2 ساعت برای هیچ؟/ استفاده از VAR در لیگ برتر انگلیس با همین شیوه ادامه می‌یابد!

2 ساعت برای هیچ؟/ استفاده از VAR در لیگ برتر انگلیس با همین شیوه ادامه می‌یابد!

4294
20:48
23 آبان 1398
نحوه استفاده از VAR در لیگ برتر انگلیس قرار نیست در آینده ای نزدیک متحول شود.

به گزارش وبسایت نود و به نقل از دیلی میل، علیرغم مجادلاتی جدی پیرامون تاثیر حضور VAR در لیگ برتر انگلیس و چگونگی استفاده از آن، قرار نیست "تغییری اساسی" در نحوه استفاده از آن در میانه فصل به وجود آید. 

بعد از جلسه ای 4 ساعت و نیمه میان روسای باشگاه های لیگ برتری، که 2 ساعت از آن با حضور مایک رایلی رئیس کمیته داوران به بحث پیرامون VAR گذشت، این نتیجه گیری حاصل شد که تغییر در استفاده از VAR نیازمند بررسی های بیشتری است و VAR هم اینک "زنده است و در حال خوب کار کردن" است.

دیوید گلد یکی از روسای باشگاه وستهم یونایتد عنوان کرده هیچ حمایتی از حضور مانیتورهای کنار زمین برای استفاده خود داور در حین بازبینی صحنه ها (مانند سایر لیگ هایی که از VAR استفاده می‌کنند) به عمل نیامده و البته خود او هم به شدت از چنین ایده ای "نفرت" دارد.

گلد که در حال ترک این نشست در هتل لندن بود، گفت:

"هیچ تغییر قابل ملاحظه ای نخواهیم داشت. قرار نیست استفاده از VAR تغییر چشمگیری داشته باشد. باید بررسی های بیشتری در این خصوص صورت گیرد. چیزی که من می‌توانم بگویم این است که VAR زنده است و به خوبی کار می‌کند. بحث های زیادی درگرفت. در حال رقم زدن پیشرفت مناسبی هستیم. این یک سیستم جدید است. تنها باید کمی صبور باشیم. بالاخره بهترین شیوه استفاده از آن را خواهیم یافت."

رایلی برای مدت زمانی حدودا دو ساعته در این جلسه 4 و نیم ساعته حاضر بود و با روسا درباره VAR به بحث پرداخت. وقتی از گلد درباره استفاده از مانیتورهای کنار زمین سوال شد، مانیتورهایی که در تمامی ورزشگاه های لیگ برتری وجود دارد اما از آن برای VAR استفاده نمی‌شود، گلد چنین پاسخی داد:

"من از این ایده نفرت دارم. متنفرم چون داوری که در حدود یک ساعت از زمان مسابقه را در حال دویدن است، باید باز هم با تمام سرعت خود را به مانیتور کنار زمین برساند. با استفاده از آن کاملا مخالفم. برخی نظری در این مورد نداشتند، برخی هم از این ایده استقبال کردند اما فکر می‌کنم نظر جمعی بر عدم استفاده از آن باشد."

شنیده شده احتمالا شاهد تغییرات کوچکی در نحوه برقراری ارتباط داوران با اتاق VAR خواهیم بود. رایلی می‌گوید سیستم نیازمند زمان است اما آن ها (کمیته داوران) کوشش خود را برای برقراری ثبات بیشتر انجام خواهند داد.

دیدگاه روسای لیگ برتری این بود که رقم زدن تغییرات بنیادی در نحوه استفاده از VAR در میانه فصل به لیگ برتر ضربه خواهد زد. کریستین پرسلو، مدیر اجرایی باشگاه آستون ویلا یکی از افرادی است که اعتقاد دارد باید تغییراتی در جهت بهبود VAR اعمال گردد.

در بیانیه ای که لیگ برتر در خصوص جلسه امروز صادر کرده می‌خوانیم:

"در جلسه امروز (پنجشنبه) سهامداران، استفاده از VAR مورد بحث و بررسی قرار گرفت و لیگ برتر و PGMOL (کمیته داوران) متعهد شدند که مواردی مثل ثبات تصمیم گیری ها، سرعت استفاده از این سیستم و نحوه اطلاع رسانی تصمیمات به هواداران بهبود یابد.

مایک رایلی مدیر اجرایی PGMOL برای باشگاه ها سخنرانی کرد و پذیرفت تغییرات الزامی است. درست است که VAR توانسته تعدادی از اشتباهات فاحش درون زمین را از بین ببرد، اما رایلی تاکید کرده که سرعت و ثبات تصمیم گیری، مهم ترین اولویت هایی هستند که باید روی آن ها کار شود. داوران نیز به تدریج با سیستم و پروتکل های مربوط به آن بیشتر آشنا خواهند شد."

7712

نظرات کاربران