمان و نفت آبادان. تهران هم با سقوط نفت تهران با چهار تیم در لیگ حاضر است؛ استقلال، پرسپولیس، پیکان و سایپا. این برای اولین بار در تاریخ است که استان دارای تهران بیشترین نماینده را در لیگ برتر ندارد.

5- مردان کلین‌شیت

مهدی رحمتی با  168 کلین شیت، رکورددار کلین شیت در لیگ برتر است. بعد از او نوبت به رحمان احمدی با 99 کلین شیت می رسد. رحمتی این فرصت را دارد که رکورد خود را بهبود ببخشد. احمدی هم می تواند در تیم جدیدش پارس جنوبی صدمین کلین شیت را جشن بگیرد.

6- رسیدن به ثبات

در تاریخ لیگ برتر بارها تعداد تیم های لیگ تغییر کرده است. در سه دوره ابتدایی با 14 تیم برگزار شد. سپس سه دوره لیگ 16 تیمی داشتیم. برای لیگ هفتم با دلایل سیاسی تعداد تیم ها به 18 رسید. شش دوره لیگ با 18 تیم برگزار شد و از لیگ سیزدهم با کاهش تیم ها لیگ دوباره 16 تیمی شد. لیگ هجدهم ششمین فصل متوالی است که لیگ برتر با 16 تیم برگزار می شود. آیا قرار است ثبات برای همیشه به لیگ برتر برگردد؟

7- قهرمانی هفتم

جلال حسینی با شش قهرمانی پرافتخارترین بازیکن تاریخ لیگ برتر است. پس از او محرم نویدکیا با 5 قهرمانی قرار دارد. کاپیتان پرسپولیس می تواند در این فصل به قهرمانی هفتم خود برسد.

8-تنها آقای گل

در بین آقای گلهای 17 دوره گذشته لیگ برتر تنها علی علیپور در لیگ هجدهم حاضر است. مهاجم پرسپولیس اگر در این فصل هم آقای گل شد، ضمن اینکه به دومین آقای گلی خود می‌رسد برای چهارمین فصل متوالی این عنوان را برای پرسپولیسی‌ها حفظ می کند. رضا عنایتی سه بار آقای گل شده است. کریم انصاری فرد و مهدی طارمی هم دوبار عنوان آقای گلی را از آن خود کردند.

9- رسیدن به برد نهم

رکورد برد متوالی در لیگ ایران 9 برد است. پرسپولیس در پایان لیگ ششم و آغاز لیگ هفتم و سپاهان در پایان لیگ دهم و آغاز لیگ یازدهم  9 بازی را پست سرهم بردند. برد متوالی در یک فصل هم به سپاهان با هشت برد پیاپی تعلق دارد. پیکان فصل قبل تا 7 برد متوالی پیش رفت و متوقف شد.

10- باکیفیت‌ترین قهرمان

رکورد کسب امتیاز در لیگ برتر  67 امتیاز است. استقلال و سپاهان در لیگ 18 تیمی به این امتیاز رسیدند. در لیگ 16 تیمی هم پرسپولیس به 66 امتیاز رسید که با کیفیت ترین قهرمان تاریخ لیگ برتر به شمار می رود. پرسپولیس فصل قبل هم فرصت رکوردشکنی دوباره داشت که از فرصتش استفاده نکرد. بدترین تیم تاریخ هم استقلال اهواز با کسب 13 امتیاز در 30 بازی بوده است.

11- خلق رکورد جدید

در بین بازیکنان حاضر در لیگ هجدهم مهدی رحمتی با 420 بازی رکورددار است. رکورددار بازی در لیگ برتر ابراهیم صادقی با 437 بازی است. رحمتی اگر در این فصل دروازه بان اول استقلال باشد می تواند رکورددار بازی در لیگ برتر شود. جلال حسینی هم چنین شانسی دارد.

12- پیشتازی خلعت

در بین بازیکنان حاضر در لیگ هجدهم محمدرضا خلعتبری با  72 گل در صدر قرار دارد. محمد قاضی هم 67 گل زده است. رضا عنایتی با 149 گل بهترین گلزن تاریخ لیگ برتر است. بعید است رکورد او شکسته شود. مهدی رجب زاده و آرش برهانی گلزنان دوم و سوم تاریخ لیگ برتر به شمار می‌روند که هر دو کفش ها را آویخته‌اند.

13-شکست ناپذیرها

رکورد شکست ناپذیری در لیگ برتر ۲۱ هفته است. سپاهان در لیگ دهم این رکورد را ثبت کرد و پرسپولیس در لیگ پانزدهم موفق به تکرار آن شد. قرمزها در فصل گذشته هم برای شکستن این رکورد خیز برداشتند اما موفق نشدند. استقلال با هشت بازی بدون باخت پای به لیگ هجدهم می‌گذارد و برای خلق یک رکورد جدید به 14 بازی دیگر نیاز دارد.

14- ترین‌ها

سایپا با 174 شکست، بیشترین باخت را در تاریخ لیگ برتر به نام خود ثبت کرده است. جالب اینکه بیشترین تساوی هم به سایپا با 181 تساوی اختصاص دارد. این تیم با 599 گل خورده بیشترین گل خورده را هم به نام خود ثبت کرده است. استقلال با 255 برد و 741 گل زده در این دو مورد بهترین آمار را از خود به جا گذاشته است. این رکوردها احتمالا در پایان لیگ هجدهم هم در اختیار سایپا و استقلال باقی می ماند. کمترین گل زده تاریخ لیگ برتر هم با 18 گل از آن ماشین سازی و استقلال رشت است. ماشین سازی می تواند با حضور دوباره در لیگ برتر به گلهای خود اضافه کند.

15- سومین هدیه

ماشین‌سازی با در اختیار گرفتن سهمیه گسترش فولاد تبریز لیگ برتری شد. این برای سومین بار است که چنین اتفاقی رخ می‌دهد. فولاد خوزستان یک مرتبه با سهمیه سپاهان نوین، لیگ برتری شد. استقلال اهواز هم با سهمیه فولاد نوین پای به لیگ برتر گذاشت. در 17 دوره گذشته چند حضور عجیب دیگر هم مشاهده شد. صنعت نفت آبادان با حکم انضباطی به لیگ برتر بازگشت. پاس تهران به همدان و پیکان به قزوین منتقل شد.

16- بدون بازمانده

در لیگ هجدهم هیچ کدام از گلزنان اولین دوره لیگ برتر حضور ندارند. مهدی رجب زاده، ایمان مبعلی، حسین بادامکی، محمد نصرتی و محمد غلامی در لیگ هفدهم بازی کردند. مبعلی البته بدون تیم است و شاید در این روزها دوباره لیگ برتری شود تا به تنها بازمانده گلزنان دوره اول لیگ تبدیل شود. از بین بازیکنان لیگ هجدهم فقط مهدی رحمتی سابقه بازی در تمامی ادوار لیگ برتر را دارد.

17- گلزن‌ترین خارجی

در بین بازیکنان خارجی حاضر در لیگ برتر، لوسیانو پریرا، مهاجم فولاد خوزستان با 58 گل زده بیشترین گل زده را دارد. بهترین گلزن خارجی تاریخ لیگ برتر ادینیو با 82 است. عماد رضا با 70 گل و ابراهیم توره با 60 گل در رده های بعدی قرار دارند. پریرا این فرصت را دارد تا در این به جمع سه گلزن برتر خارجی لیگ برتر وارد شود.

18- بهترین پاسورها

محمدرضا خلعتبری دارای یک رکود دیگر هم در تاریخ لیگ برتر هست. او با 70 پاس گل بهترین پاسور تاریخ لیگ است. پس از خلعتبری، نوبت به خسرو حیدری با 62 پاس می رسد. در کارنامه احسان حاج صفی 58 پاس گل دیده می شود. خلعتبری و حیدری، هر دو در  لیگ هجدهم حاضرند و می‌توانند به رقابت خود ادامه دهند.

57189

نظرات کاربران
amir
عاقا میگن جام های اسیا اگه ارزشی نداره پس چرا پرسپولیس از این جام ها نداره نکنه پرسپولیس اون موقعه لیگ قهرمان اروپا بازی
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۶:۰۲
پاسخ
12
22
زرد
خخخ اینقدر نگید خوب دلشون میخواد دیگه....
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۱۸:۰۵
4
11
ایمان سپاهانــــــــــی
وتو چه میدانی جام باشگاههای جهان چیــــــــســـــتــــــــــ؟؟؟
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۷:۴۷
پاسخ
18
20
✔✰✰سجاد✰✰✔
انصافا همه رکورد ها واسه ماست. بیشترین جام با ٣٧ جام ببسترین برد و امتیاز و تفاضل گل در لیگ‌برتر کمترین گل خورده لیگ برتر بیشترین روی سکوی لیگ بودن پرافتخارترین تیم ایران در جام حذفی و آسیا (در لیگ برتر هم سپاهان) آقای گل ادوار لیگ استقالیه آقای کلین شیت ادوار لیگ استقلالیه پرافتخارترین سرمربی لیگ استقلالیه برد بیشتر در دربی. ✔✰✰صد بار گفتم و بازم میگم استقلال واقعا بدون تعصب پرافتخارترین تیم ایرانه. طبق آمار و ارقام رسمی✰✰✔
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۵:۳۹
پاسخ
21
30
POUYA
ماشین سازی کی به لیگ برتر سعود کرد که دومین حضورش هست؟
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۹:۳۳
پاسخ
72
29
Omid
سال ۹۵-۹۶تو لیگ بود
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۱:۰۶
0
10
حسن
صعود
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۷:۰۰
0
12
Farshid
یادت باشه دوفصل پیش بود که پرسپولیس با برد اون قهرمان شد
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۵:۲۹
3
12
میلاد
دو فصل پیش تو لیگ بود و همون سال هم سقوط کرد
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۶:۱۳
0
16
Aydinss2
ببشترین برد کمترین باخت بیشترین گل زده کمترین گل خورده بیشترین حضور روی سکو بیشترین حضور در فینال آسیا :)) بیشترین قهرمانی آسیا :) همگی متعلق به تاج فوتبال ایران، استقلال کبیییر
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۴:۰۴
پاسخ
158
144
قاقالی لی
بیشترین امتیاز بیشترین کلین شیت برای رحمتی اینا را یادت رفت ...
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۳۷:۳۰
9
26
3⭐⭐4
نه اقا قبول نیست مهم اینه علی کریمی بازیکن سال اسیا شده اونم داخل تیمی به جز پرسپولیس:)))))
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۴:۰۸
16
27
میلاد
نگو توروخدا. الان یه عده باز میان میگن چهارجانبه بوده و بعدش سراسیمه پتو رو رو خودشون میکشن و با یادآوری خاطرات حذف در مرحله گروهی به‌دست تیم محمدان بنگلادش اشک میریزن
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۷:۵۴
19
27
شیش
داداچ قهرمانی آسیا رو خوب اومدی:)) چهارجانبه :)) تو لیگ که هیچی برای گفتن ندارید با ۱۱ تا قهرمانی سرورتون، باید درباره چهارجانبه ها و جام حذفی های سوری حرف برنید !
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۰:۵۹
27
26
ماجد
به جز سرخابیها و اصفهانیها و تراکتور، پیکان و صنعت نفت هم تیمهای خوبی بستند در این فصل.
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۵۸:۰۷
پاسخ
7
87
میلاد
تیم پیروزی که محرومه و نتونسته اصا تیم ببنده. ولی تراکتور و سپاهان و استقلال شانس‌های قهرمانی و ذوب‌آهن، سایپا، پیکان و حتی نساجی شانس‌های کسب سهمیه هستند.
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۰۶:۱۷
29
24
علی رضـــا
هر جا سخن از افتخار است نام سپــاهان بزرگ می درخشد.. به امید غرش دوباره طـوفـان زرد..
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۰:۴۴
پاسخ
306
62
مهدی
علی حرفت خیلی خنده داره قهرمانی سپاهان رو قبول دارم ولی بازی با بوکاجونیورز شد افتخار.خدایی اگه جام باشگاه های جهان تو ژاپن نبود و نماینده ژاپن(قهرمان جام باشگاه های آسیا) به خاطر میزبانی حضور نداشت سپاهان صعود می کرد
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۳۶:۲۸
15
42
سامان
با این که تراکتوری هستم اما تنها تیم پر افتخار ایران سپاهان بوده وبس... عالی بود عالی.. تنها تیمی که رف جام باشگاه های جهان...
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۱۱:۲۸
42
25
ali
تنها تیمی که پنج عنوان قهرمانی داره که سه تاش پشت سرهم هستش و تنها تیمی که تونسته جام باشگاه های جهان رو تجربه کنه من حرفی ندارم شما برین با الدحیل و السد بازی کنین یه زمانی سپاهان با بوکاجونیورز تو جام باشگاه های جهان بازی کرد
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۲:۳۸
159
52
ali
با این که تو همه آمار ها استقلال بهتره ولی بازم من ارزشی برای لیگ برتر ایران که کاملا غیر حرفه ای هستش نمیزارم .. تنها جام مهمی که تیمای آسیایی میتونن بگیرن جام باشگاهای آسیاست که استقلال ۲ تاشو داره ..
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۴۰:۰۴
پاسخ
331
223
iran
افتخارات آسیایی استقلال رو طرفدارای پرسپولیس یا استقلال ارزش گذاری نمیکنن، این افتخارات یک واقعیته که خود AFC هم همیشه جزو پرافتخارترین های آسیا ازش یاد میکنه. آیا قهرمانی های اروگویه تو جام جهانی که در گذشته داشته بی ارزشه؟ چون قدیمی هستن؟ یه مقدار منطقی باشیم.
۰۲ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۴۹:۰۰
19
13
گروهانک سرخک
خطاب به پسر«حسود»ایتالیایی شما بهتره در مورد اون جامها تحقیق کنی. ازطرفی چرا در همون چهار جانبه ها شما هیچ وقت مقامی کسب نکردید و همیشه زنگ تفریح بودید؟
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۴۳:۵۱
28
33
خطاب به بالایی
125 زنگ بزن
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۱:۲۵:۴۶
13
23
amir
درجواب علی که پرسپولیسی نیست باید بگم چرا تیم های دیگه قهرمان نشدن وقتی استقلال قهرمان میشد؟ یا حتی چرا پرسپولیس ۵۰ ساله نمیتونه به فینال اسیا بره تازه پارسال یه بار رفت نیمه نهایی؟
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۰۹:۳۵
43
39
حسن
زیاد باحرفات موافق نیستم عزیزم پسر ایتالیایی شما تو همون 4 جانبه ای که میگی حذف میشدی همیشه راستی اینم بدون پرسپوليسي ها ميگن قهرماني هاي استقلال تو اسيا چهارجانبه بوده درحاليکه در قهرماني اول يازده و قهرماني دوم هفده تيم حاضر بودن اما تو قهرماني پرسپوليس هشت تيم تو مسابقات بودند يعني قهرماني اونا چهارجانبه تر بوده و فقط با شکست سه تيم قهرمان شدن که بهترينش الهلال بوده و دو بازي ديگر اونا يکي در برابر تيمي پاکستاني و ديگري برابر تيمي بحريني بوده در حاليکه استقلال تو قهرماني دومش با السد والعين و الهلال بازي کرد و فقط تو قهرماني اولش با تيم هايي از اسراييل و کويت و سنگاپور بازي کرد که تو اون سال ها تيم هاي اسراييلي قدرت اول اسيا بودن
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۴۲:۰۶
49
38
حقیقت6666
منظورت اینه که چهار جانبه امجدیه از لیگ ایران مهمتره؟؟
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۲۸:۰۵
35
62
ali
من طرفدار پرسپولیس نیستم و بیطرف میگم که جام های استقلال زیاد نمیتونه باارزش باشه تو زمان خودش ارزش داشت ولی الان با این وضع کشورهای همسایه و شرق اسیا جام ها معتبرتر هستن
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۱۲:۳۸
103
188
پسر ایتالیایی
خواهشن چهار جانبه تو تهران رو با لیگ قهرمانان آسیا مقایسه نکن. میخندن هرتیمی یک بار تو لیگ قهرمانان آسیا قهرمان بشه به صد تا از این چهار جانبه ها میارزه.
۰۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۸:۰۶:۴۹
104
221