25 سال از اولین بازی دل‌پیرو برای یوونتوس گذشت؛ ظهور افسانه ای به نام آلکس

25 سال از اولین بازی دل‌پیرو برای یوونتوس گذشت؛ ظهور افسانه ای به نام آلکس

4705
16:58
21 شهریور 1397
25 سال پیش در چنین روزی آلکس دل پیرو نخستین بازی خود را برای یوونتوس انجام داد.

وبسایت رسمی برنامه نود - 25 سال پیش در چنین روزی آلکس دل پیرو نخستین بازی خود را برای یوونتوس انجام داد.

به گزارش وبسایت نود، آلساندرو دل‌پیرو اسطوره باشگاه یوونتوس و فوتبال ایتالیا بیست و پنجمین سالگرد نخستین بازی خود را برای یوونتوس جشن می‌گیرد.

دل‌پیرو که در سال 1993 از پادوا به یوونتوس آمده بود، اولین بازی خود را برای تیم بزرگسالان در روز 12 سپتامبر 1993 انجام داد؛ او در بازی مقابل فوجیا به میدان آمد و در 15 دقیقه آخر مسابقه بازی کرد. یک هفته بعد، او باز هم به صورت تعویضی به میدان رفت و این بار موفق شد دروازه رجیانا را باز کند. 

دل پیرو درباره خاطرات خود از ان روزها به گاتزتا دلواسپورت می‌گوید:

جیووانی تراپاتونی (سرمربی وقت یوونتوس) قبل از ورود به زمین به من گفت: بچه، برو توی زمین. توصیه من این است؛ توپ را نگه دار و سعی کن از حریف خطا بگیری.

ان صحنه بسیار زیبا بود. هفته بعد حتی بهتر هم شد، چرا که در تورین از روی نیمکت بلند شدم و در مقابل رجیانا گلزنی کردم.

درخشش آله تمام شدنی نبود، چرا که او در نخستین بازی ثابت خود برای یوونتوس موفق شد در برابر پارما هت‌تریک کند. 

دل پیرو 19 فصل در یوونتوس بازی کرد و انبوهی از رکوردها را با پیراهن این تیم به جای گذاشت؛ با 705 بازی، بیشترین تعداد بازی در تاریخ یوونتوس، با 478 بازی، بیشترین بازی یک بازیکن برای یوونتوس در سری آ، با 513 بازی، بیشترین بازی یک بازیکن برای یوونتوس در رقابت های لیگ (سری آ و بی)، با 8 بازی، بیشترین بازی یک بازیکن برای یوونتوس در رقابت های سوپرکاپ ایتالیا. با 290 گل، برترین گلزن تاریخ باشگاه یوونتوس (186 گل در جریان بازی، 62 گل از روی نقطه پنالتی و 42 گل از روی ضربات ایستگاهی).

دل‌پیرو در مجموع 48363 دقیقه برای یووه بازی کرده که این دومین رکورد یک بازیکن از نظر دقایق بازی در تاریخ یوونتوس است. هم چنین 135 گل او برای یوونتوس، تاثیر مستقیم در امتیازگیری برای یوونتوس داشته اند که این نیز یک رکورد بی سابقه در تاریخ بیانکونری محسوب می‌شود. آلکس با گل کردن 50 پنالتی، سومین پنالتی زن برتر تاریخ سری آ محسوب می‌شود و با 22 گل از روی ضربات ایستگاهی، تنها سینیشا میهایلوویچ و آندره آ پیرلو را در سری آ بالاتر از خود می‌بیند.

دل‌پیرو در طول این 19 سال با یوونتوس به 6 قهزمانی سری آ، یک قهرمانی سری بی، یک قهرمانی کوپا ایتالیا، 4 قهرمانی سوپرکاپ ایتالیا، یک قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا (فصل 96-1995)، یک سوپرکاپ اروپا، یک جام بین قاره ای و یک قهرمانی در جام اینترتوتو دست یافت. 

بعد از سقوط یوونتوس به سری بی در سال 2006، دل‌پیرو در یووه ماند و با زدن 20 گل و کسب عنوان آقای گلی، نقش مهمی در بازگشت زودهنگام باشگاه به سری آ داشت. او در فصل بعد هم با زدن 21 گل مجددا اقای گل شد تا برای اولین و آخرین بار طعم آقای گلی در سری آ را بچشد. این آقای گلی باعث شد او برترین بازیکن سال 2008 سری آ ایتالیا شناخته شود که دومین جایزه او بعد از سال 1998 محسوب می‌شد.

اما در بین این همه افتخار و لحظات خاص، آلکس خود کدام یک را برمی‌گزیند؟ شنیدن صحبت های وی جالب است:

وقتی به قهرمانی لیگ قهرمانان در سال 1996 فکر می‌کنم، ذهن من لحظات خاطره انگیز زندگی‌ام را تداعی می‌کند. نه تنها آن لحظات جادویی در المپیکوی رم، بلکه کل فصل یک تجربه عالی بود. لذت آن با جام جهانی متفاوت است، چرا که در جام جهانی همه بر روی یک ماه متمرکزند و شما در نوعی حباب زندگی می‌کنید.

لیگ قهرمانان یک مسیر طولانی است که ما در آن سال با غلبه بر تمامی مشکلات آن را به خوبی پیمودیم. برای هوداران یوونتوس، آن سال رستگاری بود. ما بالاخره بهترین تیم اروپا شده بودیم. برای خود من هم آن فصل، به نوعی معرفی من به دنیای فوتبال بود.

7712

نظرات کاربران
فوتبالی-قدیمی
خوش استایل، فنی، فانتزی، رهبر و خلاصه یه بازیکن کامل. گلش به رئال در سانتیاگو فراموش نشدنیه.
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۵:۲۲:۰۰
پاسخ
1
22
امید
و یا اخلاق و محترم. بدون کوچکترین حاشیه... دوست داشتنی ترین به معنای واقعی
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۱۱:۳۸
0
6
آریو برزن
جاش خالیه تو یوونتوس
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۲:۲۳:۰۶
پاسخ
1
28
alex delpiero
باتو عاشق یووه وایتالیا شدم تکرارنشدنی ترین تاریخ Alex del piero 10 c
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۳۱:۵۵
پاسخ
1
33
amin
مرسی بابت مطلبتون مرسی که یادتون نرفته یکی ازمحبوب ترین بازیکنای تاریخ رو ،همیشه عاشق آلکس بودم هیچ بازیکنی به اندازه ی آلکس دلمو نبرده به نظرمن که باکلاس ترین فوتبالیست تاریخ بود وهست وخواهند ماند یه فوتبالیست محشر که بهترین نبود شاید ولی تکرارنشدنی خواهد ماند
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۰۱:۱۱:۱۵
پاسخ
2
36
حسین
عشق است ایتالیا عشق است یووه.
۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۷:۳۱
پاسخ
3
53
یووه عشق اول و آخر...
این الکس تمام نشدنی...
۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۲۰:۱۱
پاسخ
3
69
آبی
عشق یعنی یووه
۲۱ شهریور ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۰۰:۳۵
پاسخ
3
67