7 جدال به یادماندنی ایران و عراق / صلح، پس از جنگ

7 جدال به یادماندنی ایران و عراق / صلح، پس از جنگ

8710
12:59
21 آبان 1398
دو تیم ملی ایران و عراق در یک بازی حساس در چارچوب رقابتهای انتخابی جام‌جهانی به مصاف هم می‌روند.

به گزارش وب سایت نود، در 28 تقابل قبلی ایران با عراق جدال‌های به یادماندنی و تاریخی به چشم می‌خورد که پس از گذشت سال‌ها همچنان در اذهان باقی مانده است. به بهانه بازی حساس پنجشنبه دو تیم 7 جدال متمایز دو تیم مرور شده است.
ایران 1 - 0 عراق ( بازیهای آسیایی 1974) : فینالیست شدن با گل روشن
ایران میزبان بازیهای آسیایی 1974 بود و در مرحله نیمه‌نهایی با عراق روبه‌رو شد. این بازی تا دقیقه 76 گلی نداشت تا اینکه حسن روشن گره بازی را برای ایران باز کرد و ایران با همین تک گل فینالیست شد. ایران در دیدار نهایی با غلبه بر رژیم صهیونیستی به مدال طلای مسابقات دست یافت.
ایران 0-0 عراق (جام صلح و دوستی): اولین مصاف پس از جنگ
یکی از مهم‌ترین جدال‌های ایران و عراق در جام صلح و دوستی بود. حدود 15 ماه پس از پایان جنگ ایران و عراق در کویت این دو تیم به هم رسیدند؛ ملاقات پس از 13 سال. خیلی ها این بازی را مصاف نسل طلایی عراق با نسل سوخته ایران قلمداد می‌کردند.
ایران با سرمربی جدید خود، علی پروین، در تورنمنت کویت شرکت کرد. این بازی دیدار سوم مرحله گروهی بود و تیم ملی یک امتیاز بیشتر از عراق داشت و با نتیجه تساوی هر دو تیم به مرحله نیمه نهایی صعود کردند در پایان، عراق فاتح مسابقات شد و تیم ملی به رتبه چهارم دست یافت.


ایران 1- 2 عراق (انتخابی جام جهانی 1994): آغاز گل‌زنی‌های علی دایی
ایران در مرحله پایانی انتخابی جام جهانی 1994 با عراق دیدار داشت. این بازیها آغاز درخشش علی دایی در تیم ملی بود و ایران گل دریافتی از عراق را با ضربه سر زیبای دایی جبران کرد ولی عراق باز هم از ضعف خط دفاعی ایران استفاده کرد و به گل دوم دست یافت و تیم پیروز میدان شد. در پایان رقابتها، در بین 6 تیم حاضر، عراق چهارم و ایران پنجم شد.


ایران  1- 2 عراق (جام ملتهای آسیا 1996): طلوع نسل طلایی فوتبال ایران
ایران در اولین بازی جام ملتهای آسیا 1996 با عراق رو‌به رو شد و با نتیجه 2 بر یک شکست خورد. این شکست سرآغاز روزهای خوب فوتبال ایران شد و پس از آن نسل طلایی فوتبال ایران درخشش خود را آغاز کرد و تیم ملی در آن مسابقات به رتبه سوم دست یافت  و عراق در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد. تیم ملی از این بازی تا دیدار با ژاپن در نیمه نهایی جام ملتهای 2019 در هیچ مسابقه‌ای در وقت قانونی شکستی در این تورنمنت نداشت.


ایران  1- 0 عراق (جام ملتهای آسیا 2000) : اولین پیروزی پس از 24 سال
ایران در جام ملتهای آسیا 2000 هم با عراق در یک گروه قرار داشت. سرمربی تیم ملی در آن دوره جلال طالبی بود و ایران در آن مسابقه با تک گل علی دایی به پیروزی دست یافت تا تیم ملی به اولین برد خود برابر عراق پس از 24 سال دست پیدا کند. ایران و عراق در آن مسابقات در مرحله یک چهارم نهایی حذف شدند. 
ایران 2- 1 عراق (انتخابی جام جهانی 2002): عراق مغلوب موشک هامبورگ
یکی از حساس‌ترین بازیهای بین ایران و عراق در مقدماتی جام جهانی 2002 بود. ایران رقابت نزدیکی با عربستان برای صعود به جام جهانی داشت. این بازی، دیدار ماقبل آخر ایران بود و ایران در صورت پیروزی در این مسابقه خودش سرنوشت صعودش را تعیین می‌کرد و با برتری در بازی آخر مقابل بحرین بدون توجه به نتایج تیم ملی عربستان راهی جام جهانی می‌شد. عراق که در بازی رفت در خانه مغلوب ایران شده بود در بازی برگشت برابر نمایش درخشان مهدوی‌کیا نتوانست مقاومت کند. مهدوی‌کیا با شوت پای چپ از پشت محوطه جریمه دروازه حریف را باز کرد ولی تیم ملی عراق در نیمه دوم بازی را به تساوی کشاند تا اینکه مهدوی‌کیا پس از عبور از چند مدافع عراق با پاس عرضی روی خط دروازه علی کریمی را صاحب توپ کرد و این بازیکن دروازه حریف را باز کرد. هرچند که این پیروزی می‌توانست باعث صعود ایران به جام‌جهانی شود ولی با شکست مقابل بحرین آرزوهای ایران نقش برآب شد. 
ایران  3- 3 عراق ( جام ملتهای آسیا 2015): اخراج بچه‌گانه پولادی
یکی از جنجالی‌ترین دیدارهای ایران و عراق در مرحله یک چهارم‌نهایی جام‌ملتهای آسیا 2015 شکل گرفت. ایران در نیمه اول تیم برتر میدان بود و با یک گل از حریف پیش افتاد و چند بار فرصت افزایش گلهای زده خود را داشت تا اینکه در آخرین ثانیه‌های نیمه اول، مهرداد پولادی با یک حرکت بچه‌گانه کارت قرمز دریافت کرد و تیم ده نفره شد. در نیمه دوم ورق بازی به نفع عراق برگشت و توانست در پایان 90 دقیقه بازی را به تساوی بکشانند. در ابتدای وقت اضافی عراق از ایران پیش افتاد ولی تیم ملی موفق به جیران آن شد. عراق در دقیقه 116 صاحب ضربه پنالتی شد که با گل کردن این پنالتی به نظر می‌رسید ایران فرصتی برای جبران ندارد ولی شاگردان کی‌روش سراپا حمله شدند تا در دقیقه 119 بازی گل مساوی به ثمر رسید و این بازی با تساوی 3-3 به ضربات پنالتی کشیده شد. جدال ماراتن‌گونه دو تیم در ضربات پنالتی نیز مارتن وار دنبال شد و تکلیف برنده در ضربه پنالتی هفتم مشخص شد. اما حتی ضربات پنالتی هم به معنای پایان این نبرد نفس‌گیر نبود و پس از بازی شائبه دوپینگی بودن علاء عبدالزهرا مطرح شد که البته این مسئله اثبات شد و عراق به نیمه‌نهایی این مسابقات راه یافت.


60610
 

نظرات کاربران
یوسف
ما با این سرمربی و این بازی ها به جام جهانی نمیریم.چون کاپیتان ثابت نداره...مهاجم ثابت نیست ...حالا ببینید کی گفتم...اگر هم بریم جونمون به لب میرسه تا بریم...تازه دور اول انتخابی هست و این نتیجه هست که مقابل بحرین باختیم مقابل عراق استرس داریم...حالا مقابل ژاپن و استرالیا و کره و قطر و عربستان چی میشه.این مربی درجه ۲ هست و بیشتر ازین نمیتونه
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۵۵:۵۱
پاسخ
16
20
رضا
پس اون بازی که تو عراق 2-1 بردیم و علی دایی یک گل فوق العاده زد و علی کریمی تو شش قدم همه رو دق داد تا توپ رو شوت و گل کرد چی شد؟
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۵۵:۲۳
پاسخ
1
59
حسین
ایران۳ عراق ۲
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۰۶:۴۱
پاسخ
8
38
رضا
زنده باد حسن روشن و علی دایی
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۵۶:۲۴
پاسخ
3
65
هوادار تیم ملی
امیدوارم مهاجم هامون جور دفاع ضعیفمون را بکشن و با زدن چند گل نگران گل خوردن و پنالتی دادن نباشیم.
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۴۸:۲۹
پاسخ
4
43
رضا
فیلم بازی ایران و عراق در جام صلح و دوستی کویت را کجا میشه دید ؟؟؟
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۳۰:۳۹
پاسخ
1
27
The Nostalgia
رضا جون این فیلمها فقط تو آرشیو صدا و سیما هست و فکر نکنم تو اینترنت پیدا کنی.
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۵:۴۸
1
24
یک قدم جلو
واقعانم اون دیدار در جام ملتای آسیا برابر عراق. تیم یکجوری بازی میکرد، که ما خودمونو در نیمه نهایی میدیدیم. اصلا مشخص بود عراق ترسیده بود، و از قبل خودشو بازنده میدونست. نمیدنم به یک باره بد از اخراج پولادی چه شد که تیم بهم ریخت، باور کنید اگه پولادی نیمه دوم، همون دقایق اول اخراج میشود، بازم ما عراق شکست میدادیم. 15 دقیقه استراحت بین دو نیمه، که ما ده نفره شده بودیم، و رفتن بازیکنان عراق به رختکن خیلی تاثیر گذاشت رو بازیشون.... . به نظرم اون تیم، بهترین تیم کی روش بود و میتونست راحت قهرمان بشه
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۲۰:۵۶
پاسخ
4
43
طرفدار فوتبال
ما خیلی کم توانستیم از سد عراق رد بشیم که فکر میکنم دلیلش بیشتر مسائل روانی میتوانه باشه مثل بازی با عربستان و بحرین . پس توقع معجزه نداشته باشیم
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۳:۱۶
پاسخ
6
35
آبی بیکران
امیدوارم وریا فیکس باشه چند گل خوشگل ببینیم
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۴:۲۶
پاسخ
52
50
منصفانه
عراق حریف سختیه ولی ما با تیم صددرصد دفاعی کیروش هم در حالیکه یک بر صفر از عراق جلو بودیم و ده نفره شدیم نتونستیم نتیجه رو حفظ کنیم دوستان آقای کیروش هم در سالهای اول مربیگریش تو ایران همش با اما و اگر رفت مرحله بعد تو رو خدا یه نگاه به نتایج بندازین...
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۴:۱۴
پاسخ
37
59
زرد سپاهانی
اذیت نشی این همه منصفانه تحلیل میکنی؟
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۴۴:۵۰
29
18
خورشیدوند
به احساس هیجان انگیزترین بازی همین سه سه بود حق ایران اصلا باخت نبود اگه اون اشتباه پولادی نبود راحت میتونست بره فینال
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۲۴:۰۴
پاسخ
7
52
فردین
پارسالم بعد بازی دور گروهی و بازی عمان و چین گفتید میره فینال چرا نرفتیم و قهرمان نشدیم!
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۲:۳۱
18
20
Sj
امیدوارم پایان بازی امشب دلمون از این بیشتر برای کی‌روش تنگ نشه
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۰:۳۷
پاسخ
44
51
فقط یوونتوس
حالا هم ایران ۴ عراق ۱
۲۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۰۶:۰۶
پاسخ
16
57