30 چهره تاثیرگذار تاریخ باشگاه پرسپولیس (بخش دوم)

30 چهره تاثیرگذار تاریخ باشگاه پرسپولیس (بخش دوم)

41986
08:54
24 آبان 1397
در دومین بخش از مرور چهره‌های تاثیرگذار تاریخ باشگاه پرسپولیس، 10 چهره دیگر این باشگاه مورد بررسی قرار گرفته است.

وبسایت رسمی برنامه نود - در دومین بخش از مرور چهره‌های تاثیرگذار تاریخ باشگاه پرسپولیس، 10 چهره دیگر این باشگاه مورد بررسی قرار گرفته است.

به گزارش وب سایت نود، باشگاه پرسپولیس از جمله باشگاه‌های قدیمی، پرافتخار و پرهوادار محسوب می‌شود که تاثیر به سزایی در فوتبال ایران داشته است به بهانه نمایش درخشان پرسپولیس در این دوره لیگ قهرمانان، 30 چهره تاثیرگذار این باشگاه در طول تاریخ مرور شده است. این مطلب در 3 بخش ارائه می‌شود که در قسمت اول از چهره 16-30 مرور شد.

لازم به توضیح است که مشابه چنین کاری برای باشگاه استقلال در روزهای آتی انجام خواهد شد.

15- مهدی مهدوی کیا:

مهدی مهدوی‌کیا از جمله‌ اسطوره‌های باشگاه پرسپولیس است.این بازیکن در سالهای ابتدایی فوتبال خود در پرسپولیس حضور داشت و پس از آن به فوتبال اروپا رفت و بعد از حضور طولانی مدت در آلمان در بازگشت به فوتبال ایران با پیراهن پرسپولیس از دنیای فوتبال خداحافظی کرد. دوره اول مهدوی‌کیا در پرسپولیس، با دومین دوره قابل قیاس نبود.این بازیکن عضو کلیدی پرسپولیس پر مهره و پر افتخار پرسپولیس در دهه 70 بود که همراه این تیم 2 بار به قهرمانی رسید و در نیم فصل دوم لیگ 78-1377 به بوخوم آلمان رفت. اما در بازگشت به ایران در پرسپولیس بحران زده دهه ۹۰ نتوانست افتخارات گذشته را تکرار کند. و با چشمان گریان با ناکامی در فینال جام حذفی 92-1391 به حضور خود در میادین رسمی خاتمه داد.

14-علی دایی:

علی دایی نیز در 2 مقطع در پرسپولیس حضور داشت.این بازیکن سال 73 به پرسپولیس پیوست و در قهرمانی پرسپولیس در سال 74، موثرترین نقش را داشت.علی دایی در سال 75 پرسپولیس را ترک کرد و در لیگ سوم در بازگشت به فوتبال ایران مجددا به این تیم ملحق شد و عنوان آقای گلی با این تیم بدست آورد.علی دایی بیش از 40  گل برای پرسپولیس به ثمر رسانده و یکی از گلزنان برتر تاریخ این باشگاه به حساب می‌آید.

علی دایی به عنوان مربی نیز در 2 مقطع در پرسپولیس فعالیت کرد که در نوبت اول، 2 بار قهرمان جام حذفی شد و در بار دوم نیز نایب قهرمان لیگ سیزدهم شد.

13- علی عبده:

علی عبده موسس باشگاه پرسپولیس است که از اواخر دهه 40 تصمیم گرفت تا این باشگاه به صورت حرفه‌ای در رشته فوتبال فعالیت کند و با به خدمت گرفتن بازیکنان شاهین این تیم را تبدیل به یکی از قطبهای فوتبال ایران کرد.

12-هواداران:

در تاریخ فوتبال ایران، تیمهای قدرتمند زیادی ظهور کردند ولی به دلیل نداشتن جایگاه مردمی از فوتبال ایران محو شدند.پرسپولیس یکی از پرطرفدارترین تیمهای فوتبال ایران محسوب می‌شود و هواداران که یار دوازدهم این تیم به حساب می‌آیند تاثیر زیادی در موفقیت در این تیم داشته‌اند.بازیکنان تیمهای رقیب پرسپولیس، همیشه از جو سنگین و حتی ترسناک ورزشگاه در دیدار با پرسپولیس یاد کرده‌اند.نشریه مارکا تماشاگران پرسپولیس را جزو ۴۰ تماشاگر برتر دنیا معرفی کرد.

از معروفترین هواداران این تیم می‌توان به محمد نایب عباسی معروف به ممدبوقی اشاره کرد.

 

11- سید جلال حسینی:

سید جلال حسینی در ابتدای لیگ دوازدهم به پرسپولیس پیوست و 2 فصل در این تیم حضور داشت.سید جلال در این مدت نمایش خوبی از خود در پرسپولیس به جای گذاشت ولی موفقیت قابل ذکری برای پرسپولیس کسب نکرد و به لیگ قطر رفت اما مدافع با تجربه پرسپولیس در لیگ شانزدهم و در زمان حضور برانکو ایوانکوویچ به پرسپولیس بازگشت و 2 فصل پیاپی به عنوان کاپیتان، فاتح لیگ و سوپرجام شد.پرسپولیس در لیگهای شانزدهم و هفدهم با اتکا به سید جلال حسینی عنوان بهترین خط دفاع لیگ را نیز به خود اختصاص داد.

شماره 4 سرخپوشان در فینالیست شدن پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا 2018 نقش به سزایی داشت و علاوه بر ارائه بازیهای خوب در خط دفاع، گلهای حیاتی و نجات‌بخش برای این تیم به ثمر رساند.

10-کریم باقری:

کریم باقری نیز مانند اکثر لژیونرهای ایران در دو مقطع قبل و بعد از لژیونر شدن در پرسپولیس حضور داشت.او ابتدا در سال 75 با پرسپولیس به قهرمانی رسید و پس از آن جزو اولین نسل بازیکنهای ایرانی بوندس‌لیگا به آلمان رفت اما در بازگشت به ایران حضور طولانی مدت در پرسپولیس داشت و با پیراهن این تیم از فوتبال خداحافظی کرد.کریم باقری از دومین دوره لیگ برتر تا دهمین دوره در پرسپولیس حضور داشت و نقش پررنگی در قهرمانی پرسپولیس در لیگ هفتم ایفا کرد.کریم 2 بار نیز قهرمانی جام حذفی را با پرسپولیس تجربه کرد.

9-پرویز دهداری:

پرویز دهداری که به عنوان معلم اخلاق از آن یاد می‌شود اولین مربی تاریخ باشگاه پرسپولیس است ولی تاثیرگذاری این مربی تنها از این بٌعد نیست. علت اصلی قدرت و جایگاه مردمی پرسپولیس  در همان سالهای اول شکل‌گیری این بود که با حضور ستاره‌های شاهین، پرسپولیس میراث‌‌دار تیم محبوب و پرقدرت شاهین شد و یکی از افرادی که در این اتفاق نقش به سزایی داشت پرویز دهداری بود.

پرویز دهداری به همراه عباس اکرامی و امیر مسعود برومند دو چهره دیگر سرشناس تاریخ باشگاه شاهین با هماهنگی با علی عبده موسس باشگاه پرسپولیس به منظور جلوگیری از پراکنده شدن ستاره‌های این تیم، تصمیم به انتقال دسته جمعی بازیکنان شاهین به پرسپولیس گرفتند و بدین طریق بازیکنان درجه یک آن مقطع نظیر همایون بهزادی، حمید شیرزادگان، حمید جاسمیان، حسین کلانی و... پرسپولیسی شدند.

8-ناصر محمدخانی:

ناصر محمدخانی مهاجم غیرقابل مهار فوتبال ایران در دهه 60 محسوب می‌شود.این بازیکن یکی از ارکان ارائه فوتبال زیبا و تهاجمی پرسپولیس در آن دهه است.محمدخانی همراه با پرسپولیس 3 بار قهرمان جام باشگاههای تهران، 1 بار قهرمان جام حذفی تهران، یک نوبت قهرمان جام حذفی ایران و همچنین نیز فاتح جام در جام باشگاههای آسیا شد. محمدخانی که با شماره 8 بازی می‌کرد باعث پرطرفدار شدن و مقبولیت این شماره شد تا پس از او بسیاری از چهره‌های موفق باشگاه نظیر مجتبی محرمی، مهدی هاشمی‌نسب و علی کریمی این شماره پیراهن را انتخاب کنند.

محمدخانی پس از خداحافظی از فوتبال در سال 72، به مدت 9 سال در کادر فنی پرسپولیس حضور داشت.

7-صفر ایرانپاک:

صفر ایرانپاک نیز یکی از بازیکنانی است که از خانواده شاهین به پرسپولیس پیوست.این بازیکن یک مهاجم بی‌نظیر بود و سومین گلزن برتر تاریخ باشگاه پرسپولیس محسوب می‌شود.ایرانپاک عنوان بهترین گلزن تاریخ شهرآورد را نیز در اختیار دارد.ایرانپاک با پرسپولیس 3 بار قهرمان لیگ کشور و یک نوبت قهرمان جام حذفی تهران شد.او تجربه آقای گلی در جام باشگاههای تهران و لیگ را نیز دارد.

6-علی کریمی:

از علی کریمی می‌توان به عنوان یکی از محبوب‌ترین شخصیتهای تاریخ پرسپولیس نام برد.این بازیکن پس از آنکه در سال 76 در فوتبال داخل سالن چهره شد به پرسپولیس پیوست ولی در آن سال پرسپولیس از لیگ کنار کشید تا این بازیکن از سال 77 برای اولین بار با پیراهن پرسپولیس به میدان رود و با دریبلهای ویرانگر خود هر خط دفاعی را به هم بریزد.علی کریمی بی‌تردید بهترین بازیکن پرسپولیس در سالهای پایانی دهه هفتاد بود و به همراه این تیم 2 بار قهرمان ایران شد و پس از آن به فوتبال امارات و آلمان رفت.

جادوگر در بازگشت به ایران در لیگهای هشتم، یازدهم و دوازدهم در پرسپولیس حضور داشت.گلهای تاثیرگذار این بازیکن در دربی، باعث محبوبیت مضاعف او شد.در هر مقطعی، بازیکنانی به سبب حضور در یک تیم، باعث جذب هوادار می‌شوند که علی کریمی با توجه به سبک بازی و شخصیت خاصش سالهای سال این نقش را برای پرسپولیس ایفا کرد و همین امر تاثیرگذاری این بازیکن را بیشتر می‌کند.

60610

نظرات کاربران
رضا
یکی مجتبی محرمی و دومی وحید هاشمیان این دوتا هم اسطوره های ایران و باشگاه پرسپولیس هستند
۰۹ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۳:۱۸
پاسخ
1
2
ثنا اسماعیلی
خدایا مرسی که پرسپولیسیم...
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۸:۱۴
پاسخ
1
34
mostafa
البته اسطوره باید تداوم داشته باشه.تعداد بازیها و گلهای زده دایی،کریمی و مهدوی کیا واسه پرسپولیس جمعا اندازه گلها و بازیهای مجیدی یا برهانی برای استقلال نیست.پس خواهشا اسطوره ملی رو با باشگاهی قاطی نکنید.مهدوی کیا شاید خودشو پرسپولیسی بدونه ولی از آکادمی بانک ملی اومده و کلا ۵۰ تا بازی واسه پرسپولیس نکرده حتی کمتر از نکونام واسه استقلال!!!
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۴۳:۳۵
پاسخ
59
1
Z.m
به عنوان یه استقلالی همیشه از بازی و فراتر از اون از اخلاق و منش کریم باقری لذت بردم. بدون شک کریم باقری بهترین بازیکن نه تنها پرسپولیس بلکه بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ایرانه
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۱۴:۱۲
پاسخ
2
76
امین
لازم به توضیح است که مشابه چنین کاری برای باشگاه استقلال در روزهای آتی انجام خواهد شد.
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۰:۰۵
پاسخ
1
47
محمد
برانکو، پروین، عابدزاده تو 5 تای اول هستن
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۸:۴۰
پاسخ
0
58
seyed jalal
هشت مقدس ♥♥♥♥♥♥♥♥ سلطان دریبل ♥♥♥♥♥♥♥♥ جادوگر ♥♥♥♥♥♥♥♥ جهان پهلوان کریمی ♥♥♥♥♥♥♥♥
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۰:۲۳
پاسخ
3
57
Parsa
چیزی که در مورداین پست و‌مطلب میشه گفت اینه ک هم با قلم روان و هوش کافی نوشته شده هم این که پرسپولیس و اسطوره هاش انقدر جذاب هستن که آدم از خوندن همه ی این متن نسبتا طولانی خسته نمیشه..
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۶:۵۰
پاسخ
1
56
Hsn
اسامی رو که میبنیم نا خودآگاه احساس غرور میکنیم... امیدوارم نسلهای آینده نیز اساطیری رو تو لباس پرسپولیس ببینن که به پرسپولیسی بودنشون افتخار کنند
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۱۲:۱۹
پاسخ
2
59
احسان
افتخار میکنم که پرسپولیسی هستم . با وجود اساطیر این باشگاه و عمو همایون دوست داشتنی که اسمش از این باشگاه به تالار مشاهیر آسیا راه پیدا کرد . خدا از خلقت پرسپولیس ممنونیم
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۸:۰۰
پاسخ
2
61
آیهان
علی عبده با به خدمت گرفتن بازیکنان شاهین این تیم را تبدیل به یکی از قطبهای فوتبال ایران کرد..یه نکته بسیار ریز و مهم، اینکه پرسپولیس باشگاه ریشه داری نیست بلکه شالوده آن را بازیکنان شاهین تشکیل میده و البته اینکه قبل فوتبال فعالیتشون در چه زمینه ای بود مبهمه.مهم اینه که این تیم ریشه دار نیست که متکی به آکادمی خود باشد چیزی که الانم نداره و جرأت استفاده از بازیکن آکادمیک خود را نداره
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۷:۲۶
پاسخ
73
5
kamran
آنچه یافت می نشود آنم آرزوست جز فولاد که تیم متمول صنعتی هست که اونا هم تو این زمینه ضعیف شدن و بازیکن از جای دیگه میگیرن کدوم تیم ها آکادمی درستی دارن؟ پس در مورد چیزی بگو که خودت داشته باشی...
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۴:۵۳
1
28
alireza
چقدر خوبیم ما... به یه استقلالی گفتم یه لژیونر درست حسابی استقلال رو بگو ..برا اطلاعات عمومی.. گفت جواد نکونام ... من دیگه هیچی نگفتم
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۰:۱۲
پاسخ
3
71
سعید
علی آقای پروین، و برانکو جزو قطعیای لیست 5 نفره بعدی هستند. اما احتمالا خیلیا بیرون این لیست میمونند. در حالی که واقعا جزو بزرگای پرسپولیس هستند. برای پرسپولیس اگه 100 تا چهره هم اسم میبردید کم بود....
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۶:۴۱
پاسخ
1
62
hossein
فقط علی کریمی اسطوره نصف لیگ ... خخخخخخ
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۳۶:۵۹
پاسخ
67
2
kamran
فقط فرهاد مجیدی اسطوره کل تیمهای امارات... مونده بود بره تیم ملی امارات که نشد...
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱:۰۱
2
41
خطاب به بالایی
حسرت داشتن اسطوره ای مثل علی کریمی دارین بسوز
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۱۸:۱۵
0
49
سينا٦
پرسپوليس(از ريشه شاهين)خاستگاه اسطوره هاي بي بديل و افتخاراتو قهرمانيها و پرطرفدارترين در اسيا
۲۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۳:۲۱
پاسخ
5
129